Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları

Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları

Havaların Soğuması ile birlikte, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda çoğaldı.  Bu tür durumlarda, sizlere faydası olacağına inandığım bir kaç bitkisel öneride bulunmak istiyorum.


Karanfil Tedavisi

Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları - 02Boğazınızda hafif bir ağrı hissettiğinizde çayınızın içine veya ağzınıza 3-4 adet karanfil atıp çiğneyin. İçeriğindeki “antiseptik” özellik sayesinde boğazlarınızda ki ağrıyı 1-2 saate kadar kesecektir. Yalnız bunu hastalığın ilk başlangıcında uygulamalısınız. Diyelim boğazlarınızda ağrı oldu ve siz karanfili ağrının başladığı ilk gün değilde 2. – 3. gün aldınız o zaman aynı etkiyi beklemeyin. İşin sırrı ağrının başladığı günde karanfili çiğnemek yada çayınıza atmakta saklı.


Zencefil Tedavisi

Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları - 03

Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon ve yine boğaz ağrısı gibi durumlarda isteğe bağlı olarak bir çay bardağı kaynar suyun içine atacağınız yarım çay kaşığının yarısı kadar toz zencefili 3-5 dakika bekledikten sonra içerseniz, hastalıktan eser kalmayacaktır. İçerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırırsanız daha da etkili olur. Zencefil hem antiseptik özelliği sayesinde virüs ve bakterileri öldürür, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirerek olası gribal enfeksiyonlara yakalanmanızı önler. Tane zencefilin tadı daha hoş ama bu tedavi için biraz yakıcı bir tadı olsa da  toz zencefil kullanılmalıdır.


Limon Tedavisi

Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları - 04

Özellikle boğaz ağrılarında çok etkili bir tedavi. Boğazınızda ağrı hissettiğinizde, gün içerisinde 2-3-4 yemek kaşığı limon suyunu sade olarak içerseniz, içeriğindeki anti septik özellik sayesinde boğaz ağrısından eser kalmaz.Tedavi için limon suyu çay veya su ile içilmemeli.


Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitki Çayları

Bir yanıt yazın