Ana SayfaEdebiyatEve'in Üç Yüzü - The Three Faces of Eve

Eve’in Üç Yüzü – The Three Faces of Eve

Eve'in Üç Yüzü - The Three Faces of Eve

Eve’in üç yüzü (The Three Faces of Eve), 1950li yıllarda psikiyatrlar Corbett H. Thigpen ve Hervey M. Cleckley tarafından yazılmış; çoklu kişilik bozukluğuna sahip Eve White takma adlı hastadan yola çıkılarak yazılmış bir kitaptır.  Sonraları, bu kitap üstte posterini gördüğünüz  sinema filmine uyarlanmıştır. Biz ise sinema filmine değinmeden; bu hastanın ilginç rahatsızlığını sizlere anlatacağız.

Eve White , Thigpen ve Cleckley’e 1952 yılında şiddetli başağrısı ve sık bayılma şikayetleriyle gelir. O esnada evli, yirmibeş yaşındadır ve dört yaşında bir kız çocuğu vardır. Tedavisi esnasında doktorlara rahatsız edici ancak ilginç bir anısını anlatır: Ödeme gücü olmadığı halde gereksiz elbiseler almıştır; fakat, bunları nasıl aldığını hatırlayamamaktadır.


Doktorlar sonra farkeder ki, Eve bu anısını anlattıkça davranışları değişmeye başlar. Önce kafası karışır, yüz hatları değişir, gözbebekleri genişler ve (tabiri uygunsa) pis pis sırıtmaya başlar. Normalde doktorların ürkek, içine kapanık biri olarak tanımladığı Eve, bir anda alaycı ve konuşkan olmaya başlar. Ayrıca kendisinde olmayan bazı yeni alışkanlıklar ve hastalıklar da edinmiştir. Mesela, sigara içmediği bilindiği halde doktorlardan sigara ister; naylona alerjisi olmadığı halde alerji hastalığına yakalanır. Doktorlar bu Eve’e Eve Black adını koyarlar. Eve White’ın, Eve Black’den haberi yoktur; ama, Black  White’ı bilmekte, hatta onu ümitsizce “Lanet olası bir budala” diye tanımlamaktadır.

Doktorlar bu çift kişilik bozukluğunu düzeltmek için hipnoz yöntemiyle Eve’i transa sokarlar ve şaşırtıcı bir şekilde üçüncü bir kişilik, Jane, ortaya çıkar. İki Eve’de Jane’i bilmemesine rağmen; Jane, bu iki Eve’i de tanımaktadır. Jane, iki Eve arasında dengeyi sağlayan yeni bir karakter olmuş; sevecen ve olgun bir kadındır.

Konunun film uyarlamasını ise aşağıda bulabilirsiniz:

PAYLAŞ

Yeni Yazılar