Leylek Yumurtası mı Karga Yumurtası mı ?

Leylek Yumurtası mı Karga Yumurtası mı

Leylek Yumurtası mı Karga Yumurtası mı

Leylek Yumurtası mı Karga Yumurtası mı ?
Sofya’daki Çelebi Camii’nin damına bir çift leylek yuva yapmış. Bir zaman sonra bu leyleklerin iki yumurtası olmuş. Art niyetli bir kadın bu yumurtaları gizlice değiştirmiş ve yerine iki tane karga yumurtası koymuş. Çok geçmeden bu yumurtalar çatlamış ve iki tane karga yavrusu ortaya çıkmış. Evliya Çelebi bu yumurtaların değiştirilmesi ile ilgili şu beyti nakleder:

Beyzâ-yı zâğı koysan tâvûs-ı kuddüs altına
Zâğdır peydâ olan bin türlü tedbîr eylesen

(Karga yumurtasını tavus kuşunun altına koysan. Türlü tedbirlere başvursan, yine karga yavrusu çıkar.)

Bu hali gören Leylek Anne ile leylek Baba ne yapacaklarını bilememişler. Daha sonra Leylek Baba gitmiş ve bütün leylekleri oraya toplamış. Halk bunların gürültüsünden ürpermiş. Bu leylekler bu karga yavrularının veled-i zina olduğuna karar vermişler.

Önce yavruları, sonra anneyi gagalarıyla öldürmüşler. Ancak işin iç yüzü daha sonra anlaşılmış. Orada bulunan Melek Ahmed paşa bunu kim yaptıysa hemen aynı cezaya çarptırılsın demiş. Askerler suçluyu ararken bir de bakmışlar ki takdir-i ilahi onu da aynı cezaya çarptırmış.

Şöyle ki bu yumurtaları değiştiren kötü yola düşmüş bir kadınmış. Bu kadını da o yola düşen erkeklerden birisi paramparça etmiş ve Sofya sokaklarına atmış. Kadının başına gelenleri duyan Evliya Çelebi şu mısrayı nakleder:

” Müntakimdir bir adı Kayyûmun “
 
(Allah’ın bir adı da intikam alandır) .
Leylek Yumurtası mı Karga Yumurtası mı ?
 

Bir cevap yazın