Afgan Kızı

Afgan Kızı

Fotoğrafı 1985 yılında National Geographic dergisine kapak olan Afgan Kızı‘nın hikayesinden bahsetmek istiyorum. 1979-1989 yılları arasında gerçekleşen Afganistan ile Sovyetler Birliği arasındaki savaşın ve mültecilerin simgesi olan Sharbat Gula (Şerbet Gula) keskin bakışları ve zümrüt yeşili gözleriyle hafızalara kazınmıştır.

Gula’nın bu fotoğrafı Steve McCurry tarafından 1984 yılında çekilmiş ve National Geographic 1985 yılı Haziran sayısının kapağında yer almıştır. Dünya’da en çok bilinen fotoğraflardan biridir.

1972 doğumlu Gula savaş sırasında ailesini kaybetmiş ve Pakistan’da bir mülteci kampına yerleştirilmiştir. Fotoğrafı çekildiğinde 12 yaşında bir öğrenciydi. Afgan Kızı’nın kimliği uzun bir süre belirsizliğini korudu. Fotoğrafçı Steve McCurry fotoğrafını zor şartlar içinde çekebildiği bu gizemli Afgan kızına tekrar ulaşabilmek için çok uğraştıysa da bunu başaramamıştır.


Afgan Kızı - 02

17 yıl sonra 2002 yılında National Geographic ekibi yoğun ve zorlu çalışma başlatmış, Pakistan’daki mülteci kampını ziyaret edip bu kızı tanıyan kişilere ve sonunda Gula’ya ulaşmıştır. Gula savaş bittikten sonra 1992 yılında ülkesi Afganistan’a dönmüş, evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur.

 

Afgan Kızı - 03

Sharbat Gula’nın 1984 yılında (12 yaşında) ve 2002 yılında (30 yaşında) çekilen fotoğrafları

Topladıkları verilerle Gula’ya ulaşan ekip, fotoğrafın “göz irisinin biyometri teknolojisi” ile incelenmesi sonucu, ulaştıkları kişinin gerçekten Gula olduğunu tespit etmiştir. Geçen yıllar ve yaşadığı coğrafya Gula’yı çok değiştirmiştir. National Geographic 2002 Nisan sayısında Gula’nın hikayesi yayınlanmış, 2002 Mart ayında ise kendisini konu alan bir belgesel çekilmiştir.

Gizemli Afgan Kızı Sharbat Gula’nın sarsıcı bakışları kimine göre Afganistan’da kadın olmanın zorluğunu, kimine göre savaşın karanlığının umutsuz bıraktığı bir çift gözü, kimine göre ise zamanın acımasızlığını simgelemektedir. 

Afgan Kızı” yazısında 3 düşünce

Bir cevap yazın