Nenon Tetra Balığı

Neon Tetra Balığı - 4

Eğer bir Neon Tetra Balığı beslemek istiyorsanız ve kafanızda çok fazla soru işareti var ise bu ayrıntılı rehber tam size göre.
Nenon Tetra Balığı
Neon Tetra Balığı - 1

Bilimsel Adı: Paracheirodon İnnesi
Doğal Yaşam Konumu: Güney Amerika
Yaşadığı Su Sıcaklığı: 20°C – 25°C
Yaşadığı Su Ph: 5.0 – 7.00
Beslenme Şekli: Etçil
Davranış Biçimi: Barışçıl
Max. Ulaştığı Boy: 4 – 6 Cm
Gerekli Akvaryum Hacmi: Min. 40 Lt
Su Sertliği: Yumuşak

Neon Tetra Balığı - 2

Neon tetralar barışçıl balıklardır. Karma akvaryumların vazgeçilmezleridir. Bu canlıyı beslerken yapılan en büyük hatalardan birisi, hatta ülkemizde yapılan en büyük hatalardan birisi; 500 lt tanka 250 adet canlı atılıp beslemeye çalışmaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi adet başına gerekli akvaryum hacmi 40 lt şeklindedir. Yani tankınıza 250 adet neon tetra koymak isterseniz 10.000 lt gibi bir rakam çıkıyor. Bu sıkışıklık ve rahat hareket edememe problemi de hayvanların sıklıkla strese girmelerine ve ölümlerin gerçekleşmesine neden oluyor.

Neon tetralar sürü balıklarıdır. En az 6 lı sürüler halinde bakılmalıdır. Bir çok farklı renkli türü bulunuyor ve 20 li 30 lu süreler halinde bakıldığında inanılmaz bir görsel şölen oluyor. Bu canlılar için bizim tavsiyemiz, tankınızı litre cinsinden büyük tutun ve 50 adet civarı farklı renklerde besleyin. Akvarum zemininiz kumlu ve akvaryum fonunuzun sim siyah olmasıdır 🙂 Sudaki bakterilerin ve su değerlerine yardımcı olması için canlı akvaryum kökleri ekleyebilirsiniz. Neon tetra edinmek ve yıllarca sorunsuz bir şekilde bakmak istiyorsanız su değerleri ve bakterisi oturmuş bir tank suyunuz olmalı. Düşük ph değerlerini sevdiklerinden mangrow kökleri aslında hayati bir öneme sahiptir. Bitki seçiminde ise  çınar ve bacopa gibi sualtı ve su mercimeği gibi su üstü bitkleri söylememizde fayda var.

Neon Tetra Balığı - 3

En çok Kolombiya ve Brezilya’da görülen Neon Tetra Balıkları, etçil olmalarına rağmen beslenme konusunda seçici değillerdir. Küçük balıklar oldukları için yiyebilecekleri büyüklükteki her şeyi yemek isterler. Neon Tetralarınızı günde iki kez hazır kaliteli yemlerle besleyebilirsiniz. Ancak etobur olmanın bir sonucu olan yüksek protein ihtiyacı gidermek için onlara haftada bir ya da iki kez camlı yem vermeniz gerekir. Düzenli bir yemleme planına sadık kalmanız Neon Tetra Balıkları için hayati önem taşır. Dayanıklı balıklar olsa da yemek konusunda ölçüsüzlerdir ve vereceğiniz her türlü yemi yeme eğilimdelerdir. Bu da hayatlarını riske atabilir.

Neon Tetra Balığı Türleri
Tetra Balıklarının birçok türü bulunmaktadır. Tetraların alt türleri de mevcuttur. Neon Tetra Balıklarının farklı renk ve özellikler gösteren alt türlerinden bazıları şunlardır;

  • Gold Neon Tetra
  • Long-Fin Neon Tetra 
  • Siyah Neon Tetra
  • Green Neon Tetra 
  • Diamond Head Neon Tetra

Neon balıkları etçil ancak bir o kadar da obur balıklardır. Verilen herşeyi yiyebilirler, bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir. Gün içinde iki öğün hazır pul ve granül yemlerle beslemek yeterlidir. Ancak etçil olduklarından dolayı da protein ihtiyaçlarını karşılamak için haftada bir veya iki defa canlı yem vermeniz gerekir, beslenme konusunda düzenli bir plan oluşturulmalıdır. Canlı yem olarak kan kurdu, artemia, su piresi tercih edilebilir. Ayrıca dondurulmuş ve kurutulmuş canlı yem ürünlerini de kullanabilirsiniz. Özetle üretim konusundan bahsedersek neon tetra akvaryumunda üretim yapılması oldukça zahmetlidir. Üretimi gerçekleştirebilmek için mangrow kökü gibi unsurların yer aldığı uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Sadece mangrow kökü uygun ortamı oluşturmak için yeterli değildir. Suyunun humik asit bakımından zengin olması gerekir. Suyun PH seviyesinin 6.5 PH seviyesinde olması gerekir. Suyun sıcaklığı ise 24 derecede olmalıdır. Her yaştaki Neon Tetra balıkları aynı üreme yeteneğine sahip değillerdir. Üreme yaşını doldurmuş olanlardan daha fazla verim elde edilir.

Neon Tetra Balığı Sürüsü
Yumurtlamaya hazır olan neon tetra balıkları ayrı bir akvaryuma alınır. Akvaryumda uygun koşulların sağlanmış olması önemlidir. Geniş yapraklı bitkilerin bulunması gerekli olup, uygun debi ve oksijenin sağlanabilmesi için pipo filtre kullanılması tavsiye edilir. Yumurtlama sırasında suyun debisinin azaltılması gerekir. Yumurtlama sonrasında yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar debi tekrar artırılır. Yavrular çıktıktan sonra debi yeniden azaltılır.

Nenon Tetra Balığı