Android Güvenliğiniz İçin 10 İpucu

Android Güvenliğiniz İçin 10 İpucu

Android Güvenliğiniz İçin 10 İpucu Android Güvenliğiniz İçin 10 İpucu

1. Parola Yönetim Uygulaması Kullanın

Bilindiği gibi bir çok uygulama kullanıyoruz. Mail, facebook, instagram, twiiter gibi ve bunlar için de belki de ayrı ayrı şifre kullanıyorsunuz. Bu şifreleri tek bir yerde sizin toplayan Parola Yönetim Uygulamaları mevcut. Google Play’den bunları indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunlardan birkaçı şu şekilde Lastpass, Dashlane, 1Password ve Enpass.

2. Sideload Uygulamaları Yapmayın
Sideload, cihazınızdaki dosyaları bilgisayarınıza veya başka bir cihaza transfer etmek demektir. Bu işlem genellikle bir uygulama ile yapılmaktadır. Web’den bulduğunuz APK’ler, Google Play deki uygulamalara göre daha az güvenlidir ve telefona kalıcı zarar verebilir. Dikkatli olup bilinen bir uygulama kurduğunuz zaman pek bir sıkıntı olmaz.

3. PIN kodunu 1234 olarak kullanmayın
Parmakizi okuyucular iyi bir güvenlik önlemi. Belki de sayısal pinlere göre iki kat daha güvenli. Tercihen parmakizi okuyucu kullanma taraftarıyım. Eğer telefonunuzda parmakizi okuyucu yok ise yapılacak işlem sayısal Pin Kodu kullanmak. Bunu kullanırken 1111, 0000 veya 1234 gibi basit şifreler kullanmak tahmin edilmesi çok kolay olduğu için asla tavsiye etmiyorum. Pin kodunuz en 6 haneli olmalı. Bir de DESEN meselesi var. Bunda genel de bir anket yapılsa kullanıcaların %80 aynı deseni kullanıyordur. Kısacası şu anda en iyi güvenlik önlemi parmakizi okuyucu.

4. Ortak Wi-Fi üzerinden hassas verileri göndermeyin
Ortak Wi-Fi den kastım umuma açık restoran-kafe gibi yerlerde kullanılan wi-fi lerden asla önemli şifre gerektiren uygulamalara girmeyiniz. Örnek banka uygulamaları. Bunu abartmadan söylüyorum ortak wi-fi ler den banka bilgileriniz kopyalanabilir.

5. VPN kullanmayı düşünün
VPN kullanmak artık çok basite indirgenmiş durumda. Google Play den indiriyorsunuz ve lokasyonunuzu seçip internete bağlanıyorsunuz. VPN kullanmak sizi saldıralara karşı önemli ölçüde korur. Örnek VPN uygulamalarından birkaçı, Tunnelbear, NordVPN ve ExpressVPN 

6. Güvenlik Yamalarını Kontrol Edin
Telefonların çoğu bir çok güvenlik açığı ile beraber geldiğinden bir çok güvenlik güncellemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Google bunları ayda bir yayınlıyor. Bu güncellemeler her ne kadar yüklenmesi zaman alsada hayati önem arz etmektedir. Yeni bir telefon almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu satış sonrası güncelleme desteğinin ne kadar devam edeceğidir. Bu konuda en güvenli diyebileceğimiz Android One telefonları en az üç yıllık güvenlik güncellemelerini garanti eder.

7. Uygulamalarınızı güncelleyin
Güvenlik güncellemleri kadar önemli bir diğer konu da google playden indirilen uygulamaların güncel olmasıdır. Basit uygulama güncellemeleri bile, bazen güvenlik sorunlarını çözebilir. Uygulama güncellemelerini kontrol etmek için Google Play‘e gidin, Uygulamalarım ve Oyunlar’ı ve ardından Güncellemeler sekmesini seçin. Otomatik güncellemeleri açmak bu konuda size yardımcı olacaktır.

8. 2 adımlı doğrulamayı açın
Google hesabınızın ele geçirilmesini önlemenin en iyi yolu, iki adımlı doğrulamayı kullanmaktır. Bunu etkinleştirdiğinizde, başka bir cihazda Google hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde telefonunuza bir kod gönderilir. Bu kod gönderme size bir sıkıcı gelebilir ama güvenliğinizi önemlli ölçüde arttırır. Şifreniz ele geçirilmiş olsa bile, diğerleri hala bilgilerinize erişemez.

9. Uzaktan kilitlemeyi ve silme işlemini etkinleştir
Telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında nerede durduğunuzu bilmek önemlidir. Telefonunuz kaybolursa Android Sistemi bu konuda size yardımcı olacaktır. Şöyleki  Telefonumu Bul panosunda telefonun hoparlöründen bir uyarı sesi çıkarmanıza, telefonun tamamını uzaktan silmenize veya hesaplarınızdan çıkış yapmanıza ve ahizeyi kilitlemenize olanak verir. Bu, telefonunuzu geri almanıza yardımcı olmayabilir, ancak kimliğinizin çalınması tehdidi hakkında gönlünüzü ferahlatan bir seçenektir. Bu kontrollere erişebildiğinizden emin olmak için telefonunuzdaki Konum erişimini açın, Güvenlik ve Kilitleme Ekranı’nda bulun ve aynı menüde Telefonumu Bul’u etkinleştirin.

10. SMS mesajlarında aşağıdaki linklere dikkat edin
Yaşamın birçok alanında göreceli olarak daha fazla bilgi sahibi olan ancak SMS dolandırıcılığına düşmüş birçok insanı tanıyoruz. Bu konuda en güncel örnekler sizin adınıza banka smsleri. Bu banka veya herhangi adınıza kesilmiş olmayan bir fatura sms’i size güvenlik sorunu meydana getirebilir. Buralardan gelen linklere kesinlikle tıklamayınız. Bu tarz dolandırıcılık yollarını engelleyen fazla bir yazılım mevcut değil. Bidiğim Kaspersky Internet Security kimlik avı dolandırıcılığına yönelik kısmi çözümleri mevcut.

Son Söz

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar her zaman güvenlik açığı riski ile hayatımızda kalmaya devam edecek. Belki de bir gün eski akılsız telefonlara geri dönüş olur. 🙂 🙂 🙂

Android Güvenliğiniz İçin 10 İpucu

Bir yanıt yazın