Flowerhorn Balığı

Flowerhorn Balığı - 1

Eğer bir Flowerhorn Balığı beslemek istiyorsanız ve kafanızda çok fazla soru işareti var ise bu ayrıntılı rehber tam size göre.Flowerhorn Balığı - 2Bilimsel Adı:
Doğal Yaşam Konumu: Doğa da bulunmuyor. Akvaryum ortamında üretilmiş canlı türüdür.
Yaşadığı Su Sıcaklığı: 25°C – 28°C
Yaşadığı Su Ph: 7.40 – 8.10
Beslenme Şekli: Hepçil (Etçil & Otçul)
Davranış Biçimi: Aşırı Agresif
Max. Ulaştığı Boy: 40 Cm
Gerekli Akvaryum Hacmi: Min. 250 Lt
Su Sertliği: Orta, Sert
Flowerhorn Balığı - 3Flowerhorn ciklet ilginç görünümü ve kendine has karakteri sayesinde benzersiz bir türdür. Bu özelliklerini papağan balığı gibi yapay seleksiyonla üretimine borçludur. Yani farklı ciklet türlerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir ırktır. Tam olarak hangi cikletlerin çiftleştirilmesiyle elde edildiği bilinmemektedir. Ancak neticede sağlıklı, kolay hasta olmayan ve üretken bir ırk elde edilmiştir. İlginç özelliklerinden biri ergenliğe ulaşana kadar renginin değişiklik göstermesidir. Tek başına beslendiğinde bakımı kolaydır. Ömrü 8 ile 10 sene arasında değişir.

Büyüme hızı etkileyicidir flowerhorn balığının. 1 yaşına kadar her ay 2 santimetre büyüyebilir. Ancak akvaryum suyu temiz tutulmalıdır. Aksi halde gelişimi yavaşlar ya da hastalanır. 30-40 santimetre boya ulaşabildiği için büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Taban malzemesini karıştırmaya ve bitkileri yemeye bayılır. Bu yüzden akvaryum bitkisi bulundurmak iyi bir fikir değildir. Tüm dekorların kuma gömülmesi gerekir. Çünkü kumun üstündeki dekorları ters düz edebilir. Bölgeci olduğu için küçük bir akvaryumda beslenmesi halinde stres yaşar.

İlk olarak Malezya’da çoğunluğu Güney Amerika’ya ait cikletlerin çiftleştirilmesi sonucu üretilmiştir. Hangi cikletlerden üretildiği tam olarak bilinmese de, Cichlasoma ve Vieja türlerinden üretildiği düşünülür. 90’lı yıların sonlarında akvaryum hobisi ile tanışmıştır. Zamanla baş çıkıntısı olan ve basık türleri elde edilmiştir. Aynı türlerden gelen flower horn balıklarının bile rengi ve vücut şekli birbirinden farklıdır.Flowerhorn Balığı - 4Flowerhorn Balığı Akvaryum Koşulları
Yine birçok hobici hataya düşüp gidip bir çok flower horn almaya kalkıyor , halbuki Flower hornlar Tek yaşayan ve başka hiçbir balığa tahammülü olmayan balıklar dandır ve yine akvaryum hacmini düşünmeden Flower Horn almamız. Alacağımız flower horn çok iyi bakıldığı takdirde ayda 2.5 3 cm boy atar ve akvaryum hacmi bunun için çok önemlidir 1 CM boyundaki FH için En az 10 lt hacim şarttır .Gelelim balığın Akvaryumun ortamına uyup renk değiştirmesidir .Taban Kahve Krem Kiremit Renkler olmalıdır marka olarak vitesand doğal çakılı tercih edilmelidir.Arka fon olarak tek renk olarak turkuaz yada lacivert renk Stickers yapıştırmanız(reklamcı da satılır) gerekmektedir .Dekor olarak taş ve yiyemeyeceği boyutlarda kalın bitkiler tercih edebilirsiniz.Akvaryuma Florasan takmakta çok önemlidir özellikle grolüx ve daylight renkli (lümeni ve kelvini yüksek) ışıklar tercih edilmelidir her balığın ışığa ihtiyacı vardır hem yapay hemde doğal ışık olarak.Arada Ayna koyarak balığın genetik olarak sinirlenmesi de ayrıca unutulmamalıdır . Flower Horn Wet Pet balıklarının en güzelidir 🙂 balığınız akvaryum ortamına alıştıktan sonra zıplayıp yem yeme , kendini sevdirme ve sizi takip etme özelliklerini de akıl ederler.

Flowerhorn Ne Zaman Kafa Yapar?
Flower Horn balık türleri ile en merak edilen konulardan biri de ne zaman kafa yaptıklarıdır. Diğer balık türlerine göre görünümleri oldukça farklı olan Flower balıklarının baş üzerinde bir kafa bulunur.
Yavru balıklar 10-12 cm olduğunda kafaları irileşmeye başlar. Bazen 4 santimetre olduklarında kafa yapmaya başladıkları görülür. Bundan daha küçük boylarda ise kafalarında belirgin bir irileşme olmaz.

Flower Horn Balıklarının Beslenmesi
Bağırsakları aşırı hassas olan bu balıklar aynı zamanda obur canlılardandır. Hem etçil hem de otçul beslenebilen Flowerhorn’lara düzenli olarak yeteri miktarda yemlerinin verilmesi gerekmektedir. Canlı yemler, Flowerhorn’ların gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle canlı yem verilmesi ihmal edilmemelidir. Canlı yemlerin yanı sıra günde bir kere, sindirimi kolaylaştıracak otçul yemler verilmelidir. Doymayı bilmeyen balıklar oldukları için, yemlerinizin oranına mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca yemlerinizin kalitesi, balığınızın daha sağlıklı ve uzun yaşamasına da etkide bulunacaktır. Bu nedenle Flowerhorn’lar için özel olarak üretilmiş yemler dışında yemleri vermemeniz tavsiye edilmektedir.

Flowerhorn Balığı Türleri
Birçok türü bulunan Flowerhorn balığının en çok bilinen türleri ise şunlardır:
Kamfa
Jin Kang
Red Monkey
Bonsai
Golden Monkey
Rainbow King
Süper Red Texas