Petkm Hisse

Petkm-Petkim-PetkimHisse-GuncelGrafik-Lot

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi olarak sanayiye yüksek kalitede hammadde girdisi sağlıyoruz. Çevik iş modeli altında sunduğumuz petrokimyasal çeşitliliğiyle ülke ekonomisine katkıda bulunurken; verimlilik, devamlılık ve yenilikçi teknolojiler odağında sürdürülebilir kalkınmaya hizmet ediyoruz.
Kaynak: www.petkim.com

 

Petkm Hisse Ne İş Yapar ?

Kısa adı Petkim olan PETKİM Petrokimya Holding A.Ş.’nin kuruluşu; 1962 yılında 1. Beş Yıllık Kalkınma Planı sürecinde benimsenen Türkiye’de sanayinin kurulması düşüncesinin 3 Nisan 1965 yılında TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) öncülüğünde gerçekleştirilmesi geçmişine dayanmaktadır. Petkim ilk yatırım faaliyetlerine İzmit, Yarımca’daki Kauçuk ve daha sonra da Etilen, Polietilen, Klor Alkali, VCM ve PVC tesislerinde başladı. Aliağa tesislerinin kurulmasından sonra, 1971 yılında Çanakkale’de plastik işleme fabrikası açılarak üretime başladı. Türkiye’de otomotiv sanayiinin gelişmesine paralel olarak 1976 yılı Ağustos ayında Petlas Lastik Sanayi A.Ş. kurularak yerli otomobil lastiği üretimine başlandı. 1984 yılında İzmir, Aliağa’daki işletmelerinin yapımını bitiren Petkim Aliağa Tesisleri işletmeye açıldı. 1985 yılında ALPET A.Ş. ve YARPET A.Ş. adıyla Petkim’e bağlı ortaklık haline getirilen Aliağa ve Yarımca işletmeleri 1986 yılında özelleştirme kapsamına alınıp, 1989 yılında TOKİ’ye bağlandı. Aliağa, 1993 yılında Petkim’in merkezi haline getirildi. Giderek çalışma alanını genişleten Petkim, yeni ürünlerle piyasaya girmesiyle birlikte TS – EN – ISO 9002 kalite belgesi almaya hak kazandı.

Giderek büyüyen Petkim Yarımca Kompleksi, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla 60 milyon ABD doları karşılığı Tüpraş’a devredildi. Bu süreçte Petkim’in birçok alandaki üretimleri kapasite artırımına giderken, kuruluş artık kendi elektriğini kendi üretir hale geldi. 2001 yılında Petkim arıtma tesislerinde oluşan arıtma çamurları dahil, Türkiye’nin 81 ilinden toplanan çeşitli atıkların işlendiği sıvı ve katı atık giderme tesislerinin inşaatı montajı, 2002 yılında da tamamı bitirildi. 2003 yılında Çanakkale Plastik İşleme Fabrikası sökülerek Aliağa’ya taşındı. Aynı yıl sıvı ve katı atık yakma denemelerine başlandı. 2005 yılında son onbeş yılın en büyük ihracat sınırlarını aşan Petkim, 2006 yılında Buhar Üretim Ünitesi’nde fuel-oil’den doğal gaza dönüşüm çalışmalarına başladı. Yine 2006 yılında kurum, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumunun birlikte yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin en şeffaf 5 şirketi arasında yer aldı. 30.05.2008 tarihinde özelleştirilmesi tamamlanan şirkette hâlen %10 oranında kamu hissesi bulunmaktadır. Bu hisseyi SOCAR TURKEY 168 milyon 500 bin dolar bedelle satın almıştır.
Kaynak: wikipedia.org

Petkm Hisse Halka Arz Tarihi

19 Haziran 1990 tarihinde halka arz edilmiştir.

Petkim Şirket Hedefi

Ülkemizin tek entegre petrokimya tesisine sahip olan Petkim, 50’yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle bugün sanayimizin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumundadır. Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileridir. Ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi için girdi üretilmektedir.

Petkim için bilanço sonrası açıklanan tüm hedef fiyatlar ve tarihleri şu şekilde;

10 Ağustos 2023
Şeker Yatırım: 17.76 TL

11 Ağustos 2023
Halk Yatırım: 19.50 TL

Ak Yatırım: 16.50 TL

İş Yatırım: 13.60 TL

14 Ağustos 2023
Yatırım Finansman: 24.50 TL

15 Ağustos 2023
Ziraat Yatırım: 19.10 TL

5 Eylül 2023
Gedik Yatırım: 19.44 TL

Deniz Yatırım: 18.70 TL

***Yukarıda yer alan hedef fiyat, Petkim 2023 2. çeyrek bilançosu sonrası aracı kurumların açıkladığı hedef fiyatların ortalaması alınarak hesaplanmıştır ve bilgi paylaşımı amacıyla listelenmiştir. Hedef fiyatlar genellikle 12 aylık olarak açıklanmaktadır.

***Hedef fiyatlar için, Petkim’in 2023 2. çeyrek bilançosunu açıkladığı tarih sonrası rapor yayınlayan ya da eski hedef fiyatlarını revize ederek yeniden yayınlayan aracı kurumların rakamları dikkate alınmıştır. Bilanço öncesinde hedef fiyat açıklayan ve bilanço sonrası yeni rapor yayınlamayan aracı kurumların hedef fiyatları dikkate alınmamıştır.

***Hedef fiyatlar Foreks.com tarafından derlenmiştir.
Kaynak : rotaborsa.com

Petkm Hisse Twitter Yorumları

Twitter X de Tuprs ile ilgili en son yorumlara ulaşmak için lütfen hastag simgesine tıklayınız.
#PETKM