Siber Saldırı

Siber Saldırı
Siber Saldırı
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılarak bilgisayar ağlarına, elektronik sistemlere, kişi ya da gruplara teknik olarak zarar vermek demektir.

Siber Saldırı - 01

Bunların yanında web sitelerinin hacklenmesi, şifrelerin ele geçirilmesi, spam mailler, virüse içerikli datalar da siber saldırı sayılır. Tek bir kişi tarafından yapılabileceği gibi belli bir grup tarafından da yapılabilir. Siber Saldırı için cep telefonları, internet, sosyal medya, elektronik posta ve online oyunlar kullanılabilir.

Siber Saldırı - 02

Kişilik haklarına sanal yolla psikolojik saldırı yapılabileceği gibi verileri ele geçirerek ya da sistemleri kesintiye uğratarakta saldırı yapılabilir. Büyük çaplı ve devlet boyutunda yapılan elektronik saldırılar Siber Savaş olarak tanımlanır. Siber savaşın sonuçları daha kapsamlı olabilir. Örneğin nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında, elektrik dağıtım şebekelerinde sorunlar çıkabilir.

Siber Saldırı - 03

Uydular gönderilen sinyallerle yörüngelerinden çıkarılabilir. Hava kontrolü ele geçirildiğinde uçaklar düşürülebilir ve havada çarpışabilir. Bankacılık sistemleri, metro hatları ve trafik ışıklarına kadar tüm elektronik sistemler zarar görebilir.

 

Siber Saldırı - 04

Nitekim Türkiye’de 31.03.2015 tarihinde ülke çapında gerçekleşen elektrik kesintisinin siber saldırı kaynaklı olabileceği komplo teorileri arasında yer almıştır.

Siber Saldırı” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın