20 Ocak Katliamı

20 Ocak Katliamı
Qərənfil şəhid qanı,
Ağla qərənfil ağla!
Ağla,inlət meydanı,
Ağla qərənfil ağla!
Cavanlara qıydılar,
Tanklar altda qoydular.
Qanın içib doydular,
Ağla qərənfil ağla!

 

Dünyanın gözü önünde, Rus ordusunun 20 ocak (yanvar) günü Azerbaycan halkına yaptığı zulüm ve katliam.

Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) olarak 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 25 yıl geçiyor. yirmi beş yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti. 

Ama 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil. 20 Ocak hem de şan ve şeref günüdür. O gün caddeleri boyamış al şehit kanları bir anlamda milli ülkünün uyanan güneşinin kırmızı şafağını simgeliyordu. Azerbaycan halkı o gün üstüne saldıran dehşet verici kabusa, Sovyet ordusunun korkunç saldırısına karşı göğsünü siper etmeği, kendi kimliğini ve metanetini ispat ettirmeği başardı. 1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan’ın bağımsızlık ve istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi. Sovyet Ordusu’nun çok sayılı birliklerinin, özel harekat birliklerinin ve içişleri bakanlığına bağlı birliklerin ermeni militanlarla işbirliği yaparak Bakü’ye saldırısı gaddarlık ve görülmemiş vahşetle takip edildi.

 

Rus ordusu ve ermeni işbirlikçileri ile T-72,80 ve BMP-3 Tankları “udar” kodu ile, 19-20 Ocak 1990 gece yarısı Bakü sokaklarına büyük bir gürültü ile girerken, her şeyden habersiz masum Azerbaycan Türk’leri uykularından fırlayıp, Rus Silahlı kuvvetlerine karşı, sopalarla baltalarla karşı koydular. Ruslar 35 bin kişilik ağır zırhlılarla donatılmış “alfa” birlikleri ve “DTK-a” diye isimlendirilen, tahribat eğitimli askerlerle hücuma geçmişti. Ve tarihin en büyük facialarından biri yaşandı, Bakü Azatlık Meydanın da… İki gün süren, kadın, çocuk ve yaşlıların çoğunlukta olduğu bir katliam ile uygulanan soykırımını, dünya ülkeleri film gibi seyrederken adeta dilini yutmuştu…

Cihan pehlivanlığına soyunan ABD,O tarihte el altından Rusya’ya yol veriyor, karşılığında Irak operasyonu için tasdik ve tasvip sözü alıyordu. Yaralı bir hayvan için helikopter kaldıran Avrupa ülkeleri, Bakü de tanklar altında yüzlerce sivil Türk can verirken, Rusları cesaretlendiren bir siyaset sergiliyordu. Fakat 20 Yanvar günü verilen canların her biri Hürriyet bayrağının yükselmesine kaide oldular.
Azerbaycan’da bağımsızlık için hep bir ağızdan çıkan tek bir ses vardı ya istiklal ya ölüm, “vatan sağolsun” sesleriydi..
Bir saat içerisinde 170 Azerbaycan Türk’ü hayatını kaybederken, binden fazla kardeşimiz de ağır yaralar almıştı. Abşeron “kan denizi” oldu ama Rus’lar da bu denizde boğulup giderken, Azerbaycan bu kanlı Yanvar hadisesinden sonra, hürriyetini ilan edecekti… Bedeli çok ağır bir mahiyette ödenen bir nazlı Hürriyet… “Benim sınırlarım, Azer’imin hürriyet, hürriyet diye haykırdığı Hazar kıyılarında başlar, ta Viyana da biter” diyerek feryat edenlerin arzusu kısmen yerine gelmiş, “Turan ülkesinin” bir sınır taşı daha yerine oturmuştur.
20 Ocak Katliamı

Bir cevap yazın