Aktüel Koronavirüs Salgınının Dünyada ve Türkiye'de Otomobil Satışlarına Etkisi

Koronavirüs Salgınının Dünyada ve Türkiye’de Otomobil Satışlarına Etkisi

-

OTOMOTİVE KORONAVİRÜS ETKİSİ

Koronavirüs pandemisinin başladığı 2019 yılının Aralık ayından bu yana ülkemizde ve tüm dünyada eğitimden ticarete, turizmden sanayiye kadar her alanda olumsuz etkiler görülmüş ve halen görülmeye devam etmektedir. Büyük çaplı finansal daralmalar ülke ekonomilerini kritik seviyede etkilemiştir. Hükümetlerin salgın sebebiyle almak zorunda kaldıkları tedbirler, dünya genelinde azalan ticaret hacmi, arz-talep dengelerinin bozulması, temel ihtiyaçlara yönelik tüketim patlaması ve turizmin durma noktasına gelmesi gibi mevcut durumlar koronavirüs salgınının etkilerinden sadece birkaç tanesi. Birçok ülkede sağlık sistemlerinin çökmesi, vaka ve ölüm oranlarının tehlikeli boyutlarda artması, virüs salgını sonucu neredeyse tüm eğitim kademelerinde uzaktan eğitime geçişin zorunluluğu da virüs salgınının olumsuz etkilerine örnek verilebilir. Neredeyse her sektörü etkisi altına alan bu salgın otomobil satışlarına da genel anlamda çok büyük bir darbe indirmiştir. Dev otomobil firmaları bile büyük yaralar almış, koronavirüs salgınının sebep olduğu bu krizi aşmayı sabırsızlıkla beklemektedir.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

koronavirüs-otomotiv

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden birisi hiç şüphesiz otomotiv sektörü olmuştur.  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileriyle hazırlanan Avrupa otomobil pazar değerlendirme raporundaki verilere göre, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile İngiltere’nin dahil olduğu pazar toplamına göre otomotiv pazarı, 2019 yılının Ocak – Mart döneminde 4.824.307 adet satış rakamına ulaşmışken 2020 yılında koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle Ocak – Mart döneminde %26,1 azalmış ve 3.564.777 adet seviyesine gerilemiştir.

Koronavirüs salgınının sebep olduğu kriz ve küresel piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik halkalarına, ithalat ve ihracata yansıyan olumsuz etkiler ve salgınla mücadele tedbirlerinin iç talebe olumsuz etkileri ülke ekonomilerini zor durumda bırakmıştır. Salgından birçok sektör olumsuz etkilenirken, özellikle otomotiv sektörü en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Covid-19 salgınının olumsuz etkileri 2020 yılının ilk çeyreğinde otomotiv satışlarına açık şekilde yansıdı. Koronavirüs salgını satışlarda Avrupa’da büyük kayıplar yaşanmasına sebep olurken, Türkiye otomotiv pazarı da salgından olumsuz etkilendi. Ancak virüsün Amerika ve Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de daha geç görülmesi, otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü kalmasını sağladı.

TÜRKİYE

Türkiye, 2020 yılının ilk çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre yeni tip koronavirüs salgını sürecinde Avrupa’da otomotiv satışlarını artıran tek ülke olurken, en fazla otomobil ve hafit ticari araç satan 7. ülke konumuna yükseldi. 2019 yılının ilk çeyreğinde 91.067 adet olan satış rakamı 2020 yılının ilk çeyreğinde %41,3‘lük bir artış göstererek 128.674‘e yükseldi. İkinci el otomobil satışlarında ise geçen yıla nazaran %50 bir daralma olduğu gözleniyor. Sosyal izolasyon ve koronavirüs tedbirleri sebebiyle ikinci el oto pazarlarında, oto galerilerde ve alım-satım işleminin yapıldığı noterlerde geçen yıllara nazaran yoğunluk olarak ciddi oranda bir düşüş olduğu gözlemleniyor. Sokağa çıkma yasağının uygulanması sebebiyle otomobillerini satmak isteyenler e-ticaret sitelerine yönlenmiş durumda. İlerleyen haftalarda koronavirüs sebebiyle uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesiyle, hem sıfır araç hem de ikinci el araç piyasasının hareketleneceği tahmin ediliyor.

    koronavirüs-otomotiv

ALMANYA

Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa’nın en fazla otomobil satan ülkesi, Mercedes, Audi, BMW, Volkswagen ve bu firmaların bünyelerindeki diğer büyük markalara sahip Almanya oldu. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya, 2020 yılının ocak-mart döneminde 786.508 adetlik satış gerçekleştirdi. Bu durum 2019 yılında 979.523 iken 2020 yılında %19,7’lik bir daralma yaşadı.

İNGİLTERE

Almanya’yı, 562.090 adetlik toplam satışla Rolls Royce, Bentley, Aston Martin ve Land Rover gibi markaları bünyesinde barındıran İngiltere izledi. 2019 yılına nazaran %31,4 daralma yaşayan İngiltere 2019 yılının ilk çeyreğinde 819.767 araç sattı.

FRANSA

Otomobil satışlarında 3. sırada yer alan Fransa ise Renault, Citroen, Peugeot, Dacia ve ülkede üretim yapan diğer markalarıyla 2019 yılının Ocak – Mart döneminde 690.313 satış rakamına ulaşmışken 2020 yılının aynı döneminde %32,7’lik bir kayıpla 464.865 satış rakamında kaldı.

İTALYA

Otomobil satışlarında Fransa’yı %34,7’lik bir azalma ile 386.191 satışla İtalya izledi.

İSPANYA

İspanya 2019 yılının ilk döneminde 378.428 satış rakamına ulaştı, 2020 yılında ise %31,1’lik bir kayıpla 260.725 adette kaldı.

RUSYA

Rusya’da yeni hafif ticari araç satışları, yeni tip koronavirüs nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %72,4 azalarak tarihin en büyük düşüşünü yaşadı. Rusya merkezli Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede ilk dönemde 38.922 hafif ticari araç satıldı.

Otomotiv pazarında payı olan Belçika, Hollanda, Polonya, İsveç, Avusturya, İsviçre, İrlanda, Danimarka, Çekya, Portekiz, Norveç, Macaristan, Finlandiya, Romanya, Yunanistan, Slovakya, Slovenya, Lityanya, Lüksemburg, Hırvatistan, Bulgaristan, Estonya, Letonya ve İzlanda gibi ülkelerde de otomobil satışlarında %30’lara varan azalmalar olmuştur.

OTOMOBİL ÜRETİMİNİ GEÇİCİ OLARAK DURDURAN FİRMALAR

Avrupa ülkelerinde Covid-19 salgını hızla yayılmaya devam ederken birçok otomobil firması araç üretimini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Firmaların bazıları bu kararın çalışanlarının sağlığını korumak amaçlı olduğunu ifade ederken bazıları da sosyal sorumluluk olarak ifade etti. Avrupa Birliği’nde otomobil piyasası koronavirüs salgını başlamadan önce değişen mevzuatlar sebebiyle zaten %7,4 oranında düşmüştü. Salgının patlak vermesi ve tehlikeli boyutlara ulaşması bu oranı daha da yükseltti.

Volkswagen

koronavirüs-otomotiv

Alman otomobil devi Volkswagen, Avrupa’da bulunan fabrikaların çoğunun koronavirüs nedeniyle iki veya üç haftalığına kapatılacağını duyurdu. Yıllık raporunu açıklayan Volkswagen sözcüsü Herbert Diess tarih konusunda detaylı bilgi vermeyerek satışlarda gözle görülür şekilde düşüş yaşandığını, üretimin geçici olarak durdurulacağını belirtti. Volkswagen, Almanya’da 6 fabrikada üretimi durdurma; Polonya, İspanya, Slovakya, Portekiz ve Rusya’da çalışmalarını dondurma kararı aldı.

BMW

2020 yılında satışlarda büyük düşüş bekleyen Alman otomobil devi BMW direktörü Oliver Zipse koronavirüs nedeniyle hem Avrupa’da hem Güney Afrika‘da üretimin durdurulacağını, fabrikaların 19 Nisan’a kadar kapatılacağını açıkladı.

Daimler

Volskwagen’in rakibi Alman Daimler firması tedarik zincirinde sorunlar yaşandığını, kamyon ve otomobil üretiminde Avrupa’da çalışmalarının büyük bir kısmına en az iki hafta ara vereceğini vurguladı.

Lamborghini

İtalya’nın ünlü spor otomobil markası Lamborghini geçici olarak İtalya’nın kuzeyinde bulunan fabrikasını kapatacağını duyurdu. Lamborghini otomobillerinin patronu Stefano Domenicali yaptığı açıklamada bunun halka yönelik sosyal sorumluluk meselesi olduğunu ifade etti. 

Fiat Chrysler

İtalya’da koronavirüs sebebiyle ölü sayısı her geçen gün ciddi oranda artarken Fiat Chrysler ülkede bulunan 6 fabrikada üretimin durdurulacağını, Sırbistan ve Polonya’da da bulunan fabrikaların kapatılacağını açıkladı. 

Audi

Brüksel’de bulunan Audi fabrikasında çalışanların şikayetleri üzerinde yetkililer üretime ara verme kararı aldı. Sendikalar 3000 çalışanın yan yana çalıştığını, salgının yayılma riskinin oldukça yüksek olduğunu ifade ediyor.

Ford

ABD merkezli dev otomobil firması Ford, koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa’daki fabrikalarında üretime ara verdi. Ford’tan yapılan açıklamada, şirketin, Avrupa fabrikalarında araç ve motor üretim faaliyetlerinin, hükümetlerin koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için aldığı yeni önlemler nedeniyle geçici olarak durdurulacağı belirtildi.

Renault

Renault İspanya’da bulunan 4 fabrikasında üretimi durdurdu. Bu fabrikalarda yaklaşık 10.000 kişinin çalıştığı ifade edildi. Fabrikalardan birinin dizel motor ürettiği belirtildi.

PSA grubu: Peugeot, Citroen, Opel

Lamborghini ve Fiat’ın ardından Peugeot, Citroen ve Opel araçlarını üreten Fransız grup PSA da Avrupa genelinde üretime ara verme kararı verdi. Farklı Avrupa ülkelerinde bulunan toplam 15 fabrikanın farklı tarihlerde kapatılacağı belirtildi. 

koronavirüs-otomotiv

Otomotiv Pazarı tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkisinden kurtulacağı o parlak günlerine dönmeyi sabırsızlıkla bekliyor. 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şimdi Oku

Koronavirüs Salgınının Dünyada ve Türkiye’de Otomobil Satışlarına Etkisi

OTOMOTİVE KORONAVİRÜS ETKİSİ Koronavirüs pandemisinin başladığı 2019 yılının Aralık ayından bu yana ülkemizde ve tüm dünyada eğitimden ticarete, turizmden sanayiye...

Osmanlıdan günümüze 7 harika şerbet

Osmanlı döneminde su ve ilaç yerine kullanılan, kristal kadehler, buzdan kaseler içerisinde özenle servis edilen, satış fiyatı ve ikram...

Sonsuzluk Sonsuzluktan Büyüktür

Cantor tarafından geliştirilen sonsuz setler teoremine göre matematiksel olarak birbirinden farklı büyüklükte sonsuzlar olacağı ve hiç bir zaman en...

Ailenizle İzlemeniz Muhtemel 15 Film

15 Film Önerisi deyince aklıma Aile Filmleri geldi. işte size birbirinden ilginç 15 Film   1. PauliePapağan Paulie'nin sahibi küçük Marie'den...

Birbirinden Sürükleyici En İyi 10 Netflix Dizisi

10 Netflix Dizisi En popüler film, dizi, belgesel ve animasyon izleme platformlarından Netflix, birbirinden kaliteli yapımlara ev sahipliği yapıyor. Gerek...

Jason Statham’ın mutlaka izlemeniz gereken 10 filmi

İngiliz bir oyuncu olan Jason Statham, tüm dünyada aksiyon dolu filmleriyle büyük beğeni toplamaktadır. 1967 yılında İngiltere'de dansçı bir...

Le Mouvement Gastronomique en Ramadan

Nous voulons vous descrirer le goût des nourritures populaires quand les Musulmans consommeraient en le temps 'Sahur' et 'Iftar'...

гастрономическое движение в Рамадане

Мы хотим описать вам вкус популярных продуктов, когда мусульмане потребляют в Сахуре и Ифтаре драгоценного месяца «Рамадан». Мусульмане предпочитают...

Bilimsel Araştırma Derleme Makaleleri

  Bilimsel araştırma/derleme makaleleri, bir bilimsel çalışma alanı ile ilgili yapılmış araştırma sonuçlarını içeren yazıdır. Bilimsel derleme makaleler ise bir...

Bella Ciao! La Casa De Papel’in Birbirinden Çılgın Karakterleri

Netflix'in 2017 yılında tüm yayın haklarını satın aldığı İspanyol yapımı La Casa De Papel dizisi, tüm dünyada devasa bir...

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? Hangi şartlarda uygulanır?

Korononavirüs pandemisinin büyük bir hızla yayıldığı şu günlerde, ülkeler salgını kontrol altına almak için büyük gayret gösteriyorlar. Aşı çalışmalarının...

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

İnternetten ne seyredeceğim diye düşünme diye işte sana Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film 1 - ESARETİN BEDELİ (1994) Stephen...

Ödüllü 9 Tarihi Film

Şahsen izlediğim, beğendiğim ve izlemenizi tavsiye ettiğim bazısı Ödüllü 9 Tarihi filmin isimlerini ve bu filmlerin kısa sinopsislerini aşağıda yazıyorum....

Tozlandım

Temel Dikiş Teknikleri – Teyel Çeşitleri

0
Teyel: İki ya da daha fazla kumaş üzerine yapılan geçici birleştirme işlemine “teyel” denir. Genellikle parçaları esas dikime hazırlamak için ön dikiş olarak yapılan,...

Sülfürlü Bakır Mineralleri

0
Bakır, çoğunlukla elektronik devrelerde iletken olarak kullanılan, sünekliliğe meyilli ve korozyonla aşınmaya dayanımlı olan bir elementtir. Doğada nadir olarak elementel halde bulunmakta, çoğunlukla sülfür ya...

Aracınız kışa hazır mı?

2
Havalar her geçen gün soğuyor... Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimizde kar yağışı uyarısı bile yapıldı.. Geç kalmadan aracınızın kışlık bakımlarını yaptırın.. Bakımları ihmal...

Düz Dar Etek Kalıbı Çizimi

15
Öncelikle lazım olacak malzemeleri ve bilgileri edinelim Parşömen kağıdı, A4 kağıdı, cetvel , riga cetveli , kağıt makası , mezura , kalemBel ölçüsü = 70...

Georges Méliès

0
La Voyage Dans La Lune:Un Homme de Tetes (Başları Olan Adam): Georges Méliès 1861-1938 yılları arasında yaşamış Fransız illizyonist ve film yapımcısıdır. Méliès, sinema tarihinin...

Endüstriyel Devrim

0
18.yüzyılın sonlarında Ingiltere'de başlayıp 19.yüzyıl boyunca tüm dünyada süre gelen endüstriyel devrim dalgalar halinde meydana gelen bir seri teknolojik gelişmelerden oluşmaktadır. Su, demir ve kömür...

Rutin İnsan Örneği

0
Pazartesi sabahı... Sendrom ! Komikliğe başlamak için kötü bir zamanlama. Kağıt fabrikasında kalite kontrol mühendisi olarak çalışıyorum. Kağıt fabrikası sonuçta, boyuna günlük yazılacabilecek bir dünya...

Posta Şiiri

0
Ah bu yalnızlık yok mu, öpülünce geçilen cinsinden…Niye insanlar hep en zoru seçiyor, ya da seçmek zorunda kalıyor?Niye sürekli okşanmak rahatsız eder insanı ?Yoksa...

İlk Defa Başlayacaklar için Uçak Yolculuğu

1
Merhaba, Bugün, uçak yolculuğu yapacaklar için genel bilgiler vermeye çalışacağız. Deneyimlerimizi aktarmya çalışacağız, gene de her türlü bilgiyi ucuş yapacağınız havayolundan almanız sizin için daha...

Kalp Nedir, Kalbin Görev ve İşlevleri Nelerdir?

2
Kalp Nedir?Öneminden dolayı canlı varlıkların hayat merkezi olarak kabul edilir. Her insanın kalbi kendi yumruğu büyüklüğünde olup, yumurta ve çam kozalağı şeklindedir. Sol göğsün...

Çift Yarık Deneyi – Quantum Mekaniği

0
Thomas Young'un (1773-1829) 1800'lü yıllarda gerçekleştirdiği çift yarık deneyi (double-slit experiment); ışığın hem madde hem de dalga özelliği olduğunu göstermiş; böylece quantum mekaniğinin temellerinin...

Boncuktan Salon Takımı Nasıl Yapılır ? Grafikli Anlatım

3
Gerekli malzemeler:Çizmeli Naylon ip , Pense , 1 kilo Cam kum boncuk , 1/2 kilo Cam boru boncuk , Makas , Çakmak , Boncuk...

Biraz Ciddi Ol Ya...Çocuk Gibisin
Sen oku diye yazıldı