Berlinde Seyahat İpuçları

Berlinde Seyahat İpuçları

Berlinde Seyahat İpuçlarıBerlinde Seyahat İpuçları - 01Selamlar, tecrübemize dayanarak Berlin’de yemek, gezi ve alışveriş tavsiyelerimizi sunacağız. 

Berlin’de ne nerede yenir:
Falafel: Nohut köftesi olarak adlandırılan bu sebze yemeği, püre haline getirilmiş nohut, baharat, biber ve yeşillik karışımının köfte şekline getirilerek yağda kızartılmasıyla yapılır. Arap yemeğidir Oldukça besleyici ve ucuzdur. Falafel restoranlarını Kreusberg, Neukölln, Tempelhof, Postdamer Platz bölgelerinde bulabilirsiniz. İçecekle beraber bir porsiyon falafel 3-5 Euro’ya satılmaktadır.

Döner ve Sebzeli Kebap: Türk döneri, Berlin’de yoğurt soslu olarak satılmaktadır. Lavaşla ya da gobit ekmekle servis edilir ki lavaş döner daha pahalıdır. Sebzeli kebap (kebap mit gemüse) ise, teknik olarak ekmek arası adana veya patlıcan kebabı veya sebzeyle karışık dürüm dönerdir. Türklerin çoğunlukla yaşadığı Kreuzberg ve Neukölln bölgelerinde çok sayıda döner ve sebzeli kebap satılan kaliteli restoran bulunmaktadır. İçecekle beraber döner veya sebzeli kebap menüleri 3-5 euroya bulunabilir. Ancak, bu et yemekleri ekmek/lavaş arası değilde tabakta istenirse menüler 8-9 euroya çıkar.

Uzak Doğu Asya Yemekleri: Vietnam mutfağı, Berlin’de çok ünlüdür. Hindistan cevizi, ananas gibi tropik meyvelerin kaz ve ördek gibi et türleriyle karıştırılmasıyla elde edilen türlü yemek çeşitleri mevcuttur. Berlin’in hemen hemen her yerinde bulunur.
İtalyan yemekleri: Berlin’in hemen hemen her yerinde bulunur. Pizza, lazanya ve makarna çoğunlukla tercih edilmektedir. Bir porsiyon yemek ve içeceğin fiyatı 8-10 Euro arasında değişmektedir.
Alman usulü tavuk: Almanların soslu tavukları oldukça meşhurdur. Alexanderplatz bölgesinde çok güzel yemekler servis edilmektedir. Ancak pahalıdır. Bir porsiyon yemeğin fiyatı içecekle beraber 10-20 Euro arasında değişmektedir.
Berlinde Türk usulü akşam çayı ve çekirdek: Bunu sadece Kreuzberg bölgesinde bir restoranda görmüştüm. Müşterilerine çay, çekirdek ve koca bir tepsi veriyorlar; insanlar akşam vakti çay içip, çekirdek çitleyip çekirdeğin çöpünü tepsiye atıyorlardı. Bu yeri Oranienstraße üzerinde bulabilirsiniz. Gurbette sıla hasretinizi azaltmaya yardımcı olabilir.
Türk kahvehaneleri: Neukölln’de, Kreuzberg’de sıklıkla gördüğüm yerlerdir. Ancak içeriği bakımından alkollü içecek olarak sattıkları için kahvehane değil de bar olarak adlandırmak daha doğru olur.

Berlinde Seyahat İpuçları - 02İtalyan kahveleri ve Roma Dondurması: Berlin’de çok popüler kafelerdir. Eis (Ice yani Soğuk) yazan bir bayrak görürseniz orada kahve ve dondurma satıldığını anlarsınız. Hatta bazıları fes takıp kendini Fas kahvecisi olarak da tanıtmaktadır. Kahve maksimum 5 euro, dondurmanın topu ise yaklaşık 1-1.5 eurodur. Ayrıca Berlin’de ev yapımı dondurmalar da revaçtadır.

Croissant: Fransız poğaçası olan tatlı veya tuzlu croissantlar bazı kafelerde özel olarak pişirilip servis edilirler. Bu kafeler, Hermanplatz ve Schönleinstraße metro duraklarına yakın kafelerde bulunabilir. Bir adet croissant içecekle beraber 4-5 euro’ya satılmaktadır. Ayrıca metro duraklarının içerisinde croissant satan yerler de bulunmaktadır.

Berlinde nereler gezilir:
Zafer anıtı (Siegessaule): Belki de dünyadaki en büyük botanik bahçesinden biri olarak Tiergarten’a bitişik olan bir anıttır. Prusya devletini övmek için dikilmiştir. UHanzaplatz metrosundan indiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Brandenburger Tor: S+UFriedrichstraße metro durağından çıktığınızda karşınıza çıkacak bir anıttır. Anıt, yüksek kolonların üzerinde at arabasına binmiş bir komutan figürü içermektedir.
Berlinde Seyahat İpuçları - 03Tiergarten:
Belki de dünyadaki en büyük botanik bahçelerinden biridir. Biz gezerek bitiremedik. S+UFriedrichstraße ve UHanzaplatz metrolarından çıkınca biraz (5-10 dk.) yürüyerek bu bahçenin kenarına gelebilirsiniz. Bahçeye giriş ücretsizdir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 04TIERGARTEN’DA BİR YER
Tv Kulesi (Berliner Fernsehturm): Soğuk savaş döneminde Sovyetlerin diğer ülkelere gücünü göstermek amacıyla diktiği televizyon kulesidir. Berlin düz bir şehir olduğu için kule neredeyse Berlin’in her yerinden görülür. Müzedir, girişi ücretlidir (biletini internetten alabilirsiniz). S veya U Alexanderplatz metro duraklarında inerek Tv kulesine gidebilirsiniz.

Berlinde Seyahat İpuçları - 05TV Kulesi (Berliner Fernsehturm)
Müzeler adası (Museumsinsel):  UNESCO dünya mirası listesine giren bu yer Spree nehrinin üzerindedir ve bu adada birden fazla müze bulunmaktadır. Bu adada Pergamon, Neues, Bode, Altes Museum ve Alte Nationalgalerie müzeleri bulunmaktadır. Müze biletlerini internetten alabilirsiniz.

Berlinde Seyahat İpuçları - 06PERGAMON MÜZESİNİN İÇİNDEN BİR YER
Tempelhof Havalimanı Parkı: Eski Berlin Tempelhof havalimanı koca bir park haline çevrilmiştir. Görünce hayran kalacaksınız. Giriş ücretsizdir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 07TEMPELHOF HAVALİMANI PARKI
Sovyet Savaş Anıtları: İkinci dünya harbinde ölen sovyetleri anmak için iki anıt dikilmiştir. Biri Tiergarten’da diğeri ise Treptower parkındadır. S Treptower Park metro durağı Treptower parkının hemen yanındadır. Tiergarten’daki anıta ise S+UFriedrichstraße ve UHanzaplatz metrolarından çıkınca biraz (5-10 dk.) yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Charlie Noktası (Checkpoint Charlie): Soğuk savaş döneminde Doğu ve Batı almanya arasındaki geçiş noktasıdır. Burası oldukça turistik bir bölgedir. Ayrıca soğuk savaşın ve Berlin duvarının tarihini anlatan müzeler de bulunmaktadır. UKochstraße metro durağının yakınındadır.
Yüksek Bina Terasları: Berlin düz bir şehir olduğu için şehir manzarası bulunan doğal ya da yapay tepeler bulunamamaktadır. Dolayısıyla manzara seyretmek isterseniz yüksek binaların üst katına çıkmanız gerekiyor. Ben Neukölln Arcaden adlı AVM’nin üst katındaki teras kafeyi (Klunkerkranich) tavsiye ediyorum. Buradan şehrin hemen hemen bütününü izleyebilirsiniz. Hatta bazı günler ve saatler bu terasa çıkmak ücretsiz oluyor.

Berlinde Seyahat İpuçları - 08Parklar: Berlin’de hemen hemen her yer park ve bahçedir. Hatta bazı parklarda hafta sonu piknik de yapılabilir.

Berlin Duvarı Anıtı: Berlin duvarından kalma bazı parçaların sanatçılar tarafından boyanarak oluşturulmuş anıttır. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır. Spree nehrinin kenarındadır. U Schlesisches Tor metro durağına çok yakındır.

Berlinde Seyahat İpuçları - 09

BERLİN DUVARI ANITI
Nehir Gezisi: Spree nehri üzerinde yatlarla gezi yapılabilmektedir. Hiç tecrübemiz olmadığı için çok bilgi veremiyoruz.
Berlin’deki camiler: Berlin Şehitlik Camisi: Berlin şehitliği Prusya krallığı döneminde yapılmış, cami ise daha sonradan Türkiye tarafından yaptırılmıştır.

U Boddinstraße durağından çıktıktan sonra 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 10Berlin’de nerede alışveriş yapılır: Çok önemli bir hatırlatma yapayım, Berlin’de AVM’ler ve süpermarketler Türkiye’de olduğu gibi 9-10’a kadar açık olmuyor. AVM’ler belki hafta sonu 9’a kadar açık olsa da, çoğu market 6-7 dediniz mi kepenk kapatıyor. Bir de çoğu yerde kredi kartı geçmeyebilir.

Ben aşağıda gezdiğim ve gördüğüm bazı alışveriş yerlerini ve pazarları tanıtacağım.
AVM’LER:
1. Neukölln Arcaden
2. Galeria Kaufhof

Berlinde Seyahat İpuçları - 113. Alexa
4. Rathaus Passagen

Bu dört AVM’de U Alexanderplatz metro durağına yakındır.

BİT PAZARLARI: İkinci el eşya satılan bit pazarları mevcuttur. Bazı satıcılar pazar kapanmaya yakın ellerindeki ürünleri bedavaya bile bırakabilirler.

  • Mauerpark pazarı: U Eberswalderstraße metro durağına yürüme mesafesindedir. Oldukça büyük bir pazardır. Galiba farklı günlerde aynı yerde gıda pazarı da açılmaktadır.

Berlinde Seyahat İpuçları - 12SÜPERMARKETLER: Süpermarketler Berlin’de çok yaygındır. Ancak alışverişinizi hızlıca yapıp bitirmeniz gerekmektedir. Meşhur süpermarketler olarak Lidl, Rewe, Bio Company, Edeka, Penny, Kaiser’s, Kaufland, Eurogıda, Netto Marken-Discount ve DM örnek verilebilir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 13NÖBETÇİ BAKKAL (Spätkauf): Çoğunlukla Türklerin işlettiği Spätkauf yani geç satış olarak adlandırılan dükkanlar Türkiye’deki tekel bayileri gibi gece çalışır. Hatta bazıları kafe olarak da hizmet vermektedir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 14Önemli bazı uyarılar : Berlinde gezerken umumi tuvalet bulma olasılığınız çok düşüktür. Çoğu dükkan sahibi elli cent ya da 1 euro karşılığında dükkanın tuvaletini yabancılara kullandırmaktadır.  Gezerken yanınızda muhakkak su bulundurun. Berlin’de iki tür su satılır: gazlı su veya bildiğimiz haliyle soda (wasser mit kohlensäure) ve gazsız su (wasser oder kohlensäure).

Berlinde Seyahat İpuçlar

Bir yanıt yazın