Étienne de Silhouette

Étienne de Silhouette

Étienne de Silhouette
1709-1767 yılında Fransa’da yaşamış, XIV.Louis krallığında (1789 Fransız ihtilaninde devrilmiştir) 1759’da 8 ay boyunca fransız ekonomisini yönetmiştir.

Silhoutte, 1754-1763 yılında İngiltere ile yapılan yedi yıl savaşlarında Fransız ekonomisini toparlamakla gorevlendirilmiştir. Bu amaçla onun yönetiminde ağır bir vergi politikası uygulamış; hatta bu politika gereğince zenginlik ölçütü sayılan kapı ve pencere gibi basit eşyalardan bile vergi alınmıştır. Ayrıca, Silhoutte’in emriyle halktan toplanan altın ve gümüş eşyalar savaş aleti yapılmak için eritilmiştir.  Ancak çabaları yetersiz kalınca görevinden ayrılmış; beceriksiz yönetimi ve cimri davranışları sebebiyle dönen halkı tarafından alay konusu olmuştur.

İşte o dönemdeki ağır ekonomik yükten ötürü boya ile portre resmini yaptırmaya imkan bulamayan fransız halkı,  çareyi silhoutte adını verdikleri, siyah kağıtları keserek yapılan karanlık gölge portlerde bulmuştur. Silüet, bütün siyah ve dış hatları belli resim çizmek (siluet kelimesi aynı zamanda belirlenemeyen yüzler için de kullanılır), olarak tanımladığımız tekniğin doğum yeri bu dönemde başlar.

Étienne de Silhouette” yazısında 3 düşünce

Bir yanıt yazın