BilimTarihDünyanın En Eski Üniversiteleri

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Dünyanın En Eski ÜniversiteleriDünyanın En Eski Üniversiteleri

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Yüksek öğrenim merkezleri yüzlerce yıldır, hatta bazı durumlarda binlerce yıldır var olmuştur, ancak hepsi zamanın testine dayanamaz. Yüzyıllar boyunca, dünyanın en eski üniversitelerinin çoğu dağıldı, özerk kolejlere ayrıldı veya tanınmayacak şekilde modernleşti.

Bugün burada bulunan eski kurumlar, tarihi mirasları ve modern bağlamlara uyum sağlama yeteneklerini kanıtlamaları ve yoğun rekabete rağmen küreselleşmiş bir dünyada geçerliliğini korumaları açısından önemlidir.

Burada, tümü QS sıralamalarından birinde yer alan dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarını ele alıyoruz  . Çoğu,  bu bölgedeki uzun süredir devam eden ve prestijli üniversitelerin özellikle etkileyici sayısı nedeniyle Avrupa’da bulunmaktadır, ancak dikkate alınması gereken bir Afrika temsilcisi de vardır.

Bu, kuruluş sırasına göre en eski 10 üniversitenin bir listesi olmayı amaçlamamaktadır, bunun yerine uluslararası sıralamada yüksek olan en eski 10 üniversiteyi vurgulamaktadır.

1.  Bologna Üniversitesi

Yer:  İtalya

Kuruluş tarihi:  1088

Latince sloganına göre ‘Çalışmaların Besleyici Anası’ olan Bologna Üniversitesi,  1088’de kuruldu ve hiçbir zaman devre dışı kalmamış olmasıyla dünyanın en eski üniversitesi unvanını elinde bulunduruyor. Nispeten modern zamanlara kadar, üniversite sadece doktora eğitimi verdi, ancak bugün her seviyede çok çeşitli programlara sahip.

İtalya, Bologna’da bulunan, 6.400’ü uluslararası öğrenci olmak üzere yaklaşık 87.760 kayıtlı öğrencisi vardır. Ünlü mezunlar arasında üç papa, çok sayıda iş adamı ve birkaç İtalyan politikacı bulunuyor. Bologna  Üniversitesi’nin QS World University Rankings®’de nasıl sıralandığını görün

2.  Oxford Üniversitesi

Yer:  Birleşik Krallık

Kuruluş tarihi:  1096-1167

28 İngiltere Başbakanı, 20 Canterbury Başpiskoposu, 12 aziz, 27 Nobel ödüllü, 50 Nobel Ödülü sahibi ve bir Sir Stephen Hawking’in yer aldığı mezunlar listesiyle  Oxford Üniversitesi  , eski olduğu kadar saygındır.

Üniversitenin kesin kuruluş tarihi biraz belirsiz olsa da, öğretim kanıtı 1096’ya kadar uzanıyor ve bazıları daha da erken kurulduğunu iddia ediyor.

Şu anda dünya sıralamasında beşinci olan Oxford Üniversitesi, yaklaşık 24.300 kişilik bir öğrenci topluluğuna hizmet veren ve dünyanın en büyük üniversite basınını işleten, gerçekten dünyanın en yüksek dereceli ve en eski üniversitelerinden biridir.

3.  Salamanca Üniversitesi

Yer:  İspanya

Kuruluş tarihi:  1134

Salamanca Üniversitesi 1134’te kuruldu ve 1218’de Kraliyet Beyannamesi verildi, bu da onu şu anda feshedilmiş Palencia Üniversitesi’nden sonra İspanya’nın en eski kurumu haline getirdi.

Madrid’in batısında yer alan bu kurum, Kristof Kolomb’un 15. yüzyılın sonlarında Hint Adaları seferi için kraliyet desteği almak için dava açtığı kurumdu  .

Salamanca Üniversitesi, dokuz kampüsünde yaklaşık 26.746 öğrenciye hizmet vermektedir. Salamanca  Üniversitesi’nin QS World University Rankings®’de nasıl sıralandığını görün

4. Paris Üniversitesi

Yer:  Fransa

Kuruluş tarihi:  1160-1250

Fransa’nın başkentinde 1160 ile 1250 yılları arasında kurulan ve genellikle ‘la Sorbonne’ olarak bilinen Paris Üniversitesi’nin, Avrupa’nın ilk kurulan üniversitelerinden biri olduğu biliniyor. Fransız devrimi.

Bugün, Paris Üniversitesi, 1970’de hepsi orijinal üniversitenin yüksek itibarını koruyan 13 özerk kuruma bölünmüş olarak şehrin her yerine dağılmıştır. Bu 13 kişiden en üst sıralarda yer alan  Sorbonne Üniversitesi  (Paris-Sorbonne Üniversitesi ile Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nin yeni birleşmesi, dünyada 83. sırada  yer alıyor) ve  Université Paris 1 Panthéon -Sorbonne  (ortak 287. sırada ).

Paris’teki en iyi üniversitelerin daha fazlasını burada keşfedin .

5. Cambridge Üniversitesi

Yer:  Birleşik Krallık

Kuruluş tarihi:  1209

1209 yılında siyasi çatışmalar nedeniyle Oxford Üniversitesi’nden ayrılan bir grup bilim insanı tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi, şu anda dünyada yedinci sırada yer alıyor.

Birçok ortak geleneği paylaşan  Oxford ve Cambridge  , ünlü yıllık Tekne Yarışı etkinliğinde zirveye ulaşan sağlıklı bir rekabet anlayışını sürdürüyor. Cambridge’in 5.340’ı AB dışından gelen yaklaşık 23.247 öğrencisi vardır.

6. Padua Üniversitesi

Yer:  İtalya

Kuruluş tarihi:  1222

Padua Üniversitesi – Università di Padova veya UNIPD – 1222’de kuruldu (bazı kanıtlar bu tarihten önce olmasına rağmen) ve İtalya’da halen faaliyet gösteren bir dizi ortaçağ üniversitesinden biridir.

Università di Padova, astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanındaki devrim niteliğindeki erken araştırmalarıyla dikkat çekiyor. Padua  Üniversitesi’nin QS World University Rankings®’de nasıl sıralandığını görün

Şimdi, William Shakespeare’in ünlü oyunu  The Taming of the Shrew’un geçtiği Padua şehrinde yaklaşık 62.500 öğrenciye ev sahipliği yapıyor . 1545’te Università di Padova, şu anda dünyanın en eski akademik bahçelerinden biri olan Padova Botanik Bahçesini kurdu. Aynı zamanda dokuz müze işletmektedir.

7.  Napoli Üniversitesi Federico II

Yer:  İtalya

Kuruluş tarihi:  1224 (1258)

1224 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu imparatoru II. Frederick tarafından kurulan Napoli Üniversitesi – Federico II, İtalya’nın üçüncü büyük şehri ve dünyanın en eski sürekli yerleşim şehirlerinden biri olan Napoli’de yer almaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi, dünya sıralamasında ortak olarak 392. sırada  yer almaktadır (2021’de 32 sıra yükselerek), yaklaşık 80.000 kişilik bir öğrenci topluluğuna çok çeşitli programlar öğretmektedir. En ünlü tarihi mezunları arasında filozof ve ilahiyatçı Thomas Aquinas var.

8.  Siena Üniversitesi

Yer:  İtalya

Kuruluş tarihi:  1240

Toskana bölgesindeki küçük Siena şehrinde bulunan Siena Üniversitesi, güçlü bir küresel duruşa sahip dünyanın en eski üniversitelerinden bir diğeridir ve şu anda dünyada 651-700 (2020’de 601-700’den aşağı) sıradadır.

20.000’i aşan kayıt sayılarıyla, University of Siena kampüsü şehrin tüm nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Aynı zamanda tarihi öneme sahip olan şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edilmiştir ve her yıl yemek, sanat, müzeler ve ortaçağ mirası için gelen 163.000’den fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

9. Coimbra Üniversitesi

Yer:  Portekiz

Kuruluş tarihi:  1290

Aslen 1290’da Portekiz’in başkentinde kurulmuş olmasına rağmen  , Coimbra Üniversitesi (dünya sıralamasında 431. sırada  ), kralların talep etmesiyle birkaç kez yeniden yerleştirildi ve sonunda ülkenin üçüncü en büyük şehir merkezi olan Coimbra’da sona erdi ve birçok ülkeye ev sahipliği yaptı. Roma dönemi tarihi.

24.000’in biraz üzerinde bir öğrenci topluluğu ile Coimbra Üniversitesi birçok radikal reformdan geçti ve 18. yüzyılda on yıllardır  Portekiz’de faaliyet gösteren tek üniversiteydi.

2013 yılında Coimbra Üniversitesi, tarihi binaları, açık avlusu, kültürel gelenekleri ve şehir genelindeki çarpıcı manzaraları nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

10. El-Ezher Üniversitesi

Yer:  Mısır

Kuruluş tarihi:  MS 970

1961 yılına kadar üniversite statüsü kazanmamış olmasına rağmen, Al-Azhar Üniversitesi, ilk olarak MS 970 gibi erken bir tarihte Mısır, Kahire’de kurulduğu için bu listede anılmayı hak ediyor. Aslen bir ‘medrese’ olan ve ilköğretimden yükseköğretim düzeyine kadar öğrencilere eğitim veren El-Ezher Üniversitesi, önceleri İslami öğrenimin merkezi olarak biliniyordu, ancak o zamandan beri seküler konulardan oluşan modern bir müfredat geliştirerek varlığını sürdürmesini sağladı.

Okul, zamanı boyunca, özellikle yeni bir hanedanın iktidara geldiği ve 100.000’den fazla metni yok ettiği 12. yüzyılda , çok fazla siyasi istikrarsızlık gördü . Bugün, Al-Azhar Üniversitesi,  QS Arap Bölgesi Üniversite Sıralaması 2021’de 51-60 arasında yer almaktadır . Okul, geleneksel çalışmalara ek olarak işletme, ekonomi, bilim, tıp, mühendislik ve tarım alanlarında da programlar sunmaktadır.

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Yeni Yazılar

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse,...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini...

A1Cap Hisse

Türkiye sermaye piyasalarının yenilikçi gücü A1Cap Hisse A1 Capital;...

Simit Sarayı (DMRGD)

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini) 1.7 Milyon katılım –...

Halka Arz

GÜNLÜK HALKA ARZ ŞİRKETLERİ Halka arz ile ilgili daha fazla...

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz....

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur Adana...

Parasal Sıkılaştırma Nedir

Günümüzde ekonomik terimler ve kavramlar hızla değişmekte ve gelişmektedir....

Borsa Nedir ve Türkiye Borsasının Gücü

Merhaba değerli okurlar! Bugün sizlere Borsa Nedir ve Türkiye...

Acıçiğdem

Acıçiğdem, bilinen diğer adıyla "Autumn crocus" veya "Meadow saffron",...

Acıbakla

Acıbakla, dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen ve tıbbi kullanımı...

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı Nedir Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Özellikle...

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings "The Lord of the Rings"...

Prison Break

Prison Break "Prison Break" dizisi, Fox kanalında yayınlanan bir Amerikan...

Pablo Escobar

Pablo Escobar Pablo Escobar, Kolombiya'nın ünlü bir suçlu ve uyuşturucu...

Dünyanın En Hızlı İnterneti

Dünyanın En Hızlı İnterneti Dünyanın en hızlı interneti, genellikle fiber...

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber İnternet Nedir ? Fiber internet, optik fiber kablolar aracılığıyla...

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com Hepsiburada.com, Türkiye'de en büyük e-ticaret platformlarından biridir. 1999 yılında...

N11.com

N11.com N11.com, 2011 yılında Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu,...

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? Bir şirketin insan kaynakları (İK)...

Steam Nedir ?

Steam Nedir ? Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun...

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar Araçlar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu...

Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahve İçmek Zararlı mı? Kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden...

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası Bilgisayar kasaları, bilgisayarın içindeki bileşenleri koruyan ve düzenleyen...

Parfümün İcadı

Parfümün İcadı Parfümün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Mısır,...

Youtube

Youtube YouTube, 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed...

Whatsapp

Whatsapp WhatsApp, 2009 yılında İsrail'de Brian Acton ve Jan Koum...

Tesla

Tesla Tesla aracı, elektrikli bir otomobildir ve 21. yüzyılın en...

Muhabbet Kuşları ve Bakımı

Muhabbet Kuşları ve Bakımı Muhabbet Kuşları, Psittacidae familyasına ait, uzun...

Apple

Apple Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald...

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü, 18 Galatasaray Lisesi öğrencilerinin...

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışı iş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, ekonomik ve kaliteli...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse, Türkiye’de kurutulmuş gıda sektörünün lider şirketlerinden olan AVOD A.Ş. 2003 yılında, HASAT BNO Group (kuruluş...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini görebilmek için lütfen hisse kodunun üzerine tıklayınız. AVOD A.V.O.D. Kurutulmuş Gıda Ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. İZMİR A1CAP, ACP A1...