Almanya ve Naziler

Cernobil-Faciasi-01

Almanya ve Naziler

Almanya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir ve dünya ülkeleri arasında en büyük ekonomik gücü olan ülkelerden biridir. Almanya, ABD ve Çin’den sonra dünya ülkeleri arasında en çok üretim yapılan ülkedir ve bu nedenle önemli bir ticaret ortağıdır. Almanya, ayrıca kültür, tarih, sanat ve bilim alanlarında da önemli bir rol oynayan bir ülkedir. Almanya, Avrupa kıtasının orta kısmında yer alır ve 16 eyaletten oluşur. Almanya’nın en büyük şehri Berlin’dir ve ülkenin başkentidir. Almanya, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden biridir ve AB ülkeleri arasında en fazla üye ülkenin bulunduğu Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilir.Almanya-ve-Naziler-01Almanya, tarihi açıdan da önemli bir ülkedir. Almanya, Avrupa tarihinde önemli bir etkiye sahip olmuş ve özellikle 18. ve 19. yüzyıllar arasında önemli bir güç olarak kabul edilmiştir. Almanya, ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Partisi tarafından yönetilmiş ve bu dönemde yüz binlerce insanın ölümüne neden olmuştur. Bu dönemden sonra, Almanya, Batı Almanya ve Doğu Almanya olarak ikiye ayrılmış ve 1991 yılında Doğu Almanya ile Batı Almanya birleşerek tek bir ülke haline gelmiştir. Günümüzde, Almanya, demokratik bir ülkedir ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında en fazla sayıda insanın yaşadığı ülkelerden biridir. Almanya, aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir ve yıl boyunca binlerce turisti ağırlar. Almanya, ayrıca birçok önemli tarihi yapıya sahiptir ve bu nedenle Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir.Almanya-ve-Naziler-02

ALMANYA CUMHURBAŞKANLARI
Almanya, parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilen bir ülkedir ve başkanı, parlamento tarafından seçilen bir cumhurbaşkanıdır. Almanya’nın cumhurbaşkanı, ülkenin yönetimine liderlik etmekle birlikte, yasama ve yargı yetkisi olmayan bir pozisyondur ve yönetimin gerçek yönetim yetkisi, federal hükümete aittir.

Almanya’nın tarihi boyunca, ülkenin cumhurbaşkanları şunlardır:

 • Paul von Hindenburg (1925-1934)
 • Adolf Hitler (1934-1945)
 • Karl Dönitz (1945)
 • Theodor Heuss (1949-1959)
 • Heinrich Lübke (1959-1969)
  Gustav Heinemann (1969-1974)
 • Walter Scheel (1974-1979)
 • Karl Carstens (1979-1984)
 • Richard von Weizsäcker (1984-1994)
 • Roman Herzog (1994-1999)
 • Johannes Rau (1999-2004)
 • Horst Köhler (2004-2010)
 • Christian Wulff (2010-2012)
 • Joachim Gauck (2012-2017)
 • Frank-Walter Steinmeier (2017-halen)

 

Almanya-ve-Naziler-03Naziler Kimlerdir ?

Naziler, Nazi Partisi’nin üyeleri ve destekçileridir. Nazi Partisi, Almanya’da önceleri bir küçük öğrenci grubu olarak kurulmuş olan ve Adolf Hitler liderliğinde 1933 yılında iktidara geldikten sonra, Almanya’yı yöneten ve dünya ülkelerini saldıran bir diktatörlük partisidir. Naziler, Almanya’daki Yahudileri, Romaları, Afrikalıları, LGBTQ+ insanlarını ve diğer azınlık gruplarını hedef alan, nefret ve ayrımcılık temelinde bir ideolojinin savunucularıdır. Bu ideoloji, Nazi Partisi tarafından benimsenen ve propaganda aracılığıyla yayılan “aryan üstünlüğü” ilkesine dayanır ve diğer etnik grupları ve azınlıkları aşağılamaya ve öldürmeye yönelik bir şiddet ve cinayetler dizisinin öncülüğünü yapmıştır. Nazilerin yaptıkları zulümler, II. Dünya Savaşı sırasında ve savaşın sonrasında ortaya çıkmış olan Holocaust’ta en açık şekilde görülmüştür. Holocaust, Nazi yönetiminin planlı ve sistematik olarak Yahudileri, Romaları ve diğer azınlık gruplarını toplama, hapis etme ve öldürme faaliyetleridir. Bu zulümler, Nazi Partisi’nin iktidarı sırasında ve II. Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce insanın ölümüne neden olmuştur.
Almanya ve Naziler