Yaşar Doğunun Ardından

Yaşar Doğunun Ardından

Yaşar Doğunun Ardından

Yaşar Doğunun Ardından - 01

Türk güreşinin en büyük şampiyonlarından Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961’de kalp krizi sonunda Ankara’da vefât etmişti. 1915 yılında Samsun’un Kavak ilçesinin Karlı köyünde doğdu.

Yaşar Doğu, güreşe 16 yaşında başladı. 1940’da Balkan, 1946, 1947, 1949’da Avrupa, 1948’de Olimpiyat ve 1951’de de dünya şampiyonluklarını kazandı. Yaptığı 47 millî maçın 33’ünü tuşla olmak üzere 46’sını kazandı. Sadece 1939’da sayıyla bir yenilgisi vardır. Yaşar Doğu’nun ne yurt içinde, ne de yurt dışında yaptığı güreşlerde, sırtı hiç yere gelmemişti. Beş vakit namazını devamlı kıldığı gibi, her güreşten evvel de 2 rekât nafile namaz kılardı. Dış devletlere giderken Eyüp Sultan gibi yerleri ziyaret etmek âdetiydi.
 
CİHAN PEHLİVANI YAŞAR DOĞU
 

Yaşar Doğunun Ardından - 02

“Demir kuşaklı cihan pehlivanlarından birisi dahi Samsun Kavak’ından Yaşar Doğu nâm pehlivândur kim, zemânunda kâfir pehlivânlaru ânın pençe vübâzusunda cebin ü zebün olub meydân-ı güreşte serkeşlik âdın anmaya muktedir olamadular.

Yaşar Doğunun Ardından - 03

Anın zemanında küffâr pehlivanlarunun enseleri kirden sırtları yerden kurtulamadı. Bu demür kuşaklı cihân pehlivanı bundan otuz sene mukaddem dâr-ı bekâya irtihal idüb, “At ölür meydan kalur, yiğit ölür şan kalur” fehvâsınca şol fenâ âleminde nâm koydu.

Ol pehlivanun hâtırasına her sene şehr-ı İslâmbol’da müsabakalar yapılır. Cümle kâfir pehlivanlaru gelüb, o denlü heyecanlü güreşler olur kim, güreş üftâdelerü gelüb bu ıyd-i pehlivâni’den temâşâ gıdâsın alurlar…” 

(Dilaver Cebeci 26.02.1989)
 
Açıklamalar: 1-Cebin ü zebün: Korkak ve çâresiz, 2-Dâr-ı bekaya irtihal idüb: Ebedi aleme göçüp, 3-İyd-i Pehlivâni: Pehlivanlık bayramı.

Bir yanıt yazın