Akvaryum Balıklarında Stres

Akvaryum Balıklarında Stres - 2

Bu makalemizi okuduktan sonra durduk yere ölen balıklarınızın cevabını bulabilirsiniz. Akvaryum Balıklarında Stres nedir? Neden olur? Bunların sonucunda balıklarımız nasıl etkilenir? Gibi konuları açıklayacağız.

Akvaryum Balıklarında Stres - 1

Balıklarda Stres Nedenleri Nelerdir?
Stres, kısaca kötü koşulların canlılar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkisi olarak tanımlanabilir. Balıklarda stres ise temelde akvaryumun kendileri için gerektiği gibi düzenlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, balıkların oldukça güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını ve yeni ortamlarda diğer canlılara nazaran çok daha kolay ayak uydurduklarını ortaya koymuştur. Ancak akvaryum balıkları için evlerimizde büyük çabalarla kurduğumuz ekolojik sistem, onlar için herhangi bir nedenle yetersiz kalacak olursa, buna neden olan her bir nokta, stres faktörü olarak karşımıza çıkacaktır. Balıkların doğadaki yaşam ortamları ne kadar iyi taklit edilirse strese girme ihtimalleri de o kadar azaltılmış olacaktır. Bu doğrultuda evinizdeki akvaryumda kendiniz için görsel bir dünya oluştururken balıklarınızı strese sokacak hatalar yapmamaya özen göstermelisiniz. Balıklarda strese neden olan en önemli faktörleri ise temelde 3 başlık altında ele alabiliriz.

Suyun Durumu
Akvaryum suyunun sürekli olarak temiz olması, sertlik derecesinin dengede tutulması, PH değerleri balıklar için son derece önemli ayrıntılardır. Balıkların dış görünümleri stres altında olmamaları, üremeleri gibi birçok konu için suyun özellikleri etkilidir.

Yanlış Çeşitlilik
Bazı balık türlerinin farklı özellikleri, birbirlerini stres altında bırakan bir ayrıntıdır. Bazı balıklar çok hızlı yüzme özelliğine sahipken, diğerleri daha fazla yüzüyor olabilir. Bu durum yavaş yüzen balıkların dış tehdit algılamasına ve sürekli stres altında olmasına neden olabilir. Bu sebeple akvaryumunuzda bulunan balıkların birbirleriyle uyum içinde olması konusunda hassas seçimler yapmalısınız. Balıkların bir bölümünü otçul, bir bölümünün etçil, bir bölümününse hepçil olduğu ayrıntısı da unutulmamalıdır. Bu beslenme alışkanlıklarının birbirine zıt olması, hem beslenmelerini zorlaştıracak ve hem de birbirlerine zarar vermelerine sebep olabilecektir. Bu durumun oluşturduğu baskı stresin ortaya çıkmasına neden olur.

Teknik seçimler
Yanlış seçilen filtreler ve su akışının çok hızlı olması ya da çok yavaş olması gibi durumlarda, balıkların doğal yaşam koşullarına aykırı olabilir. Bu sebeple yaşanan strese engel olmak için, akvaryumun büyüklüğüne göre doğru filtre seçimleri yapmanız gereklidir.
Akvaryum Balıklarında Stres