Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Creating liberating content

Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

Ekran Kartı Nasıl Seçilir Sorusunun Cevabını sizler için derledik. Merkezi işlem biriminin (CPU)...

Bilmeceler

Bilmeceler 5 yaşındaki çocuk ile 70 yaşındaki ihtiyarı birbirine bağlayan kültür hazinelerimizden biridir....

Temel Ölçü birimleri (kütle...

Ölçü birimlerini belirlemeden önce birim ve boyut arasındaki farkı anlamamız gerekir. Boyut, birimleri...

Güvercin Hakkında Bilmedikleriniz

Güvercinler belki de insanlık tarihinde insan hayatına dokunmuş en yakın yaratıklar. Bu makalede...
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerKoronavirüs doğal şifalı...

Koronavirüs doğal şifalı bitkiler ve korunma yolları
Herkese selam, 

Aşağıda kısa bir bilimsel literatür taramasından yola çıkarak, bitkisel gıdalar tüketerek koronavirüsten bir korunma yolu önereceğiz.

Elsevier adlı büyük bir araştırma veritabanı, yakın zamanda ortaya çıkan koronavirüs ile alakalı yapılan araştırmaları ve ortaya çıkan bulguları takip etmek amacıyla Novel Coronavirus Center adlı bir web sitesi kurdu. Site üzerinden virüs ile alakalı yapılmış çalışmalar, bu çalışmalarin bulunduğu veritabanları, virüsün tedavisinde kullanilan ilaçlar, virüsün ülkelere dağılma hızı gibi çeşitli bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi bu sitenin Resources for Drug Discovery bölümünde virüsün tedavisi için denenen doğal ve doğal olmayan (muhtemelen yapay) ilaçların bir listesi veriliyor. Hatta bu listede bu ilaçların kaç tane bilimsel çalışmada denendiğine dair kısa bilgiler de mevcut. Burada denenmiş doğal ürünlerden biri de “quercetin”. Bu maddenin galiba bir koronavirüs türü üzerinde etkili olduğuna dair bulgular da şu makalede yayınlanmış:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764515002230

Acaba quercetin denen bu maddeyi içeren doğal, bitkisel gıdaları günlük hayatımızda aşırı olmayacak ve sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde yesek veya içsek, bu hastalıktan korunur muyuz ? 

Medicalnewstoday adlı web sitesinden aldığımız bilgilere göre bu quercetin maddesi şu besinlerde bulunuyor:

1. üzüm 
2. yaş yemiş (böğürtlen, karadut, v.b.)
3. kiraz
4. elma
5. narenciye çeşitleri (portakal, mandalinà, v.b.)
6. soğan

7. karabuğday (greçka ya da buckwheat) çayı – not: eğer karabuğday gluten içeriyorsa, karabuğday çayı tüketmek gluten alerjisi olanlara zararlı olabilir.

8. brokoli
9. kale bitkisi (galiba karalahana)
10. domates
11. siyah çay

Webmd adlı bir web sitesi de yukarıdakine benzer bir liste ortaya koyuyor. Yalnız her iki web sitesi de bu quercetin maddesinin aşırı tüketilmesinin insan sağlığına zararlı olabileceğini söylüyor. Dolayısıyla üstte bahsedilen gıdaları aşırı tüketmemek gerekiyor ki bu her gıda için galiba geçerli bir kuraldır.

Sonuç olarak bu kısa tartışmanın neticesinde üstte bahsedilen ve “quercetin” adlı dogal maddeyi içeren bitkisel gıdaların gündelik hayatta uygun miktarlarda tüketildiğinde koronavirüse karşı insanları koruyabileceğine dair bir ihtimal oldugunu düşünüyoruz. Ayrıca, üstteki verilen bitkisel gıdaların çoğunu, eğer hastalığımız yoksa, gündelik hayatta zaten tüketiyoruz. Belki de bağışıklık sistemimiz bu gıdaları tükettiğimiz için virüse karşı dirençli bile olabilir. 

Hepimize geçmiş olsun, inşallah üstteki listede bahsedilen bitkisel gıdalar bu virüsten korunmamıza vesile olur. Tabi bu gıdaları tüketmeden önce sağlık bakanlığımızın ve doktorlarımızın tavsiye ve direktiflerine de mutlaka uyalım. 

Güncelleme : Umut verici bir gelişme olarak, Çin’de yapılan klinik çalışmalarda eczanelerde faripiravir adıyla satılan grip ilacının koronavirüs tedavisini hızlandırdığı keşfedildi. Haberin detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: 

https://www.ntv.com.tr/saglik/cin-favipiravir-ilacinin-corona-virus-tedavisindeetkili-oldugunu-acikladiV46DIjmCiECIHg2SXJXGKg2

Güncelleme : Avustralya’da Queensland üniversitesinde yapılan klinik çalışmalarda eczanelerde satılan iki ilaç (kaletra ve chloroquine) koronavirüse karşı denendiği açıklandı. Bu haber ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz:

https://youtu.be/miCUh_rpE-0

https://www.ntv.com.tr/amp/saglik/corona-virus-ile-ilgili-ingiltere-ve-avustralyadan-iki-iyi-haber,4-u5AG9-L0GphyCtsA3X_w

Güncelleme :  International Journal of Antimicrobial Reagents adlı bir dergide yayınlanan, Fransiz bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada eczanelerde satılan Hydroxochloroquine (Plaquenil) ve azithromycin adlı iki ilacın birlikte kullanımının koronavirüs tedavisinde başarılı olduğu tespit edildi. ABD başkanı Donald Trump, bu iki ilacın Amerika Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından onayladığını belirtti. Dolayısıyla, bu iki ilacın ABD’de koronavirüs tedavisinde kullanılması bekleniyor. Bu haber ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz:

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/coronavirus-trump-drug-fda-hydroxychloroquine-azithromycin-a9416016.html?amp

Güncelleme: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), global ölçekte dört adet umut verici COVID tedavisinin denemelerine başlayacağını açıkladı. Haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/who-launches-global-megatrial-four-most-promising-coronavirus-treatments


Güncelleme: Sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca Çin’de koronavirüs tedavisinde kullanılan faripiravir adlı ilacın Türkiye’ye getirildiğini ve hastanelerde bu hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlandığını açıkladı. Haberin detayını aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.ntv.com.tr/turkiye/saglik-bakani-fahrettin-kocacinden-yeni-ilac-getirildi,533Hiqz8ikG10Akche_HFA

Güncelleme: Koronavirus ile ilgili denenen ya da geliştirilen ilaç tedavileri ya da geliştirilen aşılarla ilgili bilgilere aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz:

https://www.clinicaltrialsarena.com/analysis/coronavirus-mers-cov-drugs/

Güncelleme: Gaziantep Üniversitesi Covid-19 hastalığına yakalananların tedavisini sağlayacak ‘’Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi’’ uygulamasının son derece etkili bir yöntemini Nisan ayı sonuna kadar kullanmaya başlayacak. Haber ile ilgili detayları aşağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz:
Güncelleme: Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip koronavirüsü tedavi edecek Meflokin bazlı yeni bir ilacın geliştirildiğini duyurdu. Haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

https://tr.sputniknews.com/rusya/202003281041704666-rusya-koronavirusu-tedavi-edecek-ilac-gelistirildi/

Güncelleme: Japonya Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar , Koronavirüsün insan hücresine girmesini ve çoğalmasını engellediği belirtilen ve an itibariyle pankreas iltihabı tedavisinde kullanılan Nafamostat Mesylate adlı ilacın koronavirüs tedavisi için kullanılabilme ihtimali olduğunu açıkladı. İlacın klinik denemelerine Nisan ayında başlanacaği belirtildi. Haber ile ilgili detayları aşağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz:

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/692088.aspx

Güncelleme: Yakın zamanda yapılan bir akademik çalışmada, besin katkısı olarak kullanılan spirulina adlı bir deniz yosununun koronavirüs tedavisinde kullanılabilme olasılığı olduğu belirtildi. Spirulina, gündelik hayatta doğal bir besin katkısı olarak zaten kullanılabilmektedir. Yapılan akademik çalışmayı aşağıda bulabilirsiniz:

https://sustainagripower.com/cat-agriculture/is-spirulina-against-hiv-and-covid-19/?fbclid=IwAR2R7eYftqjtjrdG_V_Uxd8WIHAfMJJ_bO6JB9CzqoJU_2gSGBsyLRmiuBc

  
Güncelleme : Avustralyalı araştırmacılar, Ivermectin adlı yaygın olarak kullanılan bir ilacın yeni tip koronavirüsü 48 saat içinde yokedebildiğini buldu. Bu ilacın şu anda insanlar için uygun dozajı bulunmaya çalışılıyor.

Ayrıca ilacın etkisi ile ilgili yapılmış çalışmaya aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354220302011

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

Temel Ölçü birimleri (kütle , uzunluk, zaman ve sıcaklık) nasıl belirlenir ?

Ölçü birimlerini belirlemeden önce birim ve boyut arasındaki farkı anlamamız gerekir. Boyut, birimleri belirlememizi sağlayan temel, somut olgulardır. İşte biz bu boyutlar üzerinden ölçü birimleri belirleyerek ölçüm yaparız.Mesela uzunluk, herhangi bir ölçü birimi düşünmeden, tek başına bir boyuttur. Siz...

Kara Deliklerdeki İnanılmaz Yerçekimi Kuvveti

Yakın zamanda özel teleskoplarla ilk kez elde edilmiş, halka (simit) şeklinde bir kara delik sisteminin görüntüsü. Halka merkezindeki siyah çember karadeliğin kendisi, etrafındaki parlak bölge ise içine çekilen makroskopik objelerdir. Işık karadelikten kaçamadığı için karadelik karanlık gözükmektedir. KARA DELİKLERİN GÜCÜKara...

Ülkelerin Arabaları ve Özellikleri

Her ülke kendine coğrafi ve/veya sosyal yapısına uygun arabalar üretir. Biz de piyasada olan arabaları uyruklarına göre inceleyip kendilerine has özellikleri neler onları tartışacağız:Japon Arabaları: Japonlar zekaları ve mühendislikteki başarılarıyla ünlüdür. Bu arabalarına da yansımaktadır. O kadar karmaşık motor...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.