Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar - 3

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar


Kedilerin bıyıkları ne iş yarar ? Sorusunun en güzel ceabı düşük ışık konsantrasyonlarında yüksek çevresel algı sağlamaya yaradığı da ortaya çıkarılmıştır. Bu sayede kediler ve genel olarak kedigiller, karanlıkta da avlanabilirler. Her türlü navigasyon görevini üstlenen bu bıyıklar, kavgalar sırasında rakibin hassas noktalarının algılanmasında da görev almakta ve kedinin karşı tarafı nereden ısırması gerektiğini anlamasına yardımcı olmaktadır.
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar - 1

Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi ?
Kedilerin bıyıkları belirli dönemlerde dökülüp yeniden çıkabilmektedir. Ancak bir kedinin bıyıkları, normal döngünün haricinde kesinlikle kesilmemelidir. Bıyıkları kesilmiş bir kedi, ortamdan yeterli bilgiyi alamayacağı için içine kapanabilir ve kedide psikolojik sorunlar görülebilir. Yine de bu hataya düşmüş insanların içini rahatlatmak gerekirse, bıyıkların vücutta kalan diğer kıllara göre (bıyıklar da kıl yapılıdır; ancak çok daha kalındır ve deri içerisine çok daha fazla gömülüdür) çok daha hızlı uzayabilmektedir. Eninde sonunda bıyıklar eski halini alacaktır.

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar - 2

Veteriner hekimler tarafından sürekli söylenen önemli şeylerden biri kedilerin bıyıklarına dokunulmaması gerektiğidir. Çünkü kedilerin bıyıkları yön tariflerini ve çevrelerini anlamalarını sağlamaktadır. Kedilerin bıyıklarının kesilmesi ya da bir etkenden dolayı fazlasıyla dökülmesi durumlarında yön tayinleri karışabilir ve bu yüzden sürekli huzursuz şekilde dolaşabilirler.

İnsanlardan ya da diğer hayvanlardan aldıkları mesajlara cevap verebilmeleri ve çevrelerini anlayabilmeleri için bıyıklar önemlidir. Kedilerin tüylerinde bulunan sinir uçları aslında kaşları, patileri ve yanakları olmak üzere geniş bir alanda dağılım göstermektedir. Kedilerin etraflarını algılamaları ve etrafında olan titreşimlere cevap verebilmeleri için bıyıklarını kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca sadece titreşimleri değil ortamda bulunan cansız her türlü eşyanın da varlığını bıyıkları ile anlarlar.Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar - 4Dudaklarının üzerinde yer alan bıyıklar kedilere sadece güzellik katmakla kalmaz. Kediler bıyıklarıyla algılamayı sağlarlar, etraflarındaki bütün nesnelerle kendi vücut yapılarını bıyıkları aracılığıyla kıyaslarlar. Gördüğü bir aralığa girip giremeyeceğini bıyıkları aracılığı ile hesaplar ve harekete geçer. Kedilerin bıyıkları, bacaklarının arasında bulunan alıcı tüyler ile etkileşimdedir ve bu sayede tırmanma işlemlerinde çok fayda sağlamaktadırlar. Eğer kedinizin tırmanma becerilerinde azalma varsa ve fiziksel bir problemi bulunmuyorsa azalma sebebi bıyıklarının kesilmesi ya da fazla dökülmesidir. Bıyıklarında ciddi bir sorun varsa veteriner hekim desteği gerekmektedir.Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar - 5Kediler bazı hastalıklardan dolayı ya da doğuştan kör kalabilirler. Fakat bıyıklarının alıcı tüyler ile sürekli etkileşimde olması sayesinde hayatlarına sorun yaşamadan devam edebilirler. Özellikle evinizde baktığınız göremeyen bir kediniz varsa ev ortamında aynı yerde uzun süre yaşadıktan sonra evde bulunan bütün nesneleri bıyıkları yardımıyla algılar ve çok rahat bir şekilde evde dolaşabilir.

Evcil kediniz ya da sokak kedisi hiç fark etmez, bütün kediler bıyıklarına dokunduğunuzda tepki verirler. Kedilerin bıyıkları da diğer tüyleri gibi dökülebilmektedir. Ama diğer tüylerinin aksine kedilerin bıyıklarının asla kesilmemesi gerekmektedir. Eğer çok fazla uzamış ve rahatsız ediyorsa veteriner hekime götürerek müdahale ettirebilirsiniz. Bıyığı tıraş edilen ya da kesilen kediler çoğunlukla yürürken sendelerler, yön bulma yeteneklerinde azalma olur ve bir yerden bir yere atlarken etraflarına çarpabilirler. Bu sebepledir ki normal dökülmelerin dışında kedinizin bıyıklarını keser ya da tıraş ettirirseniz tedirgin, huzursuz olurlar ve saldırganlık gösterebilirler.
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar