Aktüel COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile ilgili gelişmeler

COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile ilgili gelişmeler

-

Aşağıda kısa bir bilimsel literatür taramasından yola çıkarak, COVID19 tedavisinde kullanılabilecek bitkisel gıdalar ve ilaç tedavilerinden bahsedeceğiz. İlaç tedavileri bilgilendirme amaçlıdır, lütfen bu ilaçları doktor gözetimi olmadan kullanmayın. Denenen bu ilaç tedavilerini sizleri bilgilendirmek için anlatıyoruz. COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile ilgili bazı gelişmeleri bu makalede bulabilirsiniz.

1. BİTKİSEL GIDALAR

Hepimize geçmiş olsun, inşallah alttaki listede bahsedilen bitkisel gıdalar bu virüsten korunmamıza vesile olur. Tabi bu bitkisel gıdaları tüketmeden önce sağlık bakanlığımızın ve doktorlarımızın tavsiye ve direktiflerine de mutlaka uyalım. 

1.1. Quercetin: Elsevier adlı büyük bir araştırma veritabanı, yakın zamanda ortaya çıkan koronavirüs ile alakalı yapılan araştırmaları ve ortaya çıkan bulguları takip etmek amacıyla Novel Coronavirus Center adlı bir web sitesi kurdu. Site üzerinden virüs ile alakalı yapılmış çalışmalar, bu çalışmalarin bulunduğu veritabanları, virüsün tedavisinde kullanilan ilaçlar, virüsün ülkelere dağılma hızı gibi çeşitli bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi bu sitenin Resources for Drug Discovery bölümünde virüsün tedavisi için denenen doğal ve doğal olmayan (muhtemelen yapay) ilaçların bir listesi veriliyor. Hatta bu listede bu ilaçların kaç tane bilimsel çalışmada denendiğine dair kısa bilgiler de mevcut. Burada denenmiş doğal ürünlerden biri de “quercetin”. Bu maddenin galiba bir koronavirüs türü üzerinde etkili olduğuna dair bulgular da şu makalede yayınlanmış:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764515002230

Acaba quercetin denen bu maddeyi içeren doğal, bitkisel gıdaları günlük hayatımızda aşırı olmayacak ve sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde yesek veya içsek, bu hastalıktan korunur muyuz ? COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile ilgili gelişmeler

BESİNLER

Medicalnewstoday adlı web sitesinden aldığımız bilgilere göre bu quercetin maddesi şu besinlerde bulunuyor:

 • üzüm 
 • yaş yemiş (böğürtlen, karadut, v.b.)
 • kiraz
 • elma
 • narenciye çeşitleri (portakal, mandalinà, v.b.)
 • soğan
 • karabuğday (greçka ya da buckwheat) çayı – not: eğer karabuğday gluten içeriyorsa, karabuğday çayı tüketmek gluten alerjisi olanlara zararlı olabilir.
 • brokoli
 • kale bitkisi (galiba karalahana)
 • domates
 • siyah çay

AŞIRI TÜKETİM

Webmd adlı bir web sitesi de yukarıdakine benzer bir liste ortaya koyuyor. Yalnız her iki web sitesi de bu quercetin maddesinin aşırı tüketilmesinin insan sağlığına zararlı olabileceğini söylüyor. Dolayısıyla üstte bahsedilen gıdaları aşırı tüketmemek gerekiyor ki bu her gıda için galiba geçerli bir kuraldır. COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile ilgili gelişmeler

Sonuç olarak bu kısa tartışmanın neticesinde üstte bahsedilen ve “quercetin” adlı dogal maddeyi içeren bitkisel gıdaların gündelik hayatta uygun miktarlarda tüketildiğinde koronavirüse karşı insanları koruyabileceğine dair bir ihtimal oldugunu düşünüyoruz.

Ayrıca, üstteki verilen bitkisel gıdaların çoğunu, eğer hastalığımız yoksa, gündelik hayatta zaten tüketiyoruz. Belki de bağışıklık sistemimiz bu gıdaları tükettiğimiz için virüse karşı dirençli bile olabilir. 

1.2. Spirulina: Yakın zamanda yapılan bir akademik çalışmada, besin katkısı olarak kullanılan spirulina adlı bir deniz yosununun koronavirüs tedavisinde kullanılabilme olasılığı olduğu belirtildi. Spirulina, gündelik hayatta doğal bir besin katkısı olarak zaten kullanılabilmektedir. Yapılan akademik çalışmayı aşağıda bulabilirsiniz:

https://sustainagripower.com/cat-agriculture/is-spirulina-against-hiv-and-covid-19/?fbclid=IwAR2R7eYftqjtjrdG_V_Uxd8WIHAfMJJ_bO6JB9CzqoJU_2gSGBsyLRmiuBc

1.4. Japon Hanımeli Çiçeği ve Karahindiba Çayı  (Kahvesi): Dünya Sağlık Örgütü’nun bülteninde yayınlanan bir çalışmada farkli türden bitkisel ya da yapay ilaçların koronavirüse baglanma eğilimleri makine öğrenme algoritmaları kullanılarak süperbilgisayarlar ile tahmin edilmeye çalışıldı.

Çalışma bulguları koronavirüs tedavisinde Japon Hanımeli (Lonicera Japonica) bitkisinde bulunan bazı etken maddelerin korona tedavisinde kullanilabilecegi isaret etmektedir. Dolayısıyla, bu bitkinin tüketimi koronaya karşı faydalı olabilir. Üstte bahsedilen bu çalışmanın orjinaline aşağıda ulasabilirsiniz:

http://dx.doi.org/10.2471/BLT.20.255943

Ayrıca aynı çalışmada amyrin adlı doğal organik maddenin virüse bağlanma ğiliminin çok yüksek olduğu bulunmuş, bunun ise amyrin’i koronavirüs tedavisinde önemli bir aday yapabileceği belirtilmiştir.

Amyrin maddesinin alfa beta ve sigma turleri vardır. Üç türün hepsi domates kabuğunda, beta türü ise karahindiba çayında (dandelion coffee or tea) bulunmaktadır. Dolayısıyla, domates ve karahindiba çayı tüketimi, koronavirüse karşı faydalı olabilir.

AMYRIN 

Aşağıda amyrin maddesi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz:

https://doi.org/10.3389%2Ffpls.2017.00021

https://doi.org/10.1007%2Fs00217-004-0944-z

https://everything.explained.today/Amyrin/

https://everything.explained.today/Dandelion_coffee/

https://alchetron.com/Dandelion-coffee

http://www.anaturalhealingcenter.com/documents/Thorne/monos/Taraxicum%20mono.pdf

2. İLAÇ TEDAVİLERİ

Koronavirus ile ilgili denenen ya da geliştirilen ilaç tedavileri ya da geliştirilen aşılarla ilgili bilgilere aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz:

https://www.clinicaltrialsarena.com/analysis/coronavirus-mers-cov-drugs/

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), global ölçekte dört adet umut verici COVID tedavisinin denemelerine başlayacağını açıkladı. Haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/who-launches-global-megatrial-four-most-promising-coronavirus-treatments

2.1. Faripiravir: Umut verici bir gelişme olarak, Çin’de yapılan klinik çalışmalarda eczanelerde faripiravir adıyla satılan grip ilacının koronavirüs tedavisini hızlandırdığı keşfedildi. Haberin detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: 

https://www.ntv.com.tr/saglik/cin-favipiravir-ilacinin-corona-virus-tedavisindeetkili-oldugunu-acikladiV46DIjmCiECIHg2SXJXG

Sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca Çin’de koronavirüs tedavisinde kullanılan faripiravir adlı ilacın Türkiye’ye getirildiğini ve hastanelerde bu hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlandığını açıkladı. Haberin detayını aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.ntv.com.tr/turkiye/saglik-bakani-fahrettin-kocacinden-yeni-ilac-getirildi,533Hiqz8ikG10Akche_HFA

2.2. Kaletra ve Klorokin (Chloroquine): Avustralya’da Queensland üniversitesinde yapılan klinik çalışmalarda eczanelerde satılan iki ilaç (kaletra ve chloroquine) koronavirüse karşı denendiği açıklandı. Bu haber ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz:

https://youtu.be/miCUh_rpE-0

https://www.ntv.com.tr/amp/saglik/corona-virus-ile-ilgili-ingiltere-ve-avustralyadan-iki-iyi-haber,4-u5AG9-L0GphyCtsA3X_w

2.3. Hydroxychloroquine: International Journal of Antimicrobial Reagents adlı bir dergide yayınlanan, Fransiz bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada eczanelerde satılan Hydroxochloroquine (Plaquenil) ve azithromycin adlı iki ilacın birlikte kullanımının koronavirüs tedavisinde başarılı olduğu tespit edildi.

ABD başkanı Donald Trump, bu iki ilacın Amerika Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından onayladığını belirtti. Dolayısıyla, bu iki ilacın ABD’de koronavirüs tedavisinde kullanılması bekleniyor. Bu haber ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz:

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/coronavirus-trump-drug-fda-hydroxychloroquine-azithromycin-a9416016.html?amp

2.4. Kan Plazma Tedavisi: Gaziantep Üniversitesi Covid-19 hastalığına yakalananların tedavisini sağlayacak ‘’Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi’’ uygulamasının son derece etkili bir yöntemini Nisan ayı sonuna kadar kullanmaya başlayacak. Haber ile ilgili detayları aşağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz:

 

2.5. Meflokin: Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip koronavirüsü tedavi edecek Meflokin bazlı yeni bir ilacın geliştirildiğini duyurdu. Haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

https://tr.sputniknews.com/rusya/202003281041704666-rusya-koronavirusu-tedavi-edecek-ilac-gelistirildi/

2.6. Nafamostat Mesylate: Japonya Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar , Koronavirüsün insan hücresine girmesini ve çoğalmasını engellediği belirtilen ve an itibariyle pankreas iltihabı tedavisinde kullanılan Nafamostat Mesylate adlı ilacın koronavirüs tedavisi için kullanılabilme ihtimali olduğunu açıkladı. İlacın klinik denemelerine Nisan ayında başlanacaği belirtildi. Haber ile ilgili detayları aşağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz:

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/692088.aspx

2.7. Ivermectin: Avustralyalı araştırmacılar, Ivermectin adlı yaygın olarak kullanılan bir ilacın yeni tip koronavirüsü 48 saat içinde yokedebildiğini buldu. Bu ilacın şu anda insanlar için uygun dozajı bulunmaya çalışılıyor.

Ayrıca ilacın etkisi ile ilgili yapılmış çalışmaya aşağıda bulabilirsiniz:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354220302011

2.8. Hepatit C ilaçları: Dünya Sağlık Örgütü’nun bülteninde yayınlanan bir çalışmada Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçların koronavirus tedavisinde başarılı olduğu bulundu. Bu çalışma için ilaçların koronaviruse baglanma eğilimleri makine öğrenme algoritmaları kullanılarak süperbilgisayarlar ile tahmin edilmeye çalışıldı. Çalışma bulgularının koronavirüs tedavisinde bir sürü farklı ilacın kullanımına yol açacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmaya aşağı da ulasabilirsiniz:

http://dx.doi.org/10.2471/BLT.20.255943

2.9. TR-C 19: Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ilacın koronavirüs tedavisinde etkili olması bekleniyor. Haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz: COVID19 bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi

https://www.cnnturk.com/amp/video/turkiye/yerli-koronavirus-ilaci-gonulluler-uzerinde-denenmeye-hazir

 

Önceki İçerikPlaystation 5 geliyor!
Sonraki İçerikA grinding simulator

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şimdi Oku

Koronavirüs Salgınının Dünyada ve Türkiye’de Otomobil Satışlarına Etkisi

OTOMOTİVE KORONAVİRÜS ETKİSİ Koronavirüs pandemisinin başladığı 2019 yılının Aralık ayından bu yana ülkemizde ve tüm dünyada eğitimden ticarete, turizmden sanayiye...

Osmanlıdan günümüze 7 harika şerbet

Osmanlı döneminde su ve ilaç yerine kullanılan, kristal kadehler, buzdan kaseler içerisinde özenle servis edilen, satış fiyatı ve ikram...

Sonsuzluk Sonsuzluktan Büyüktür

Cantor tarafından geliştirilen sonsuz setler teoremine göre matematiksel olarak birbirinden farklı büyüklükte sonsuzlar olacağı ve hiç bir zaman en...

Ailenizle İzlemeniz Muhtemel 15 Film

15 Film Önerisi deyince aklıma Aile Filmleri geldi. işte size birbirinden ilginç 15 Film   1. PauliePapağan Paulie'nin sahibi küçük Marie'den...

Birbirinden Sürükleyici En İyi 10 Netflix Dizisi

10 Netflix Dizisi En popüler film, dizi, belgesel ve animasyon izleme platformlarından Netflix, birbirinden kaliteli yapımlara ev sahipliği yapıyor. Gerek...

Jason Statham’ın mutlaka izlemeniz gereken 10 filmi

İngiliz bir oyuncu olan Jason Statham, tüm dünyada aksiyon dolu filmleriyle büyük beğeni toplamaktadır. 1967 yılında İngiltere'de dansçı bir...

Le Mouvement Gastronomique en Ramadan

Nous voulons vous descrirer le goût des nourritures populaires quand les Musulmans consommeraient en le temps 'Sahur' et 'Iftar'...

гастрономическое движение в Рамадане

Мы хотим описать вам вкус популярных продуктов, когда мусульмане потребляют в Сахуре и Ифтаре драгоценного месяца «Рамадан». Мусульмане предпочитают...

Bilimsel Araştırma Derleme Makaleleri

  Bilimsel araştırma/derleme makaleleri, bir bilimsel çalışma alanı ile ilgili yapılmış araştırma sonuçlarını içeren yazıdır. Bilimsel derleme makaleler ise bir...

Bella Ciao! La Casa De Papel’in Birbirinden Çılgın Karakterleri

Netflix'in 2017 yılında tüm yayın haklarını satın aldığı İspanyol yapımı La Casa De Papel dizisi, tüm dünyada devasa bir...

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? Hangi şartlarda uygulanır?

Korononavirüs pandemisinin büyük bir hızla yayıldığı şu günlerde, ülkeler salgını kontrol altına almak için büyük gayret gösteriyorlar. Aşı çalışmalarının...

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

İnternetten ne seyredeceğim diye düşünme diye işte sana Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film 1 - ESARETİN BEDELİ (1994) Stephen...

Ödüllü 9 Tarihi Film

Şahsen izlediğim, beğendiğim ve izlemenizi tavsiye ettiğim bazısı Ödüllü 9 Tarihi filmin isimlerini ve bu filmlerin kısa sinopsislerini aşağıda yazıyorum....

Tozlandım

Temel Dikiş Teknikleri – Teyel Çeşitleri

0
Teyel: İki ya da daha fazla kumaş üzerine yapılan geçici birleştirme işlemine “teyel” denir. Genellikle parçaları esas dikime hazırlamak için ön dikiş olarak yapılan,...

Sülfürlü Bakır Mineralleri

0
Bakır, çoğunlukla elektronik devrelerde iletken olarak kullanılan, sünekliliğe meyilli ve korozyonla aşınmaya dayanımlı olan bir elementtir. Doğada nadir olarak elementel halde bulunmakta, çoğunlukla sülfür ya...

Aracınız kışa hazır mı?

2
Havalar her geçen gün soğuyor... Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimizde kar yağışı uyarısı bile yapıldı.. Geç kalmadan aracınızın kışlık bakımlarını yaptırın.. Bakımları ihmal...

Düz Dar Etek Kalıbı Çizimi

15
Öncelikle lazım olacak malzemeleri ve bilgileri edinelim Parşömen kağıdı, A4 kağıdı, cetvel , riga cetveli , kağıt makası , mezura , kalemBel ölçüsü = 70...

Georges Méliès

0
La Voyage Dans La Lune:Un Homme de Tetes (Başları Olan Adam): Georges Méliès 1861-1938 yılları arasında yaşamış Fransız illizyonist ve film yapımcısıdır. Méliès, sinema tarihinin...

Endüstriyel Devrim

0
18.yüzyılın sonlarında Ingiltere'de başlayıp 19.yüzyıl boyunca tüm dünyada süre gelen endüstriyel devrim dalgalar halinde meydana gelen bir seri teknolojik gelişmelerden oluşmaktadır. Su, demir ve kömür...

Rutin İnsan Örneği

0
Pazartesi sabahı... Sendrom ! Komikliğe başlamak için kötü bir zamanlama. Kağıt fabrikasında kalite kontrol mühendisi olarak çalışıyorum. Kağıt fabrikası sonuçta, boyuna günlük yazılacabilecek bir dünya...

Posta Şiiri

0
Ah bu yalnızlık yok mu, öpülünce geçilen cinsinden…Niye insanlar hep en zoru seçiyor, ya da seçmek zorunda kalıyor?Niye sürekli okşanmak rahatsız eder insanı ?Yoksa...

İlk Defa Başlayacaklar için Uçak Yolculuğu

1
Merhaba, Bugün, uçak yolculuğu yapacaklar için genel bilgiler vermeye çalışacağız. Deneyimlerimizi aktarmya çalışacağız, gene de her türlü bilgiyi ucuş yapacağınız havayolundan almanız sizin için daha...

Kalp Nedir, Kalbin Görev ve İşlevleri Nelerdir?

2
Kalp Nedir?Öneminden dolayı canlı varlıkların hayat merkezi olarak kabul edilir. Her insanın kalbi kendi yumruğu büyüklüğünde olup, yumurta ve çam kozalağı şeklindedir. Sol göğsün...

Çift Yarık Deneyi – Quantum Mekaniği

0
Thomas Young'un (1773-1829) 1800'lü yıllarda gerçekleştirdiği çift yarık deneyi (double-slit experiment); ışığın hem madde hem de dalga özelliği olduğunu göstermiş; böylece quantum mekaniğinin temellerinin...

Boncuktan Salon Takımı Nasıl Yapılır ? Grafikli Anlatım

3
Gerekli malzemeler:Çizmeli Naylon ip , Pense , 1 kilo Cam kum boncuk , 1/2 kilo Cam boru boncuk , Makas , Çakmak , Boncuk...

Biraz Ciddi Ol Ya...Çocuk Gibisin
Sen oku diye yazıldı