DuckDuckGo artık Microsoft izleyicilerini engelleyecek

DuckDuckGo artık Microsoft izleyicilerini engelleyecek

DuckDuckGo, kullanıcıları izlenmekten ve anonimliklerini korumaktan koruyan bir isim yaptı; bu nedenle, tarayıcı üreticisinin Microsoft tarafından izlenmeye yeşil ışık yaktığını keşfettiklerinde insanlar anlaşılır bir şekilde üzüldü. Cuma günü, arama motoru bunu düzeltti.

DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg, bugün itibariyle, web sitelerine yüklenmesini engellediğimiz komut dosyalarını, tarama uygulamalarımıza (iOS ve Android) ve tarayıcı uzantılarımıza (Chrome, Firefox, Safari, Edge) Microsoft komut dosyalarını dahil edecek şekilde genişleteceğini söyledi . ve Opera), önümüzdeki ay takip edilecek beta uygulamalarla.”

DuckDuckGo, arama motorlarından ve Facebook gibi web sitelerinden gelen izleme komut dosyalarını engellemeye çalışır, aynı zamanda daha temel komut dosyası ve izleme yazılımı mimarlarından da gelir. (İşte Google’ın arama motoru üzerinden DuckDuckGo’yu kullanmak için beş neden ). Bu tarayıcı, bu üçüncü taraf komut dosyalarının veya tanımlama bilgilerinin tarayıcınıza yüklenmesini engellemek için 3. Taraf İzleme Yükleme Koruması adını verdiği şeyi kullanır. Yapsalardı, web’deki hareketlerinizi takip edebilir ve kim olduğunuza, tercihlerinize ve daha fazlasına dair bir profil oluşturabilirler. Diğer tarayıcılar ve tarayıcı eklentileri, kullanıcıların gizliliklerini korumalarını sağlarken, bu arama motoru, gizliliği ürünlerinin temel bir unsuru haline getirmiştir.

Weinberg’in kararı,  Twitter üzerinden DuckDuckGo tarayıcısının Google ve Facebook izleyicilerini engellediğini, ancak Linkedin ve Bing aracılığıyla bazı Microsoft izleyicilerine izin verdiğini bildiren güvenlik araştırmacısı Zach Edwards’ın keşfiyle motive edildi. Bu keşif daha sonra BleepingComputer tarafından kaydedildi .

Weinberg, daha önce DuckDuckGo’nun Microsoft’un arama motoru Bing’in tarayıcının arama sağlayıcısı olarak yapılandırılması nedeniyle 3. Taraf İzleme Korumasını Microsoft’a nasıl uygulayabileceği konusunda sınırlı olduğunu söyledi. Weinberg, anlaşmanın “özel arama sonuçlarımız için Bing’i kaynak olarak kullanmamızla ilgili bir politika gerekliliğinden kaynaklandığını” yazdı. “Artık böyle olmadığı için mutluyuz. Başka hiçbir şirketle benzer bir sınırlamamız olmadı ve olmadı.”

DuckDuckGo’nun Microsoft ile sürdüreceği bir reklam ilişkisi var. Weinberg, ” DuckDuckGo’da reklamları görüntülemek anonimdir ve Microsoft,   kullanıcılarımızın reklam tıklamalarında profil oluşturmayacağını taahhüt etmiştir” dedi. Microsoft ilişkinizi kaydetmeye devam edecek olsa da, bunu bir muhasebe profili ile ilişkilendirmeyeceğini söyledi.

DuckDuckGo’nun neye izin verdiği ve neye izin vermediği konusunda hala kafanız karıştıysa, şirket , şirketin sağladığı web izleme korumalarını ayrıntılandıran yeni bir yardım sayfasına sahip olduğunu söyledi.