Kulaklık Sürücüsü Nedir ve Ses Kalitesini Nasıl Etkiler?

Kaliteli kulaklık arayışındaysanız, bugün piyasada bulunan birçok farklı marka ve stile şaşıracaksınız. Bu, doğru olanları seçmenizi zorlaştırabilir. Kulaklık özellikleri karmaşık ve çok tekniktir ve sadece onlara bakıyorsanız kolayca kafanız karışabilir

Kulaklık Sürücüsünü Anlama

Sürücü, kulaklıklardaki en önemli birimdir. Çünkü elektrik sinyallerini sese dönüştüren bileşendir. Başka bir deyişle, duyduğunuz sesi oluşturur. Kulaklık sürücülerini kulağınızın içindeki küçük hoparlörler olarak düşünün.

Bir sürücü birimi üç bileşenden oluşur:

  • Mıknatıs – kulaklığın genel ses kalitesini etkileyebilecek bir manyetik alan oluşturur
  • Ses bobinleri – Diyaframı hareket ettirerek içlerinden bir elektrik akımı geçtiğinde duyduğunuz sesi oluşturur
  • Diyafram – insan kulağının yakalayabileceği ses dalgaları oluşturmak için titreşir

Bir kulaklık sürücüsü disk şeklindedir ve boyutu, markaya ve gerekli ses çıkışına bağlı olarak değişir.

Sürücü Boyutunun Ses Kalitesine Etkisi

Basit bir ifadeyle, sürücü ne kadar büyükse bas o kadar iyi olur. Ancak bu, her zaman daha büyük sürücülü kulaklıkların, daha küçük sürücülü benzerlerinden daha iyi ses ürettiği anlamına gelmez. Ne münasebet. Kulaklıkların ses kalitesi söz konusu olduğunda devreye giren birçok faktör vardır. Sürücü boyutunun ses kalitesini nasıl etkilediği hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Daha Büyük Her Zaman Daha İyi mi?

Standart bir kulaklık sürücüsünün çapı genellikle 8 mm ila 15 mm aralığındayken, bir kulaklık sürücüsünün çapı 20 mm ila 50 mm arasındadır. Genel olarak, bir sürücünün boyutu, kulaklıkların ses yüksekliğini belirler.

Birçoğu, boyut ne kadar büyükse, ses kalitesinin o kadar iyi olduğuna inanıyor. Bu tamamen doğru değil, ancak daha büyük diyafram nedeniyle bas biraz daha temiz olabilir. Bununla birlikte, büyük sürücülü kulaklıklar da yüksek frekansları (tiz) üretmekte zorlanırlar.

Daha büyük sürücüler daha yüksek çıktı üretme kapasitesine sahip olsa da bu, genel olarak daha iyi çıktı sağladıkları anlamına gelmez. Büyük bir fark oluşturan, sürücü ünitesinin kalitesi ve içindeki malzemelerin çeşitliliğidir. Örneğin , Google’ın Piksel Tomurcuklarını veya diğer küçük kulaklıkları alın. Bu kulaklıklar çok küçük sürücülerle oldukça küçüktür, ancak daha büyük sürücülere sahip diğer markalara rakip olan ses kalitesi üretirler.

Ayrıca Audio Technica’dan bir iki şey öğrenebiliriz. Bu şirket iki üst düzey kulaklık modeli üretiyor: M40X ve M50X . M40, 40 mm sürücüler kullanırken M50, 45 mm sürücüler kullanır. M50X’in daha büyük sürücüleri nedeniyle daha iyi ses ürettiğini varsayıyorsunuz, değil mi? Şart değil.

Her iki kulaklık da çok farklı ayarlanmış. M50X, biraz agresif bir tepki için tasarlanmış ayar, pedler ve muhafazalara sahipken, M40X daha düz ve daha nötr bir imza etrafında tasarlanmıştır. Her iki durumda da kullanılan dolgu tipi ve kapların muhafazası, ses üzerinde kullanılan sürücülerden daha büyük bir etkiye sahiptir.

Özetle, sürücünün boyutu, kulaklıkların çıkışını ve frekans aralığını etkiler. Ancak, satın alma kararınızı yalnızca sürücülerin boyutuna dayandırmamalısınız. Kullanılan sürücülerin boyutundan çok kullanılan sürücülerin türü ve ses kalitesini etkileyen frekans aralığı gibi başka faktörler de vardır.

Birden Fazla Sürücüye Sahip Olmak Daha İyi Ses Kalitesiyle Eşit mi?

Kısa cevap – mutlaka değil. Sürücü boyutunda olduğu gibi, bir çift kulaklıkta birden fazla sürücü (her bir tarafta) olması kesinlikle daha iyi ses garantisi vermez.

Birden fazla sürücü kulaklığı, ses bas, orta, tiz vb. dahil olmak üzere belirli bir frekans aralığını yönetmek için her sürücüyü kullanır. Kağıt üzerinde bile, gelişmiş ses kalitesi elde etmek için bu yeterli olmalıdır. Uygulamada, kötü üretilmiş çok sürücülü bir birim her zaman üst düzey tek sürücüden daha kötü performans gösterecektir.

Sürücü teknolojisi son zamanlarda daha yetenekli hale geldikçe ve kulaklık ses ayarı anlayışımız geliştikçe, birden fazla sürücü kullanmak artık mutlak bir gereklilik değil. Bu nedenle, tek tip sürücüye sahip kulaklıklardan daha iyi ses elde etmek gerçekten mümkün.

Farklı Kulaklık Türleri Sürücü Birimlerinin Açıklamaları

Daha önce de belirtildiği gibi, kulaklıklarda kullanılan sürücü tipi ses kalitesini büyük ölçüde etkiler. İşte kulaklıklarda yaygın olarak kullanılan çeşitli sürücü türleri.

1. Dinamik (Hareketli Bobin) Sürücüler

Dinamik sürücüler, burada tartıştığımız tüm sürücü türlerinin en basit yapılandırmasına sahiptir. Manyetik alanı ses bobini ile etkileşime giren, tipik olarak bir neodimyum olan bir mıknatıs kullanırlar. İçinden geçen akımla birlikte ses bobini salınmaya başlar ve diyaframın da aynı ritmi takip etmesini sağlar. Diyaframın bu salınımı havayı öne doğru hareket ettirerek ses dalgaları üretir.

Kalın bir bas sesi veren kulaklıklar arıyorsanız, dinamik sürücülere sahip olanları tercih edin. Bu sürücüler kulaklıklarda çok yaygındır ve daha büyük bir diyaframa sahiptir. Çok fazla güç tüketmeden güçlü bas ve iyi ses basıncı elde etme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyorlar.

Dinamik sürücülerin son derece etkili olmasına rağmen, onlara karşı en büyük şikayetlerden biri, daha yüksek ses seviyelerinde harmonik bozulma üretebilmeleridir. Neyse ki, etki iyi mühendislikle karşılanabilir.

Dinamik sürücüler genellikle düşük kaliteli, daha ucuz kulaklıklar söz konusu olduğunda normdur, ancak bunlar genellikle Sennheiser HD 660 S gibi üst düzey modellerde de kullanılır.

2. Düzlemsel Manyetik Sürücüler

Bunlar, bugün piyasada bulunan üst düzey kulaklıkların çoğunda bulacağınız sürücü türleridir. Genellikle arkası açık, kulak üstü kulaklıklarda bulunurken, kulak içi modeller de son zamanlarda mevcuttur.

Bu teknoloji ile, mıknatıslar arasına bir diyafram sıkıştırılır. Dinamik sürücülere benzer şekilde, düzlemsel manyetik sürücüler bir manyetik alan kullanarak çalışır. Ancak bu sürücülerdeki diyafram (ince düz film) bir bobin kullanmak yerine manyetik alandan doğrudan etkilenerek ses oluşturur.

Tüm diyaframın eşit şekilde titreşebilmesi için ek mıknatıslar kullanılır. Bu, kulaklıklara biraz daha fazla ağırlık ekler. Ayrıca, kulaklıkların ses kaynağından veya harici bir amplifikatörden daha fazla güce ihtiyacı olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, düzlemsel manyetik sürücü kulaklıkları çoğunlukla ev kullanımı için yapılmıştır. Ancak, OPPO gibi şirketler bu alanda daha hafif ve taşınabilir kullanıma yönelik PM serisi kulaklıklarıyla bu alanda yenilik yaptılar.

Bu sürücüler, çok fazla ses efekti veya başka değişiklik eklemeden size her ayrıntıyı vererek çok doğru ve temiz ses üretir. Bu nedenle odyofiller için ilk tercihtir. Bunları Audeze LCD-5 gibi üst düzey kulaklıkların çoğunda bulacaksınız .

3. Dengeli Armatür Sürücüleri

Bunlar çok küçük sürücülerdir ve tipik kullanımları kulak içi monitörlerdir. Boyutları nedeniyle üreticiler birden fazla sürücüyü tek bir kulaklığa koyacaktır. Tipik olarak, çoğu kulak içi monitör bir ila dört sürücü ile birlikte gelir.

Tek bir kulaklıkta daha fazla sürücü kullanmak, bu kulaklıkların minimum bozulma ile farklı frekansları yeniden üretmesini sağlar. Bas notalar genellikle bireysel bir sürücü tarafından ele alınırken, geri kalanı kalanlar tarafından ele alınır.

Bu tip sürücü, minyatür bir kol (armatür) etrafına sarılmış bir bobinden oluşur. İki mıknatıs armatürün yanında yer alır ve bobinden geçen akımın oluşturduğu manyetik alanla etkileşerek armatürü salınım hareketine sokar. Diyafram armatüre bağlı olduğundan, armatürle senkronize hareket edecek ve böylece ses dalgaları üretecektir. Armatür manyetik alan içinde merkezlendiğinde, armatür üzerinde net bir kuvvet uygulanmaz ve bu da armatüre “dengeli armatür” adını verir.

Dengeli armatür sürücülerinin dinamik olanlara kıyasla önemli bir dezavantajı, bas tepkisini yeniden üretmekte zorluk çekmeleridir. Bu nedenle, bazı kulak içi monitörlerin çoklu denge armatür sürücüleri ve dinamik bir tane içermesi nadir değildir, çünkü ikincisi bas tepkisi eksikliğini telafi eder. Böyle bir ürün, 1More Triple Driver Kulak İçi kulaklıklardır .

Öte yandan, dengeli armatür sürücüleri kullanan kulak içi monitörler genellikle son derece ayrıntılı bir ses deneyimi için daha iyi yalıtım sunma eğilimindedir.

Bunlar, tam potansiyellerini gerçekleştirmek için özel amplifikatörler gerektiren sürücülerdir. Bu nedenle, bu tür bir sürücüyü genellikle arkası açık bir tasarıma sahip üst düzey kulaklıklarda bulacaksınız.

Nefes kesen doğrulukla olağanüstü ses kalitesi üretirler. Bu nedenle yüksek bir fiyat etiketi ile gelirler ve yalnızca STAX SR-007 MK2 modeli gibi birinci sınıf kulaklıklarda bulunurlar .

5. Piezoelektrik Sürücüler

Elektrostatik sürücülerle karıştırılmaması gereken, piezoelektrik sürücüler, BQEYZ Summer gibi bazı modern hibrit kulaklık modellerinde kullanılan benzersiz bir sürücü türüdür .

Bu sürücüler, diyaframı hareket ettirmek için genellikle kristal veya seramik olan piezoelektrik malzemeye voltaj uygulayarak çalışır. Elektrik, bu malzemelerin fiziksel biçimini değiştiren ve diyaframı titreştiren hareketlere neden olan şeydir.

Bu tür sürücülerle ilgili harika olan şey, en zayıf ses sinyalini bile sese dönüştürebilmeleridir. Öte yandan, piezoelektrik malzemelerin doğası gereği üreticiler bu sürücülerde yalnızca sınırlı ince ayar yapabilirler. Bu, düşük kaliteli sese ve büyük güç tüketimine neden olabilir.

6. Kemik İletim Sürücüleri

Bu sürücüler, kemik iletimi yoluyla titreşimleri doğrudan kullanıcının iç kulağına (kulak zarını atlayarak) aktarabilir . Bu tür sürücüleri kullanan kulaklıklar, çevresel gürültüleri duymaya ihtiyaç duyduğu veya işitme sorunu yaşadığı ortamlarda kulaklık kullanması gereken bireyleri hedef alır.

Bununla birlikte, kemik iletimi sürücüleri ile, kesinlikle kalite için kullanılabilirliğin ticaretini yapacaksınız. Şu anda, söz konusu yüksek sınıf ses sağlamak olduğunda, bu kategori diğer sürücü türleri ile eşleşmiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi tür sürücüye gitmelisiniz?

Her şey kişisel tercihlerinize ve bunları ne için kullanacağınıza bağlı. Bir parti aşığıysanız ve oldukça etkili bir şey istiyorsanız – sizi doğrudan harekete geçirecek bir şey – dinamik sürücülere sahip olanları tercih edin.

Ancak kulaklığı yalnızca oyun için kullanmayı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla bas veya orta-düşük seslere pek aldırış etmeyeceksiniz. Dengeli armatür sürücüleri olanları tercih edin. Öte yandan, genellikle dışarıda müzik dinliyorsanız, kemik iletken sürücülü modellere bakmak isteyebilirsiniz.

Bir audiophile iseniz, muhtemelen hangi kulaklıkları alacağınız konusunda tavsiyemize ihtiyacınız yok, değil mi? Yine de söyleyeceğim. Düzlemsel manyetik sürücüler için gidin. Ve bütçe kısıt değilse, elektrostatik sürücülü kulaklıklar merakınızı daha çok giderecektir.

Yeni bir çift kulaklık seçerken tek kriter sürücü(ler) mi olmalı?

Kulaklık sürücüleri ses kalitesini etkiler. Ancak, satın alma kararınızı yalnızca sürücülerin boyutuna göre vermemelisiniz. Ses kalitesini sürücü boyutundan daha fazla etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin, bugünlerde giderek daha fazla kulaklık, satın alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör olan aktif gürültü engelleme teknolojisiyle birlikte geliyor.

Hibrit sürücüler nelerdir?

Hibrit sürücüler, mümkün olan en iyi sesi sunmak için iki veya daha fazla sürücüyü birleştirme eğilimindedir. Çoğu hibrit sürücü kulaklığı, her iki dünyanın en iyisini sunmak için Dengeli armatür ve Dinamik sürücülerin bir kombinasyonuna sahiptir – ilki güçlü bas tepkisi için, ikincisi ise yüksek çözünürlüklü netlik getirmek için kullanılır. Ancak, BQEYZ Summer gibi başka kombinasyonlar da mevcuttur.

Kulaklığınızda daha fazla sürücü olması daha iyi ses anlamına mı geliyor?

Şart değil. Kulaklık çiftinizin içinde daha fazla sürücünün çalışması gerçekten kulaklıkların frekans aralığını artıracaktır, ancak kulaklığın ses kalitesini belirlemek için yalnızca sürücü sayısına bakmamalısınız.