Hayvanlar AlemiBalıklara Nasıl Yem Verilmelidir

Balıklara Nasıl Yem Verilmelidir

Balıklar genellikle kurutulmuş böcek ve balıklardan oluşan Balık yemlerini tüketir. Balık sahiplerinin birçoğu onlara başka yiyecekler vermeye gerek duymaz. Ancak tek bir yemle yapılan beslemeler balığın yeterli mineral ve vitamini almasına engel olur. Balıklar, deniz ve tatlı sularda yaşadığı için böcek larvaları ve küçük balıkları yiyerek yaşama tutunurlar. Ancak yeşil bitkiler, yosun ve salyangozlar da balıkların yediği besinler arasındadır. Balıklar için üretilen yemler de bu canlıların kurutulmasıyla elde edilir. Etçil ve otçul balıklar için farklı yemler üretilir. Hepçil olan canlılara düzenli olarak iki yemin de verilmesi gerekir. Yalnızca tek tip beslenme yapılması balığın daha yavaş hareket etmesine, renklerinin solmasına, ömrünün kısalmasına neden olur. Ayrıca akvaryum balıkları için suyun berrak olması, sahipleri tarafından yemlerin ne kadarının tüketildiğinin görünmesini sağlar.Balıklara Nasıl Yem Verilmelidir - 1Vahşi Doğada Balıklar Nasıl Beslenir?
Balıkların, vahşi doğadaki beslenme rejimleri muhteşem bir denge içerisindedir. Çünkü balıklar doğal ortamlarında aç olduklarında yiyecek aramakta ve sadece yiyecek bulduklarında beslenme bilmektedir. Yiyecek aramak için çoğu zaman uzun gayretler gösterir. Bulduklarında ise yaktıkları enerjiyi karşılayacak şekilde beslenir. Böylelikle beslenme ve sağlık konusunda dengeli bir yaşam sürerler.

Balıklara Günde Kaç Kez Yem Verilir
Fanusta ve akvaryumda beslenen balıklar ise ne zaman beslerseniz o zaman yemek ister. Beslenme konusunda dengenin akvaryum sahipleri tarafından kurulması gerekir. Çünkü balıklar bolluk zamanlarında fazlasıyla fırsatçı davranırlar. Siz her yemleme yaptığınızda balığınız reddetmeyecek yiyebildiği kadar yemeye çalışacaktır. Beraberinde “balığım doysun istiyorum” düşüncesiyle yapılan aşırı yemleme balık besleyenlerin yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Yazımızın alt başlıklarında yemleme konusunda merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Balıklara Fazla Yem Vermek Nelere Sebep Olur?
Artık yemler ve artan balık dışkısı birçok problemi beraberinde getirir. En önemli sonucu su kimyasındaki değişikliktir. Başka bir sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerin balıklarda strese ve hastalıklara neden olmasıdır. Aşırı beslenme farklı sağlık sorunlarına neden olur. Akvaryumun kötü görüneceğini zaten tahmin ediyor olmalısınız. Aşırı yem verme neticesinde aşağıdaki olumsuzluklarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

 • Sudaki amonyak ve nitrit miktarı artar. Yenmeyen yemdeki protein parçalanarak amonyak ve nitritin açığa çıkmasına neden olur. Bu iki madde balıklar için hayati tehlike arz eder. Çok az miktarlarda bile suda bulunmaları istenmez.
 • Sudaki oksijen miktarı azalır. Organik maddelerin bozulması sudaki oksijenin azalmasına ve karbondioksitin artmasına neden olur. Bu durum oksijen eksikliği yaşanmasını beraberinde getirir.
 • Suyun pH değeri düşer. Karbondioksitin artması asiditeyi arttırır. Her bir balığın ihtiyaç duyduğu pH değeri bellidir. Özellikle Afrika cikletleri gibi alkali suda yaşamaya alışık olan balıklarda pH değerinin düşmesi strese neden olur.
 • Yüzgeç erimesi görülür. Yüzgeç erimesi kuyruk ve yüzgeçlerde dokunun zarar görmesine ve püsküllü bir hal almasına neden olur. Stres yüzgeç erimesinin başlıca nedenleri arasındadır.
 • Karaciğer yağlanması olur. Karaciğer yağlanması genellikle Afrika cikletlerinde ve gökkuşağı balıklarında görülür. Karaciğerin çalışmasını etkiler. Balık ölümüne neden olabilir.
 • Sindirim yetersizliği görülür. Havuz balıklarının hava sıcaklığına uygun olarak beslenmesi gerekir. Sıcaklık 15 santigrat derecenin altına düştüğünde yemin buğday ruşeymi ağırlıklı olması gerekir. Hava sıcaklığı 10 santigrat derecenin altına düştüğünde yem verilmemelidir. Çünkü sindirim sistemindeki bakteriler yemi işleyememeye başlar. Merak etmeyin balıklarınız yem vermediğinizde ölmez. Bir süre havuzdaki yosunlarla beslenmeye devam ederler. Hava daha da soğuduğunda kış uykusu diyebileceğimiz moda geçerler. Daha detaylı bilgi için Japon Balıklarında Kışa Hazırlık yazısına göz atabilirsiniz.
 • Yosun patlaması görülür. Yosunlar akvaryum hobisinde en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Aşırı yem vermek yosun patlamasının en önde gelen sebebidir. Artık yemlerin parçalanması neticesinde ortaya çıkan fosfat ve nitrat mavi-yeşil yosunlarla kırmızı yosunların çoğalmasına neden olur.
 • Akvaryum suyu bulutsu hal alır. Bunun sebebi suda çözünen organik maddelerdir. 2-3 gün yem verilmezse sorun çözülür. Tabi birkaç gün yem yememenin balığınız için sorun olmaması gerekir. Akvaryumda farklı bir bulanıklık varsa teşhisi ve çözümü için Akvaryum Suyu Neden Bulanık yazısı faydalı olacaktır.
 • Küf oluşur. Eğer çakıl taşlarının, bitkilerin ve dekorların üzerinde beyaz renkli pamukçuklar görürseniz küf ya da mantar olabilir. Yosun gibi organik maddelerin çoğalması bu organizmaların artmasına neden olur.
 • Yassı solucanlar (planaria) türer. Beyaz ya da açık kahve renkli bu solucanlar su kalitesinin kötü olduğunun habercisidir. Genellikle aşırı yem verilen akvaryumlarda ortaya çıkarlar. Zararsız oldukları düşünülse de balık yumurtalarını yiyeceklerdir.
 • Akvaryum filtresi tıkanır. Filtrenin baş edemeyeceğinden çok kirlilik olması ya filtre performansını düşürür ya da tıkanıklığa neden olur.
  Balıklara Nasıl Yem Verilmelidir

Yeni Yazılar

Halka Arz

HAFTALIK GÜNCEL HALKA ARZ TAKVİMİ   DMRGD 21-22 EYLÜL SİMİT SARAYI DMR UNLU MAMÜLLER...

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz....

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur Adana...

Parasal Sıkılaştırma Nedir

Günümüzde ekonomik terimler ve kavramlar hızla değişmekte ve gelişmektedir....

Borsa Nedir ve Türkiye Borsasının Gücü

Merhaba değerli okurlar! Bugün sizlere Borsa Nedir ve Türkiye...

Acıçiğdem

Acıçiğdem, bilinen diğer adıyla "Autumn crocus" veya "Meadow saffron",...

Acıbakla

Acıbakla, dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen ve tıbbi kullanımı...

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı Nedir Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Özellikle...

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings "The Lord of the Rings"...

Prison Break

Prison Break "Prison Break" dizisi, Fox kanalında yayınlanan bir Amerikan...

Pablo Escobar

Pablo Escobar Pablo Escobar, Kolombiya'nın ünlü bir suçlu ve uyuşturucu...

Dünyanın En Hızlı İnterneti

Dünyanın En Hızlı İnterneti Dünyanın en hızlı interneti, genellikle fiber...

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber İnternet Nedir ? Fiber internet, optik fiber kablolar aracılığıyla...

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com Hepsiburada.com, Türkiye'de en büyük e-ticaret platformlarından biridir. 1999 yılında...

N11.com

N11.com N11.com, 2011 yılında Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu,...

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? Bir şirketin insan kaynakları (İK)...

Steam Nedir ?

Steam Nedir ? Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun...

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar Araçlar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu...

Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahve İçmek Zararlı mı? Kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden...

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası Bilgisayar kasaları, bilgisayarın içindeki bileşenleri koruyan ve düzenleyen...

Parfümün İcadı

Parfümün İcadı Parfümün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Mısır,...

Youtube

Youtube YouTube, 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed...

Whatsapp

Whatsapp WhatsApp, 2009 yılında İsrail'de Brian Acton ve Jan Koum...

Tesla

Tesla Tesla aracı, elektrikli bir otomobildir ve 21. yüzyılın en...

Muhabbet Kuşları ve Bakımı

Muhabbet Kuşları ve Bakımı Muhabbet Kuşları, Psittacidae familyasına ait, uzun...

Apple

Apple Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald...

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü, 18 Galatasaray Lisesi öğrencilerinin...

Kedi Oyuncakları

Kedi Oyuncakları Kedi oyuncakları, kediler için eğlenceli ve oyunlarına yardımcı...

Ps5 ve Sadece Ps5 Oyunları

Ps5 ve Sadece Ps5 Oyunları PS5, Sony Interactive Entertainment tarafından...

Avrupa Birliği Nedir Hangi Ülkeler Vardır

Avrupa Birliği Nedir ve Hangi Ülkeler Vardır Avrupa Birliği (AB),...

Borsada Halka Arz Ne Demek

Borsada Halka Arz Ne Demek Halka arz, bir şirketin sermayesinin...

The Walking Dead

The Walking Dead The Walking Dead, Robert Kirkman tarafından yazılan...

Halka Arz

HAFTALIK GÜNCEL HALKA ARZ TAKVİMİ   DMRGD 21-22 EYLÜL SİMİT SARAYI DMR UNLU MAMÜLLER ÜRETİM GIDA TOPTAN PERAKENDE İHRACAT A.Ş ADGYO 14-15 EYLÜL ADRA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.  

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz. Terleme, vücudun ısı dengesini sağlayan ve istem dışı gerçekleşen doğal bir fonksiyondur. Terleme, vücudu soğutmak...