DK Dorling Kindersley Yayınları

DK Dorling Kindersley Yayınları

Dk Dorling Kindersley Yayınları - 1

(DK Dorling Kindersley Yayınları)Dorling Kindersley (DK), 1974’de İngiltere’de Christopher Dorling and Peter Kindersley tarafından bir kitap paketleme firması olarak kuruldu. Firma, kitap yayıncılığına ise 1982 yılında başladı. İlk kitabı “First Aid Manual” (İlk Yardım Kılavuzu), gönüllü İngiliz tedavi hizmetleri için hazırlanmış; görsel ve yazılı metinleri beyaz arka fon üzerine birleştiren, muadillerinden farklı bir referans kitabıydı. 1990 yılında “DK multimedia” markası altında interaktif-eğitim videoları ve CD-ROM’lara taşındı. DK, 1991 yılından sonra da Amerika’da yayıncılığa başladı.1999 yılında, yayınlanan Star Wars kitapları gereken ilgiyi gösteremediği için ciddi bir borçlanmaya girdi; bunun sonucunda Penguin Yayıncılığına bağlı Pearson PLC medya grubu tarafından satın alındı. 2013 yılından itibaren DK Bertelsmann ve Pearson şirketleri hissedarlığında kurulan ortak Penguin Random House altında yayıncılık hayatına devam etmektedir.

DK, yetişkinlere bir çok değişik konuda (bilim, tarih, doğa, spor, bahçe işleri, yemek ve çocuk bakımı, v.s.) eğlenceli, bilgilendirici ve öğretici referans yayınları hazırlamasının yanısıra; çocuklar için de aynı amaçlarla geniş kapsamlı yayınlar hazırlmaktadır. Bunun haricinde Alpha Yayıncılık; BradyGames ve Prima Games ve Rough Guides adlı yayıncılıkların da ana firması konumundadır.

Kendi incelememe gelecek olursak, DK’i burda tanıtmamın nedeni kitaplarından dördünü okumuş ya da okuyor olmam ve multmedia CD’leri gençliğimde inceleme imkanımın olmasıdır. Gördüklerimi şu alt başlıklar altında söyleyebilirim:

– Kitapları görsel içerik ile metini birleştirmesi bakımından belki de türünün benzersiz örneklerinden biri olmuş. Bu açıdan kitap tasarımları eşsiz… Kitapların kapakları, sayfaları oldukça kaliteli malzemeden yapılmış; kitaplar fiziksel olarak yıpranmaya karşı oldukça sağlam duruyor…

– Görsel materyaller, metin ile etkili bir şekilde bağlanılıyor; dolayısıyla görsel kısmı inceleyerek metin kısmını pekiştirmeniz kolaylaşıyor. Ayrıca görsel materyallerin oranı oldukça fazla olduğu için sürekli metin okumaktan sıkılmıyorsunuz.

– Kitapları, sadece ham bilgi içermiyor; kitaplarının içeriği okurun bilgiyi yorumlayıp değerlendirmesine olanak sağlıyor. Örneğin, dünya tarihi kitabının üniversite birincisınıf tarih öğrencilerinin ders müfredatına yakın olduğunu tahmin ediyorum; ancak, bunu okurken kesinlikle sıkılmıyorum.

– Kitaplarında bir tema, bir ana fikir var; işte bu yüzden sadece ham bilgiyi vermiyor, onu özümsemenizi; dolayısıyla verdiği bilgileri sorgulamınızı sağlıyor.

Sonuç olarak, kendini entellektüel açıdan yetiştirmek isteyenlere DK yayınlarını önemle tavsiye ediyorum. Özellikle “History: The Definitive Usual Guide” ya da Türkçe versiyonu Tarih Atlası isimli kitabı, dünya tarihini öğrenmek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Dk Dorling Kindersley Yayınları - 2

İngilizce yayınları DK yayıncılık adı altında yayınlanırken, bazı kitaplarının Türkçe tercümelerini Boyut yayıncılık altında bulabilirsiniz. Altta da DK yayınlarına ait hazırlanmış bir reklam filmi var. Şahsen bana ilgi çekici geldi.(DK Dorling Kindersley Yayınları)

Bir yanıt yazın