Hatmi Çiçeği Gül Hatmi

Hatmi Çiçeği Gül Hatmi

Hatmi Çiçeği Gül HatmiHatmi Çiçeği Gül Hatmi - 01

Familyası: Ebegümecigiller atmi Çiçeği Gül Hatmi

Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi.

Temmuz-ağustos aylarında, pembemsi-beyaz renkli çiçekler açan, 50-150 cm yüksekliğinde, çok senelik, otsu ve tıbbî bir bitkidir. 

Sulak çayırlar ve dere kenarlarında bulunur. Gövdeleri dik ve tüylüdür. Yaprakları saplı ve çok tüylüdür. Çiçekler, dalların ucundaki yaprakların koltuğunda tek tek veya gruplar hâlinde bulunur.

Nerelerde Kullanılır ?

Bitkinin kullanılan kısımları yaprakları, çiçekleri ve köküdür. Yaprakları bitki çiçekliyken ve çiçekler tamâmen açmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Kökler ise yaşlı bitkilerden sonbaharda alınır, kabukları soyularak gölgede kurutulur. Bütün bitki fazla miktarda müsilaj taşır. Bundan başka nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin taşır. Yaprak, çiçek veya kökleri haricen ve dahilen göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenince göğüsü yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir.

Aynı şekilde kullanılan diğer türler şunlardır:
Gül hatmi (Althaea rosea): 1-2 m yüksekliğinde, beyaz, sarı-kırmızı ve siyahımsı- kırmızı renkli çok senelik bir bitkidir. Meyvelerinin üzeri tüylüdür. Süs bitkisi olarak yetiştirilir. Diğer hatmi gibi kullanılır. Kıllı hatmi (Althaeae hirsuta): 10-40 cm yüksekliğinde, dik ve tüylü, eflatun renginde çiçekleri olan bir bitkidir. Tıbbî hatmi gibi kullanılır.

Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Bir tutam hatmi çiçeğini içeceğiniz fincana atıp kaynatılmış su ile karıştırıp 2-3 dakika bekletin. Fincanın ağzını bir kapak ile kapatırsanız daha iyi demlenecektir. Ayrıca bu çay ile yüzünü yıkamanız halinde cildiniz nem kazanacak ve varsa güneş lekelerinize iyi gelecektir.

Hatmi Çiçeği Gül Hatmi

Hatmi Çiçeği Gül Hatmi” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın