İyi Kötü ve Çirkin

Film Türü
  Western
Vizyon Tarihi
 13 Ocak 1969
 
Yapım
 İtalya-İspanya
Senaryo
Sergio Leone-Luciano Vincenzoni
Yönetmen

 Sergio Leone

Oyuncular

Clint Eastwood-Lee Van Cleef-Eli Wallach

Filmin Konusu

İyi Kötü ve Çirkin - 02Clint Eastwood (İyi)

Filmde keskin bir nişancı olan Sarışın (İyi), soğukkanlı kiralık bir katil olan Melekgöz (Kötü) ve Meksikalı bir haydut olan Tuco’nun (Çirkin) önemli bir hazineye ulaşmak için yaşadıkları serüven anlatılıyor.

İyi Kötü ve Çirkin - 03Lee Van Cleef (Kötü)

Ödül avcısı olan Sarışın, haydut Tuco’yu yakalamış süsü vererek kanun adamlarına teslim ediyor, ödülü aldıktan sonra onu bir şekilde kurtarıyordu. Bir kasabada işler ters gidince ortaklıkları bozulur. Tuco, Sarışın’dan intikam almak ister. Bir şekilde onu yakalar ve çölde susuz bir şekilde yürüterek cezalandırır.

İyi Kötü ve Çirkin - 04Eli Wallach (Çirkin)

Amerikan İç Savaşı’nın yaşandığı cephede bir mezarlığa hazine saklamış olan eski bir askerle karşılaşırlar. Tuco mezarlığın yerini, Sarışın ise mezarın adını öğrenebilmiştir. İkili tekrar anlaşarak yola koyulur.
İyi Kötü ve Çirkin - 05Mezarlıkta hazineden haberi olan bir başka kişiyle, Melekgöz’le karşılaşırlar. Sarışın mezarın ismini bir taşa yazarak yere bırakır. Mezarlıkta nefeslerin tutularak izleneceği, silahşörlerin silahlarını konuşturduğu üçlü bir düello yaşanır. 

İyi Kötü ve Çirkin - 06İyi, Kötü ve Çirkin mutlaka izlenmesi gereken, sürükleyici bir senaryoya sahip, harika bir vahşi batı klasiğidir. 

Fragman

Bir yanıt yazın