Sülfürlü Bakır Mineralleri

Sülfürlü Bakır Mineralleri
Merhaba sevgili okuyucular bugün sizlere Sülfürlü Bakır Mineralleri hakkında keyifli bir yazı sunuyoruz  Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz. yorum yapmayı unutmayın.

Sülfürlü bakır, bakır metalinin yüzeyine sülfür atomlarının eklenmesiyle elde edilen bir bileşiktir. Bu işlem genellikle bakırın oksitlenmesini önlemek ve metalin dayanıklılığını artırmak amacıyla uygulanır. Sülfürlü bakır, bakır metaline bir koruyucu tabaka sağlar ve bu da metalin çeşitli atmosferik koşullara karşı direncini artırır. Ayrıca, sülfür, bakır ile birleşerek çeşitli bakır bileşiklerini oluşturabilir, bu da metalin mekanik özelliklerini iyileştirir. Sülfürlü bakırın kullanım alanları arasında elektrik endüstrisi, metalurji, yapı malzemeleri ve kimya endüstrisi bulunmaktadır. Bu bileşik, bakırın korozyona karşı dayanıklılığını artırarak ve özelliklerini geliştirerek birçok endüstriyel uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bakır, çoğunlukla elektronik devrelerde iletken olarak kullanılan, sünekliliğe meyilli ve korozyonla aşınmaya dayanımlı olan bir elementtir.Doğada nadir olarak elementel halde bulunmakta, çoğunlukla sülfür ya da oksijen ile bileşik yapmaktadır.

Bunların işleme metotlarını detaylı şekilde işlemeyeceğiz, ancak temel bir bilgi olarak sülfürlü bakır minerallerinin 1000 santigrat derece civarlarında ısıtılma teknikleriyle; oksitlilerin ise sülfirik asit solüsyonü ile işlenip bakır elementinin elde edildiğini söyleyebiliriz. Bu yazıda sadece doğadaki bazı sülfürlü bakır minerallerinin, sıklıkla rastlanılan fiziksel görünümleri ve özelliklerini  paylaşacağız.

Sülfürlü Bakır Mineralleri

Kalkopirit (Chalcopyrite): Elimde genel bir veri olmamakla birlikte, doğada en sıklıkla bulunan bakır mineralidir. Genel formulü CuFeS2 ‘dir. En belirgin özelliği, hem mikroskop hem de gözde görünebilen soluk sarı rengidir. Metallik görünür, ışık geçirmez.

Şekil 1.
Sarı kalkopirit parçalarının mikroskopta görünümü

 

 

Şekil 2.
Sık Kalkopirit içeren bir taş

Kovelit (Covellite): Nadir görülür. Genel formülü CuS’dir. Metalik görünümlü ve ışık geçirimsizdir. Gözle görünür bir şekilde indigo mavisi (mavi mor arası) bir rengi vardır. Mikroskop altında, mavinin tonlarında (çoğunlukla) turkuaz mavisi olarak görünür.
Şekil 3. 
Bir kovellit kesitinin mikroskop altında görünümü

Sülfürlü Bakır Mineralleri - 04Şekil 4.
Kovellit içeren bir taş

 

Bornit (Bornite): Kalkopirit kadar olmasa da sıklıkla görünen bir mineraldir. Metalik görünümlü ve ışık geçirimsizdir. Genel formülü Cu5FeS4 dür. Gözle görünen rengi bakır-kırmızından maviye doğru gitmektedir. 

Sülfürlü Bakır Mineralleri - 05

 

 

Şekil 5.
Gözle görünen pembe-mor bornit minerali

 

Kalkosit (Chalcosite): Genel formülü Cu2S’dir. Ağırlıkça % 80 e yakın bir oranında bakır içeren bir mineraldir. Işık geçirimsiz ve metallik görünümlüdür. Gözle görünür rengi koyu gri-siyahtır.

Sülfürlü Bakır Mineralleri - 06Şekil 6.
Kalkositin taş halindeki görüntüsü

YAZAR
Cam Simit

Bir yanıt yazın