Gezi & TravelBerlinde Seyahat İpuçları

Berlinde Seyahat İpuçları

Berlinde Seyahat İpuçlarıBerlinde Seyahat İpuçları - 01Selamlar, tecrübemize dayanarak Berlin’de yemek, gezi ve alışveriş tavsiyelerimizi sunacağız. 

Berlin’de ne nerede yenir:
Falafel: Nohut köftesi olarak adlandırılan bu sebze yemeği, püre haline getirilmiş nohut, baharat, biber ve yeşillik karışımının köfte şekline getirilerek yağda kızartılmasıyla yapılır. Arap yemeğidir Oldukça besleyici ve ucuzdur. Falafel restoranlarını Kreusberg, Neukölln, Tempelhof, Postdamer Platz bölgelerinde bulabilirsiniz. İçecekle beraber bir porsiyon falafel 3-5 Euro’ya satılmaktadır.

Döner ve Sebzeli Kebap: Türk döneri, Berlin’de yoğurt soslu olarak satılmaktadır. Lavaşla ya da gobit ekmekle servis edilir ki lavaş döner daha pahalıdır. Sebzeli kebap (kebap mit gemüse) ise, teknik olarak ekmek arası adana veya patlıcan kebabı veya sebzeyle karışık dürüm dönerdir. Türklerin çoğunlukla yaşadığı Kreuzberg ve Neukölln bölgelerinde çok sayıda döner ve sebzeli kebap satılan kaliteli restoran bulunmaktadır. İçecekle beraber döner veya sebzeli kebap menüleri 3-5 euroya bulunabilir. Ancak, bu et yemekleri ekmek/lavaş arası değilde tabakta istenirse menüler 8-9 euroya çıkar.

Uzak Doğu Asya Yemekleri: Vietnam mutfağı, Berlin’de çok ünlüdür. Hindistan cevizi, ananas gibi tropik meyvelerin kaz ve ördek gibi et türleriyle karıştırılmasıyla elde edilen türlü yemek çeşitleri mevcuttur. Berlin’in hemen hemen her yerinde bulunur.
İtalyan yemekleri: Berlin’in hemen hemen her yerinde bulunur. Pizza, lazanya ve makarna çoğunlukla tercih edilmektedir. Bir porsiyon yemek ve içeceğin fiyatı 8-10 Euro arasında değişmektedir.
Alman usulü tavuk: Almanların soslu tavukları oldukça meşhurdur. Alexanderplatz bölgesinde çok güzel yemekler servis edilmektedir. Ancak pahalıdır. Bir porsiyon yemeğin fiyatı içecekle beraber 10-20 Euro arasında değişmektedir.
Berlinde Türk usulü akşam çayı ve çekirdek: Bunu sadece Kreuzberg bölgesinde bir restoranda görmüştüm. Müşterilerine çay, çekirdek ve koca bir tepsi veriyorlar; insanlar akşam vakti çay içip, çekirdek çitleyip çekirdeğin çöpünü tepsiye atıyorlardı. Bu yeri Oranienstraße üzerinde bulabilirsiniz. Gurbette sıla hasretinizi azaltmaya yardımcı olabilir.
Türk kahvehaneleri: Neukölln’de, Kreuzberg’de sıklıkla gördüğüm yerlerdir. Ancak içeriği bakımından alkollü içecek olarak sattıkları için kahvehane değil de bar olarak adlandırmak daha doğru olur.

Berlinde Seyahat İpuçları - 02İtalyan kahveleri ve Roma Dondurması: Berlin’de çok popüler kafelerdir. Eis (Ice yani Soğuk) yazan bir bayrak görürseniz orada kahve ve dondurma satıldığını anlarsınız. Hatta bazıları fes takıp kendini Fas kahvecisi olarak da tanıtmaktadır. Kahve maksimum 5 euro, dondurmanın topu ise yaklaşık 1-1.5 eurodur. Ayrıca Berlin’de ev yapımı dondurmalar da revaçtadır.

Croissant: Fransız poğaçası olan tatlı veya tuzlu croissantlar bazı kafelerde özel olarak pişirilip servis edilirler. Bu kafeler, Hermanplatz ve Schönleinstraße metro duraklarına yakın kafelerde bulunabilir. Bir adet croissant içecekle beraber 4-5 euro’ya satılmaktadır. Ayrıca metro duraklarının içerisinde croissant satan yerler de bulunmaktadır.

Berlinde nereler gezilir:
Zafer anıtı (Siegessaule): Belki de dünyadaki en büyük botanik bahçesinden biri olarak Tiergarten’a bitişik olan bir anıttır. Prusya devletini övmek için dikilmiştir. UHanzaplatz metrosundan indiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Brandenburger Tor: S+UFriedrichstraße metro durağından çıktığınızda karşınıza çıkacak bir anıttır. Anıt, yüksek kolonların üzerinde at arabasına binmiş bir komutan figürü içermektedir.
Berlinde Seyahat İpuçları - 03Tiergarten:
Belki de dünyadaki en büyük botanik bahçelerinden biridir. Biz gezerek bitiremedik. S+UFriedrichstraße ve UHanzaplatz metrolarından çıkınca biraz (5-10 dk.) yürüyerek bu bahçenin kenarına gelebilirsiniz. Bahçeye giriş ücretsizdir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 04TIERGARTEN’DA BİR YER
Tv Kulesi (Berliner Fernsehturm): Soğuk savaş döneminde Sovyetlerin diğer ülkelere gücünü göstermek amacıyla diktiği televizyon kulesidir. Berlin düz bir şehir olduğu için kule neredeyse Berlin’in her yerinden görülür. Müzedir, girişi ücretlidir (biletini internetten alabilirsiniz). S veya U Alexanderplatz metro duraklarında inerek Tv kulesine gidebilirsiniz.

Berlinde Seyahat İpuçları - 05TV Kulesi (Berliner Fernsehturm)
Müzeler adası (Museumsinsel):  UNESCO dünya mirası listesine giren bu yer Spree nehrinin üzerindedir ve bu adada birden fazla müze bulunmaktadır. Bu adada Pergamon, Neues, Bode, Altes Museum ve Alte Nationalgalerie müzeleri bulunmaktadır. Müze biletlerini internetten alabilirsiniz.

Berlinde Seyahat İpuçları - 06PERGAMON MÜZESİNİN İÇİNDEN BİR YER
Tempelhof Havalimanı Parkı: Eski Berlin Tempelhof havalimanı koca bir park haline çevrilmiştir. Görünce hayran kalacaksınız. Giriş ücretsizdir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 07TEMPELHOF HAVALİMANI PARKI
Sovyet Savaş Anıtları: İkinci dünya harbinde ölen sovyetleri anmak için iki anıt dikilmiştir. Biri Tiergarten’da diğeri ise Treptower parkındadır. S Treptower Park metro durağı Treptower parkının hemen yanındadır. Tiergarten’daki anıta ise S+UFriedrichstraße ve UHanzaplatz metrolarından çıkınca biraz (5-10 dk.) yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Charlie Noktası (Checkpoint Charlie): Soğuk savaş döneminde Doğu ve Batı almanya arasındaki geçiş noktasıdır. Burası oldukça turistik bir bölgedir. Ayrıca soğuk savaşın ve Berlin duvarının tarihini anlatan müzeler de bulunmaktadır. UKochstraße metro durağının yakınındadır.
Yüksek Bina Terasları: Berlin düz bir şehir olduğu için şehir manzarası bulunan doğal ya da yapay tepeler bulunamamaktadır. Dolayısıyla manzara seyretmek isterseniz yüksek binaların üst katına çıkmanız gerekiyor. Ben Neukölln Arcaden adlı AVM’nin üst katındaki teras kafeyi (Klunkerkranich) tavsiye ediyorum. Buradan şehrin hemen hemen bütününü izleyebilirsiniz. Hatta bazı günler ve saatler bu terasa çıkmak ücretsiz oluyor.

Berlinde Seyahat İpuçları - 08Parklar: Berlin’de hemen hemen her yer park ve bahçedir. Hatta bazı parklarda hafta sonu piknik de yapılabilir.

Berlin Duvarı Anıtı: Berlin duvarından kalma bazı parçaların sanatçılar tarafından boyanarak oluşturulmuş anıttır. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır. Spree nehrinin kenarındadır. U Schlesisches Tor metro durağına çok yakındır.

Berlinde Seyahat İpuçları - 09

BERLİN DUVARI ANITI
Nehir Gezisi: Spree nehri üzerinde yatlarla gezi yapılabilmektedir. Hiç tecrübemiz olmadığı için çok bilgi veremiyoruz.
Berlin’deki camiler: Berlin Şehitlik Camisi: Berlin şehitliği Prusya krallığı döneminde yapılmış, cami ise daha sonradan Türkiye tarafından yaptırılmıştır.

U Boddinstraße durağından çıktıktan sonra 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 10Berlin’de nerede alışveriş yapılır: Çok önemli bir hatırlatma yapayım, Berlin’de AVM’ler ve süpermarketler Türkiye’de olduğu gibi 9-10’a kadar açık olmuyor. AVM’ler belki hafta sonu 9’a kadar açık olsa da, çoğu market 6-7 dediniz mi kepenk kapatıyor. Bir de çoğu yerde kredi kartı geçmeyebilir.

Ben aşağıda gezdiğim ve gördüğüm bazı alışveriş yerlerini ve pazarları tanıtacağım.
AVM’LER:
1. Neukölln Arcaden
2. Galeria Kaufhof

Berlinde Seyahat İpuçları - 113. Alexa
4. Rathaus Passagen

Bu dört AVM’de U Alexanderplatz metro durağına yakındır.

BİT PAZARLARI: İkinci el eşya satılan bit pazarları mevcuttur. Bazı satıcılar pazar kapanmaya yakın ellerindeki ürünleri bedavaya bile bırakabilirler.

  • Mauerpark pazarı: U Eberswalderstraße metro durağına yürüme mesafesindedir. Oldukça büyük bir pazardır. Galiba farklı günlerde aynı yerde gıda pazarı da açılmaktadır.

Berlinde Seyahat İpuçları - 12SÜPERMARKETLER: Süpermarketler Berlin’de çok yaygındır. Ancak alışverişinizi hızlıca yapıp bitirmeniz gerekmektedir. Meşhur süpermarketler olarak Lidl, Rewe, Bio Company, Edeka, Penny, Kaiser’s, Kaufland, Eurogıda, Netto Marken-Discount ve DM örnek verilebilir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 13NÖBETÇİ BAKKAL (Spätkauf): Çoğunlukla Türklerin işlettiği Spätkauf yani geç satış olarak adlandırılan dükkanlar Türkiye’deki tekel bayileri gibi gece çalışır. Hatta bazıları kafe olarak da hizmet vermektedir.

Berlinde Seyahat İpuçları - 14Önemli bazı uyarılar : Berlinde gezerken umumi tuvalet bulma olasılığınız çok düşüktür. Çoğu dükkan sahibi elli cent ya da 1 euro karşılığında dükkanın tuvaletini yabancılara kullandırmaktadır.  Gezerken yanınızda muhakkak su bulundurun. Berlin’de iki tür su satılır: gazlı su veya bildiğimiz haliyle soda (wasser mit kohlensäure) ve gazsız su (wasser oder kohlensäure).

Berlinde Seyahat İpuçlar

Yeni Yazılar

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse,...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini...

A1Cap Hisse

Türkiye sermaye piyasalarının yenilikçi gücü A1Cap Hisse A1 Capital;...

Simit Sarayı (DMRGD)

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini) 1.7 Milyon katılım –...

Halka Arz

GÜNLÜK HALKA ARZ ŞİRKETLERİ Halka arz ile ilgili daha fazla...

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz....

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur Adana...

Parasal Sıkılaştırma Nedir

Günümüzde ekonomik terimler ve kavramlar hızla değişmekte ve gelişmektedir....

Borsa Nedir ve Türkiye Borsasının Gücü

Merhaba değerli okurlar! Bugün sizlere Borsa Nedir ve Türkiye...

Acıçiğdem

Acıçiğdem, bilinen diğer adıyla "Autumn crocus" veya "Meadow saffron",...

Acıbakla

Acıbakla, dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen ve tıbbi kullanımı...

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı Nedir Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Özellikle...

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings "The Lord of the Rings"...

Prison Break

Prison Break "Prison Break" dizisi, Fox kanalında yayınlanan bir Amerikan...

Pablo Escobar

Pablo Escobar Pablo Escobar, Kolombiya'nın ünlü bir suçlu ve uyuşturucu...

Dünyanın En Hızlı İnterneti

Dünyanın En Hızlı İnterneti Dünyanın en hızlı interneti, genellikle fiber...

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber İnternet Nedir ? Fiber internet, optik fiber kablolar aracılığıyla...

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com Hepsiburada.com, Türkiye'de en büyük e-ticaret platformlarından biridir. 1999 yılında...

N11.com

N11.com N11.com, 2011 yılında Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu,...

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? Bir şirketin insan kaynakları (İK)...

Steam Nedir ?

Steam Nedir ? Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun...

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar Araçlar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu...

Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahve İçmek Zararlı mı? Kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden...

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası Bilgisayar kasaları, bilgisayarın içindeki bileşenleri koruyan ve düzenleyen...

Parfümün İcadı

Parfümün İcadı Parfümün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Mısır,...

Youtube

Youtube YouTube, 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed...

Whatsapp

Whatsapp WhatsApp, 2009 yılında İsrail'de Brian Acton ve Jan Koum...

Tesla

Tesla Tesla aracı, elektrikli bir otomobildir ve 21. yüzyılın en...

Muhabbet Kuşları ve Bakımı

Muhabbet Kuşları ve Bakımı Muhabbet Kuşları, Psittacidae familyasına ait, uzun...

Apple

Apple Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald...

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü, 18 Galatasaray Lisesi öğrencilerinin...

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışı iş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, ekonomik ve kaliteli...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse, Türkiye’de kurutulmuş gıda sektörünün lider şirketlerinden olan AVOD A.Ş. 2003 yılında, HASAT BNO Group (kuruluş...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini görebilmek için lütfen hisse kodunun üzerine tıklayınız. AVOD A.V.O.D. Kurutulmuş Gıda Ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. İZMİR A1CAP, ACP A1...