Su Salyangozu

Su Salyangozu - 3

Eğer bir Su Salyangozu beslemek istiyorsanız ve kafanızda çok fazla soru işareti var ise bu ayrıntılı rehber tam size göre.

Su Salyangozu - 1

Bilimsel Adı: Pomacea Canaliculata
Doğal Yaşam Konumu: Köken olarak çok fazla bir bilgi yok. Tatlı sularda, Denizlerde, nemli yerlerde her yerde karşımıza çıkabilirler.
Yaşadığı Su Sıcaklığı: 24 – 25°C
Yaşadığı Su Ph: 7.00 – 7.50
Beslenme Şekli: Hepçil (Etçil & Otçul)
Davranış Biçimi: Barışçıl
Max. Ulaştığı Boy: 4 – 7 Cm
Gerekli Akvaryum Hacmi: Minimum ve maksimum litre hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.
Su Sertliği: Yumuşak – Orta

Su Salyangozu - 2

Su salyangozu denilince aslında akla gelen tür her zaman elma salyangozdur. Fakat bu minik obur canlıların çok fazla çeşiti bulunuyor. Su salyangozu hakkında genel olarak aynı vatoz mantığı ile düşünülür. Suda ne bulurlarsa yerler ve doymak bilmezler oburlardır 🙂 bazı türleri istilacılardır ve kolay kolay kurtulamazsınız. Salyangozlar, genel olarak üremek için karşı cinse ihtiyaç duymazlar. Yumurtlarlar ve o yumurtayı büyütürler. İstilacı su salyangozuna örnek olarak, adi salyangozları örnek verebiliriz. Fazla yemleme, kötü su koşullarına bayılırlar. Bir arkadaşınızdan aldığınız bitki aksesuar vb. gibi bir obje gelir ve 1 2 3 4 10 20 30 100 1000 tane olurlar. Hiç farkında bile olmayabilirsiniz. Bir sabah kalktığınız zaman akvaryum camının salyangozdan gözükmediğini fark edebilirsiniz. Tarafımca bu tecrübelenmiştir 🙂 Çok korkup paniklemeye gerek yok bu canlılarda doğal döngü için ihtiyaçtır. Bu istilacı türün karşıtı olarak ise Helenga türü salyangoz besleyebilirsiniz. Genel olarak su salyangozları beslemek için çok basit bir türdür. Çok uzun süreler aç kalabilirler, sağlıklı su koşullarında vücut dirençleri çok iyidir. Tankınızın biyolojik dengesi için harika bir canlılardır.

Su Salyangozu - 4

Elma salyangozu akvaryum hobisindeki popüler canlılardan biridir. Kabuğu genellikle kahverengidir. Sarı ya da beyaz renkli olabileceği gibi, birkaç renkli ve çizgili de olabilir. Aslında kabuğunun rengi ve deseni için sınırsız olasılık vardır. Başı ve vücudu genellikle koyu gri ya da siyah, ayakları ise açık gridir. Sarı, altın, mavi, yeşil, kahve ve mor renkli de olabilir. Vücudu ve başında kavuniçi noktalar bulunur. Ağzının üst kısmı, nefes borusu ve dokunaçları da kavuniçidir.

Elma salyangozu alırken bulunduğu akvaryumda ölü ya da hastalıklı canlılar olmadığına emin olun. Ölü canlılar su kalitesinin kötü olduğuna ve hastalık bulunduğuna işaret eder. Kabuğunun kalın olduğuna, üzerinde çukurcuklar ve çatlaklar bulunmadığına emin olun. Kabuğundaki çukurcuk ve delikler hasta olduğunun ya da uzun süre asidik suda kaldığının işaretidir.

Akvaryum camına yapışmış ya da sert yüzeylerde hareket eden elma salyangozları sağlıklı bir görüntü verir. Akvaryumun tabanında hareketsiz duran, ters dönmüş ve su üstünde yüzen salyangozlar muhtemelen ölü ya da ölmek üzeredir. Bulunduğu akvaryumdaki canlılar tarafından alacağınız salyangozun dokunaçları, gözleri ya da nefes borusu ısırılmış olabilir. Almadan önce kontrol etmenizde fayda vardır.

Salyangoz Türleri Nelerdir?

  • Minare Salyangozu: Minare salyangozu olarak bilinen bu salyangoz türünün asıl adı Melanoides Tuberculata olarak bilinir. Bu salyangozlar cinsi gereği gün ışığından saklanma ihtiyacı hissederler. Bu sebeple de genelde yaşamını kumun altında saklanarak sürdürdüler. Onların bu özellikleri ise kumun havalanmasını sağlayarak akvaryuma katkıda bulunur. Ayrıca her salyangoz türü gibi kumdaki atık maddeleri tüketmesi ile akvaryumun temizliğini sağlar.
  • Elma Salyangozu: Elma salyangozlarının asıl adı Pomacea Bridgesii olarak bilinir. Diğer salyangozlara göre boyutları daha büyüktür. Örneğin diğer salyangozlar boyutları genellikle 2 mm ise bu salyangozlar 5 mm’dir. Dolayısıyla çok daha fazla atık ve yosun tüketirler. Ayrıca üreme konusunda da daha verimsiz oldukları için akvaryumlar için çok iyi bir tercihtir. Üremek için bir dişi bir erkek salyangoza ihtiyaç vardır. Dişi salyangozlar yumurtalarını genellikle suya temas etmeyecek şekilde akvaryum kapağına veya suyun bitiş hizasına yapıştırırlar. Bunun nedeni yumurtaların hem nemli ortamlara ihtiyaç duyması hem de su içinde iken gelişimini tamamladığında açılamamasıdır.
  • Ramshorn Salyangozu: Ramshorn salyangozları çift cinsiyetli salyangozlardır. Ve bu nedenle üreme hızları da diğer salyangozlara göre çok daha hızlıdır. Eğer ciddi bir üreme miktarı istemiyorsanız yukarda bahsettiğimiz gibi akvaryumunuzda fazla yem atığı bulundurmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca minik olanları kumun altında yaşayarak yine kumun havalanmasına katkıda bulunurlar. Göz alıcı renklere sahip olmaları dolayısıyla akvaryum severlerin gözdesidir.
  • Pyhsa Acuata Salyangozu: Bu salyangozlar oldukça minik ve hızlı olan salyangozlardır. Hızlı olarak anılmalarını yalnızca hareketlerine değil, üreme konusuna da borçludurlar. Kumların arasında dolaşmaktan ziyade daha çok bitkilerin yapraklarındaki yosunları tüketmektedirler. Bu sayede daha temiz bir görüntü oluşturmaya olanak sağlarlar.
  • Nerite Salyangozu: Akvaryumlardan çıkması ayrı bir eziyet olan yosun türleri vardır. Bunlardan en yaygını nokta şeklinde cama yapışan yosunlardır. Birçok akvaryum sever onların görüntülerinden rahatsızlık duyar. Ancak bıçakla kazısanız dahi çıkmaları zordur. Fakat nerite salyangozları bu yosun türünü rahatlıkla tüketerek sizi bu dertten kurtarabilecek salyangozlardır. Ayrıca tatlı sularda yaşayabilmelerine rağmen yalnızca tuzlu sularda üreyebilen bu canlıların üremesi de sizin kontrolünüzde olacağı için oldukça ayrıcalıklı olan türlerden biridir.