Kayakta Denge

Kayakta Denge

Kış mevsimini en keyifli kılan haberlerden birisi de kayak merkezlerinin açılmasıdır. Kış sporları arasında epey tutkunu olan ve yeni öğrenen herkesin de kolayca kavrayabildiği kayak sporu her yaşa hitap etmektedir. Kayak yaparken güvenliği ve sağlığı elden bırakmamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ve kayağa bilinçsiz şekilde başlanırsa kaza ve yaralanma riski oluşabilir.

Kayak sporu profesyonel olarak yapılmak istendiği takdirde sıkı bir disiplin gerektirir. Çünkü kayak yapmak aslında tur şirketlerinin hafta sonları insanları götürüp, birkaç cümleyle tekniklerden bahsedip onları hazır hale getirmesi kadar basit değildir. Kayak sporunda vücudun çeşitli bölgeleri; bacaklar, kalçalar ve karın kasları bir arada çalışarak ortaya basit gibi gözüken oldukça zorlu hareketleri çıkarır. Gün içindeki aktiviteler vücudun bu farklı bölgelerini aynanda çalıştırmaya alışık olmadığı için kayak öncesinde mutlaka egzersiz yapmak gerekir.
Profesyonel kayakçılar dahi bu sporu yapmaya başlamadan önce denge konusunda sıkıntı yaşamamak için vücutlarını kar üzerinde hareket edecek koşula hazırlar. Kayak gibi diğer tüm spor çeşitleri öncesi yapılan egzersiz dengeyi sağlamayı kolaylaştıracağı gibi, sporda yüksek performans göstermeyi de sağlar. Ayrıca daha hızlı hareket ederek kayağın gerektirdiği ani manevraları da sorunsuz yapmak için doğru şekilde denge ayarlaması yapılması önemlidir.

Kayakta denge sağlamak en önemli konulardan birisidir ve duruş, kayış, dönüş ve doğru düşüş gibi tekniklerin öğrenilmesinde esas olan da budur. Kayak yaparken dengeyi yitirmeye yol açacak birçok etmen olabilir. Kayak botunun yarım numara dahi büyük olması, kayağın doğru seviyede, doğru vücut ölçülerine göre seçilmemesi, kaymaya başlamadan önce ısınma egzersizlerinin yapılmaması bu etmenlerden birkaçıdır.

Kayak malzemeleri ve kayak botu da denge kurabilme açısından çok önemlidir. Kayak botu mutlaka ayağı sıkmadan saracak şekilde seçilmelidir. Aksi durumda çok hafif bir dengesizlikte bile ayak burkulması gibi bir sorunla düşüş daha tehlikeli bir boyut kazanabilir. Kayak sırasında genellikle öne eğik pozisyonda durulduğu için kayak botunun doğru şekilde seçilmesi bu duruşu, dolayısıyla da denge kurmayı kolaylaştırır.
Kayak takımları seçiminde de denge sorunu yaşamamak için mutlaka profesyonel görüş alınmalıdır. Kayak takımları yeni başlayan, orta seviye, profesyonel gibi belli başlı seviye gruplarından daha farklı yaş ve cinsiyete göre de sınıflandırılır. Kişinin kendine uygun kayak takımını seçmesi, dengeyi sağlamakta ve daha güvenli bir şekilde kaymasını sağlar.
Dengenin sağlanamadığı durumlarda düşmek kaçınılmazdır ki zaten kayak yapmaya başlamadan üzerinde durulan konulardan birisi de budur. Doğru düşmeyi öğrenmek, denge bozulduğunda kişinin yaralanma oranını minimumda tutar. Kayak zaman içinde kavranan bir spor olduğundan acele etmeden, adım adım ilerlemek gereken dengenin sağlanmasını kolaylaştıracaktır.
Kayakta denge sağlayarak bu sporu sorunsuz yapmak için birkaç pratik öneri…
Kaymaya başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapılmalı, kaslar harekete hazır hale getirilmelidir.
Yeni başlayanların çok büyük oranında görülen, hız kesmek için ayak topuklarına basmak ve vücut ağırlığının öne değil, arkaya verilmesi var olan dengeyi de bozarak kişinin düşmesine yol açar. Bu nedenle dizlerin mutlaka rahat ve hafif kırık şekilde kalması bacakların aşağı yukarı hareketini yapabilmesini sağlar. Bu da vücut dengesinin korunmasına yardımcı olur.
Kayakta dengeyi sağlayamaya yardımcı olacak bir diğer kural, ellerin duruşunu ayarlamaktır. Ellerin de rahat fakat batonları güçlü bir şekilde kavraması gerekir. Kayağın gerektirdiği öne eğimli pozisyonda dengeyi yakalayabilmek için ellerin duruşu üzerine de egzersiz yapılmalıdır.
Kayağa yeni başlayanların özellikle kayakta denge kurmayı iyice kavrayana kadar kalabalık parkurlar yerine daha sakin ve az eğimli alanları tercih etmesi gerekir. Aksi durumda hem kişi hem de etrafındaki sporcuların güvenliği riske atılmış olur. Dengenin nasıl kurulacağını, düşme anında ne yapılacağını kavradıktan sonra vücudunu kayağa hazır halde esnetebilen herkes güvenli bir şekilde kayak yapabilir.

PAYLAŞ

Yeni Yazılar