Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar

Isırgan Otu Neden Batar?

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar - 01

Isırganın yaprakları üzerinde dalayıcı tüyler vardır. Bunların dip tarafı, aslı formik asit olan sıvı ile dolu bir keseyle bağlantılıdır. Cildin bitkiye dokunmasıyla kızarıp kabarmasına bu sıvı sebep olur. Bazı ısırgan türleri eskiden kanı fazla olanların kanını çekmek için kullanılırdı.

Portakal Kabuğunun Suyu Neden Yanar?

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar - 02Portakal kabuğu hücrelerinde hidrojen karbürü olan esanslar bulunur. Bunlar çok çabuk uçar ve kolaylıkla yanarlar. Kabuk sıkıldığı zaman, esanslar mini mini damlacıklar halinde fışkırır. Bunları tutuşturmak da çok kolaydır. Bu esanslar, özellikle mandalina kabuğunda daha çok bulunurlar. Kolonya ve esans endüstrisinde kullanılırlar.

Pırasanın Yarısı Neden Beyazdır?

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar - 03Yaprakların yeşil rengini, ksantofil ve klorofil karışımı olan renk dokuları sağlar. Pırasanın dibindeki ışıktan yoksun gölgelik yerde klorofil, yerini ksantofil’e bırakır. Bu da toprağa yakın yapraklara soluk sarı rengini verir. Işık gören diğer yapraklar ise yeşildir.

Bulutlar Gökyüzünde Neden Koşuşurlar

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar - 04Bulut, incecik buz billurcukları, su tanecikleri ve tozlardan meydana gelmiş kütlelerdir. Atmosfer sürekli karışıklarının şiddetli iniş çıkışların merkezidir. Bu hareketlerin sonucunda da rüzgarlar doğar. Yeryüzünde hava durgun bile olsa, atmosferlerin yukarı tabakalarında rüzgarlar bulutların yerini çeşitli hızlarla, çeşitli yönlerle doğru değiştirirler.

Isırgan Otu Portakal Pırasa Bulutlar

Bir yanıt yazın