Gezi & TravelUçakla İlk Yolculuk

Uçakla İlk Yolculuk

Uçakla İlk Yolculuk

Merhaba bugün, uçakla ilk yolculuk için genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Uçakla ilk yolculuk için deneyimlerimizi aktarmaya çalışacağız, gene de her türlü bilgiyi uçuş yapacağınız havayolundan almanız sizin için daha yararlı olur. Yapacağınız herhangi bir yanlışlıktan ötürü de sorumluluk kabul etmiyoruz 🙂

-Uçuş süreci dört temel adımdan oluşur:

1. Havalimanına Geliş: Uçağınızın kalkış vaktinden; yurtiçi uçuşlar için en az iki saat, yurtdışı uçuşlar için en az 3-4 saat (pasaport kontrolü yüzünden) öncesinden havalimanına varmanızı tavsiye ederiz.

2. Giden Yolcu Girişi: Adı üstünde bulunduğunuz havalimanından başka yere gitmek isteyen yolcuların havalimanına girdiği yerdir. Bir çeşit x-ray cihazı ile vücut ve eşya taraması yapılır. Aramaya girmeden önce üstünüzde taşıdığınız her eşyayı, varsa, yedek bir çantaya atmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi ise üst aramasında, elbise, ayakkabı ve gözlük hariç sanırım, hiçbir eşyayı üzerinizde taşımanıza izin verilmez. Yurtiçi uçuşlarda

3.Check-in ve bagaj teslimi: Havalimanının içerisine girdiniz, artık biletinizi teslim alıp bagajınızı uçağa teslim etme zamanı gelmiştir. O yüzden uçacağınız firmanın bagaj teslim gişesine gidip check-in işlerinizi yaptırmanız gerekir. Check-in işlemlerinizde uçak biletinizi alıp, uçaktaki koltuğunuzu seçeceksiniz. Daha sonra görevli, bagajınızı bantlı bir sistem ile bineceğiniz uçağa gönderecektir. Ayrıca, hem bagajınıza hem de biletinize, bir bagaj etiketi yerleştirecektir. İndiğinizde bu etiket yardımı ile bagajınızı takip edebilirsiniz. Ufak bir ipucu olsun diye, bagajınız üzerine adınızı yazmanız, ya da hatırlayabileceğiniz bir işaret koymanız, uçaktan inip de bagajınızı almaya gittiğinizde onu tanıyabilmeniz açısından çok faydalı olabilir.

– Bagaj taşınması: Bagaj taşınması normalde belli bir ağırlığa kadar ücretsizdir. Bu ağırlık, havayolundan havayoluna değişmekle beraber, Türk menşeeli havayolları için maksimum 30 kg civarındadır. Siz gene de uçağın bagajı için 20 kilodan fazla taşımayın. Belki birlikte gideceğiniz bir akrabanız ya da yakın bir arkadaşınız varsa bu yükün bir kısmını onunla paylaşabilirsiniz. Uçağa vereceğiniz bagajınızda yırtık olmasın, ezilebilir ya da fermuarlıysa yırtık olmasın, çünkü içerisindeki eşyanız zarar görebilir ya da kaybolabilir.

Yurtiçi ve yurtdışı aktarmalı uçuş yapacaksanız, yani 2 veya daha fazla havalimanında aktarma yapacaksanız, biletinizi aldığınız havalimanına aktarmalar esnasında ne yapacağınızı ve bagajınızın aktarmalar esnasında nasıl taşınacağını muhakkak sorun. Özellikle, aktarmalı yurtdışı uçuşlarda, ikiden fazla havayolu kullanıyorsanız, bagajınızın bir havayolundan diğerine doğrudan aktarılmama riski olabilir ki, varacağınız yere geldiğinizde bagajınız farklı bir ülkede olmuş olabilir. Bagajınız kaybolmaz, ama onu yanınıza getirmeniz için bayağı uğraşmanız gerekmektedir.

Ayrıyeten uçağın içerisinde bindiğiniz koltuğun üstünde, yanınıza alabileceğiniz, el bagajı kısmı vardır. Bunun ağırlığını tam bilmemekle beraber 8 kilo olduğunu tahmin ediyor, ve belli hacimsel ebatlarda olması gerektiğini biliyorum. Bu yüzden el bagajı ile ilgili detaylı bilgiyi gideceğiniz havayolu firmasına sormanızı tavsiye ederiz. Son olarak, el bagajında parfüm, deodorant, sıvı yiyecek, içecek, çakı gibi şeyler taşımanız muhtemelen yasaktır, onları koyacaksanız uçağın esas bagajınıza koymanızı tavsiye ederiz.

Eğer havayolu bavulunuzu kaybettiyse, her havalimanında bagaj kayıp kısmı vardır, oraya başvurabilirsiniz.

– Uçak Bileti: Uçak biletinizin üzerinde isminiz, uçuşunuzun numarası (örneğin CS 751, FA 1453, v.s.) uçuşa başlama saatiniz, uçağa bineceğiniz kapı (uçağın havalimanından yolcu aldığı bağlanma noktasıdır). uçağa yolcu alınmaya başlama ve bitiş vakti yazar. Uçuşunuz numarasına dikkat edin; çünkü havalimanındaki elektronik ekranlardan uçak numaranızı bularak; uçağınıza hangi kapıdan bineceğiniz,, uçuşunuz durumu, yolcu alınmaya başladığı veya bittiği gibi kritik bilgileri öğrenebilirsiniz.

4. Pasaport Kontrol / İkinci Kapı Kontrolü: Check-in yapıp bagajınızı teslim ettikten sonra, yurtdışına gidenlerin pasaport ve vize kontrolünün; yurtiçine gidenlerin de kimlik ve bilet kontrolünün yapıldığı yerdir. Yurtdışına çıkacakların pasaport ve vize kontrolü öncesinde -Pasaport ve vizenizin muhakkak olması gereklidir-, maliye veznesine gidip (sadece Türkiye için geçerli sanırım) 15 TL civarında bir harç pulu alması gerekir. Yurtiçinde giden yolcular için böyle bir zorunluluk yoktur.

Artık bu noktadan sonra uçağa bineceğiniz kapınıza gidip, görevliye kimlik ve biletinizi göstererek uçağa binebilirsiniz. Uçağa binişler, uçağın kalkış saatinden; yurtiçi uçuşlar için yaklaşık 30-45 dakika, yurtdışı uçuşlar için 45-60 dakika önce başlamaktadır.
Uçuşunuzu yapıp uçaktan indikten sonra, elektronik ekranlar aracılığıyla sizi bantlı bölmelere gönderecekler. Gene elektronik ekranlar üzerinden, uçuş numaranızla hangi banda gidip bagajınızı alacağınızı bulabilirsiniz.

Bunlar haricinde:

Havalimanında yemek, içmek masraflı olabilir.
İnternet, paralı olabilir.

Tanımadığınız birinden hiçbir şekilde yiyecek, içecek almamanızı tavsiye ederiz. Eğer, yabancı biri sizden sigara, alkol gibi şeyleri geçirmenizi isterse bunu kesinlikle kabul etmemenizi tavsiye ederiz. Herkesin kendi bagajından sorumlu olması en doğru şey olur.
Yurtdışında free shoptan bir şey alacaksanız dert etmeyin, biletinize göre neyi alıp neyi alamayacağınızı onlar söylüyor zaten.

Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Unutmayın, bu söylediklerimizi, tamamen doğru, tamamen kesin olarak kabul etmeyin. Bu yazıda sadece uçakla, seyahatle aşina olun diye var olmuş deneyimlerimizi yazıyoruz. Size en doğru bilgiyi verecek olan uçuş yapacağınız havayollarıdır.

Yurtdışı uçuşlarında ucuz bilet bulabilmeniz için bir kaç tane de web sitesi verelim:

www.tripsta.com
www.skyscanner.com.tr/
www.expedia.com

İyi yolculuklar 🙂
(Uçakla ilk Yolculuk)

Yeni Yazılar

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse,...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini...

A1Cap Hisse

Türkiye sermaye piyasalarının yenilikçi gücü A1Cap Hisse A1 Capital;...

Simit Sarayı (DMRGD)

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini) 1.7 Milyon katılım –...

Halka Arz

GÜNLÜK HALKA ARZ ŞİRKETLERİ Halka arz ile ilgili daha fazla...

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz....

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur Adana...

Parasal Sıkılaştırma Nedir

Günümüzde ekonomik terimler ve kavramlar hızla değişmekte ve gelişmektedir....

Borsa Nedir ve Türkiye Borsasının Gücü

Merhaba değerli okurlar! Bugün sizlere Borsa Nedir ve Türkiye...

Acıçiğdem

Acıçiğdem, bilinen diğer adıyla "Autumn crocus" veya "Meadow saffron",...

Acıbakla

Acıbakla, dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen ve tıbbi kullanımı...

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı Nedir Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Özellikle...

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings "The Lord of the Rings"...

Prison Break

Prison Break "Prison Break" dizisi, Fox kanalında yayınlanan bir Amerikan...

Pablo Escobar

Pablo Escobar Pablo Escobar, Kolombiya'nın ünlü bir suçlu ve uyuşturucu...

Dünyanın En Hızlı İnterneti

Dünyanın En Hızlı İnterneti Dünyanın en hızlı interneti, genellikle fiber...

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber İnternet Nedir ? Fiber internet, optik fiber kablolar aracılığıyla...

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com Hepsiburada.com, Türkiye'de en büyük e-ticaret platformlarından biridir. 1999 yılında...

N11.com

N11.com N11.com, 2011 yılında Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu,...

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? Bir şirketin insan kaynakları (İK)...

Steam Nedir ?

Steam Nedir ? Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun...

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar Araçlar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu...

Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahve İçmek Zararlı mı? Kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden...

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası Bilgisayar kasaları, bilgisayarın içindeki bileşenleri koruyan ve düzenleyen...

Parfümün İcadı

Parfümün İcadı Parfümün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Mısır,...

Youtube

Youtube YouTube, 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed...

Whatsapp

Whatsapp WhatsApp, 2009 yılında İsrail'de Brian Acton ve Jan Koum...

Tesla

Tesla Tesla aracı, elektrikli bir otomobildir ve 21. yüzyılın en...

Muhabbet Kuşları ve Bakımı

Muhabbet Kuşları ve Bakımı Muhabbet Kuşları, Psittacidae familyasına ait, uzun...

Apple

Apple Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald...

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü, 18 Galatasaray Lisesi öğrencilerinin...

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışı iş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, ekonomik ve kaliteli...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse, Türkiye’de kurutulmuş gıda sektörünün lider şirketlerinden olan AVOD A.Ş. 2003 yılında, HASAT BNO Group (kuruluş...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini görebilmek için lütfen hisse kodunun üzerine tıklayınız. AVOD A.V.O.D. Kurutulmuş Gıda Ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. İZMİR A1CAP, ACP A1...

1 Yorum