Ana SayfaOtomobilA, B, C, D, E... Otomobil Segmentleri...

A, B, C, D, E… Otomobil Segmentleri…

Otomobil Segmenti Nedir

Bu yazımızıda sizlere aşağıdaki otomobil segmentleri hakkında özet bilgi vereceğiz. Keyifli okulamalar.

 • A Segment– Basic – Mini Sınıf – Minicar – Şehir Arabası – Economy Car – City Car
 • B Segment– Small – Küçük Sınıf Otomobiller – Küçük Aile Arabası
 • C Segment– Lower Medium – Alt Orta Sınıf Otomobiller
 • D Segment– Upper Medium – Üst Orta Sınıf  Otomobiller
 • E Segment – Executive – Üst Sınıf  Otomobiller
 • F Segment– Luxury – Lüks Sınıf  Otomobiller
 • S Segment– Sports – Spor Otomobiller
 • M Segment– Multi Ourpose Otomobiller
 • J Segment– Sport Utility Otomobiller

Otomobiller birbirleri ile kolay kıyaslanması amacıyla farklı sınıflara ayrılmaktadır. ABD’nin aksine Avrupa ülkeleri düzeyinde bu konuda belirli bir kural-yönetmelik bulunmamaktadır. Otomobillerin sınıfları bilinen marka ve modellerin kıyaslanması yoluyla tanımlanmaktadır. Örneğin Volkswagen Polo, Golf ve Passat iç hacim ve ebat farklılıkları nedeniyle farklı sınıflarda yer almaktadır. Araç üreticileri, her biri farklı bir müşteri kitlesi tarafından talep edilen modeller ürettiğinden her segment için alternatif ürünler görmekteyiz.

A SEGMENTİ OTOMOBİLLER HANGİLERİDİR

A sınıfı arabalar en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen, yakıt tüketimi bakımından ekonomik, fazla park alanı kaplamayan ve nispeten uygun fiyatlı modellerdir. Basic, mini, mini car, şehir arabası, economy car, city car olarak da adlandırılırlar. Küçük araçlardır.

Örnekler: Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Suzuki Alto, Hyundai i10

B SEGMENTİ

B segmenti araçlar A segmentinden biraz daha büyük olsa da küçük otomobil sınıfında yer almaktadır. Small olarak da adlandırılırlar. Aynı segmentte bulunduğu halde sedan veya hatchback olan veya birbirine tıpatıp benzetilemiyecek pek çok model bulunabilmektedir.

Örnekler: Hyundai Getz, Honda Jazz, Chevrolet Kalos, Fiat Punto, Dacia Logan, Seat Exeo, Hyundai Accent, Hyundai Era, Hyundai i20, Ford Fiesta, Fiat Albea, Fiat Palio, Nissan Micra, Peugeot 206, Smart Forfour, Toyota Yaris, VW Polo

C SEGMENTİ


Küçük aile otomobilleri olarak nitelendirilmektedir. Alt orta sınıf olarak da tanımlanırlar.

Örnekler: Honda Civic, Renault Fluence, Volkswagen Golf, Volkswagen Jetta, Mitsubishi Lancer, Renault Megane, Hyundai i30, Hyundai Accent Blue, Toyota Corolla, Toyota Corona, Ford Focus, Opel Astra, Audi A3, Fiat Bravo, Kia Ceed, Peugeot 308, Mazda 3, Hyundai Elantra, Kia Cerato, Skoda Octavia , Dacia Logan, Toyota Auris, Proton Gen2

D SEGMENTİ

D segmenti araçlar büyük aile otomobili olarak bilinmektedir. Üst orta sınıf araçlardır.

Örnekler: Opel Insignia, Volkswagen Passat, Opel Vectra, Alfa Romeo 156, Renault Laguna, Ford Mondeo, Hyundai Sonata, Toyota Avensis, Honda Accord, Seat Exeo, Mazda 6, Alfa Romeo 159, Nissan Primera, Skoda Superb, Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi

E SEGMENTİ

Executive car olarak da adlandırılan üst sınıf otomobillerdir.

Örnekler: BMW 5 serisi, Mercedes E sınıfı, Audi A6, Volvos80

F SEGMENTİ

E segmenti otomobiller Lüks sınıf otomobillerdir.

Örnekler: Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S serisi

G SEGMENTİ

G segmenti otomobiller Spor otomobillerdir.


Örnekler: Porsche 911

Yazının başında ifade edildiği gibi otomobil segmentleri belirli iç hacim, performans, fiyat, motor hacmi gibi objektif kriterlere göre değil, modellerin mukayesesi neticesinde tahmin edilmektedir. Bu bakımdan belirli bir segmente sokulamayacak veya ara modeller bulunmasını da olağan karşılamak gerekmektedir. Bundan başka herhangi bir modelin yıllar içerisinde değişimi neticesinde üst segmente yükselmesi de mümkündür.


49 YORUMLAR

 1. Teşekkürler güzel bilgileriniz için şimdiye kadar hep d segmenti kullanmışim haberim yok 84 model accord ile başlayıp 2007 ye kadar yuksrltebildim.her accord farklı adrenalin veriyordu.
  Ama bu sonuncu fena.sakin kullanımda sessiz güven kalite.
  2500 rpmden sonra aracım. Çıldırırsın daha fazla daha fazla diye ruhuma işliyor

 2. Sayın Okuyucumuz. Passat, Civic ve Octavia neredeyse birbirine eşdeğer standart sedan otomobillerdir. civic ve Octavia C segmenti, Passat D segmentindedir. Suberb, Wolkswagen CC ayarında biraz daha geliştirilmiş bir araçtır. Qasqai ise SUV kategorisinde olup, otobilden biraz kalıplı jip'ten bir tık aşağıdadır. Hangisini tercih ederseniz herhangi bir pişmanlık duymazsınız. Tamamen kişisel tercihlerinize kalmış bir seçim yapmanız sizin için en avantajlı otomobili seçmenizi kolaylaştıracaktır. Saygılarımla.

 3. Sayın yazar, bu yaptığınız sınıflandırmanın kaynağı nedir? (bir standart belirleme kurumunun vb. listesine istinaden mi söylüyorsunuz)
  Sınıflandırmada boyuttan başka kriterler de mi var, küçük bir araba lüks olunca üst sınıfa mı geçiyor? Listenizde BMW-3 ve Mercedes C Class bence "C Sınıfı" dediğiniz grupta olabilir, çok ufak arabalar bunlara büyük aile arabası denemez.
  Bazı modeller de yıllar içinde büyüyüp küçülebiliyor, örneğin Focus veya 308 bence B+ diyebileceğimiz kadar küçük, Octavia C+ denebilir.

 4. Passat kullanıcısydım 15 gün önce aracımı sattım mercedes c serisi aldım yaşım genç biraz büyük geldi birde şu var 2000 senesindede passat almıstık eski kasa yenileri onlar kadar tat vermedi. Qashgai hayırlı olsun eşimdede micra var japon arabası asla üzmez yarı yolda bırakmaz

 5. Merhaba Değerli Okuyucumuz. Otomobillerin segmentlere ayrılması herhangi bir mevzuata ya da kurala dayalı bir uygulama değildir. Otomobiller arasında kıyaslamayı kolaylaştırmak için oluşturulmuş genel bir sınıflandırmadır. Sınıflandırmada otomobilin boyutu, lüks veya spor amaçlı olması genel kriterlerdir.

 6. Mehmet bey öncelikle bu bilgi paylaşımlı güzel konuyu irdelediğiniz için teşekkürler, fakat eklemek istediğim şu var sizde katılır mısınız? örneğin bu segmentler de kendi içlerin de üçe bölünüyor giriş-orta ve üst "örneğin Citroen c5 d sınıfı giriş veya d orta sınıf olarak sayılabilir, fakat Passat Highline ve Skoda Superb L&K modelleri Üst sınıf D segmeti vede E segmenti giriş kategorisinde sayılabilir mi ve bunu böyle değerlendirmek mantıklı ve gerçekçi değilmi dir, siz de katılır mısınız? Teşekkürler.

 7. A,B,C segmenti, ya da gelir düzeyi orta olan insanların kullandığı, araçlar için şu tespiti yapabilirim:

  – Japon arabaları kazalara ve arızalara karşı çok daha dayanıklı ancak parçaları çok daha pahalıdır. Yakıtı çok yakar.

  – Fransız arabaları kazaya ve arıza karşı dayanıksız, parçaları ise ucuzdur. Yakıtı koklar.

  – Alman arabaları kaza ve arızalara karşı Fransız arabalarından daha dayanaklı, ancak Japon arabalara göre daha dayanıksızdır. Yakıtta ise Fransız arabalardan daha çok ancak Japon arabalarından daha az yakar.

 8. Mehmet Bey, çok teşekkür ediyorum
  Bir sorum olacak 2004 sonrası Alfa Romeo 156 D segment bir araç olarak diğer markalara göre fiyatının uygun olmasının sebebi talebinin düşük olmasının sizce sebebi nedir

PAYLAŞ

Yeni Yazılar