Yüzme Bilmeyenler Yaşadı !

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı !

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı !

Ölü Deniz (Lut Gölü)
Tarihî mekânlarıyla ün salan Ürdün’de görülmesi gereken yerlerin başında, dünyadan çok sayıda insanın şifa için uğradığı Ölü Deniz (Lût Gölü) geliyor. Ölü Deniz, dünyanın en alçak noktası ve deniz seviyesinden 400 metre daha aşağıdadır. Ku­zey­-gü­ne­y ara­sı 74, do­ğu-ba­tı ara­sı 16 km’dir. Ala­nı 930 km2 derinliği de 400 metredir. Denizin tuzluluk oranı % 30 civarında. Akdeniz’den 8.6 defa daha tuzlu. Denizin üzerinde kitap, gazete veya dergi rahatlıkla okunabiliyor.

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı - 01Denizin genel görüntüsü dışında çevre görüntüsü kısmen Pamukkale’yi andırıyor. Etrafında yeterince tesis ve otel bulmak mümkün. Ölü Deniz’in suyu; magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, bromid, iyodin, selenyum, sülfür, manganez ve benzeri 29 çeşit mineral barındırmakta. 

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı - 02

Ölü Deniz, Kur’ân-ı kerîm’de Lût kavmi olarak, eski Ahit’te de Sodom ve Gomore kentlerinin yıkılması olarak geçiyor. Bugün Lût Gölü diğer ismiyle Ölü Deniz’in yarısı İsrail, yarısı Ürdün tarafında kalıyor. İsteseniz de batamayacağınız bu deniz içinde hiçbir canlı yaşamıyor. Deniz suyu potasyum kaynağı olduğundan kilo vermede, streste, romatizmada kullanılıyor. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıcı, cildi pürüzsüz hâle getirici, toksinleri atıcı, vücuda dinçlik verici, hücre yenileyici, yağ tabakasını eritici özelliklerinin yanı sıra sedef hastalığına iyi geldiği, uzmanlar tarafından bildiriliyor. Ölü Deniz’in bu şifalı suyu, 2.000 yıldan da önceki zamanlara dayanan bir şöhrete sahip.

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı - 03

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı - 04

Yüzme Bilmeyenler Yaşadı !” yazısında 5 düşünce

Bir yanıt yazın