Elon Musk NEURALINK Nedir ?

Elon-Musk-Neuralink-01

Elon Musk NEURALINK

2016’da kurulan ve Elon Musk’ın da kurucuları arasında bulunduğu Neuralink beyin aktivitelerini eş zamanlı olarak kaydedip uyaran bir çip geliştiriyor. Çipin ağır omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi için kullanılması amaçlanıyor. Reuters’ın aktardığına göre sınırlı sayıda davetli insanın bulunduğu bir toplantıda konuşan Musk, Neuralink tarafından geliştirilen beyin çipinin, altı ay içinde insan klinik denemelerine başlamasını beklediğini söyledi.Neuralink, insanlarda klinik deneylere başlamadan önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay almak için son yıllarda hayvanlar üzerinde testler yürütüyor. Neuralink, çipi insanlar üzerinde kullanmak için henüz onay alamadı. Beynin karmaşık elektronik cihazları kontrol etmesini sağlayacak bir çip geliştirmek ve bunun sonucu olarak felçli insanların motor fonksiyonlarını yeniden kazanmasına ve Parkinson, demans ve Alzheimer gibi beyin bağlantılı hastalıkların tedavi edilmesine olanak tanımak istiyor. Ayrıca beyni yapay zeka ile birleştirmeyi dile getiriyor.
Elon Musk NEURALINK Nedir ?

Elon-Musk-Neuralink-01

“Neuralink” projesi hakkında yaptığı ilk açıklamada, insanın bilgisayarlar tarafından ele geçirilmemesi için tek çıkar yolun, bilgisayarların insan beyni ile birleşebileceği bir sistemin olması gerektiği iddiasında bulunmuştu.

Musk, projesi hakkında 2020 yılında yaptığı açıklamada, şirketin 2021’de ilk kez bir Neuralink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söylemişti. Buna göre pille çalışan bir çipin, kafatasına yerleştirileceği ve beyne elektrotlar gönderebileceğini iddia etmişti. Aynı toplantıda Musk, “Konuşmanıza gerek kalmayabilir. Belki duygusal nedenlerle hala devam edebiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin.” demişti. Şirketin ne kadar zamanda bu teknolojik seviyeye ulaşacağı sorusuna ise, “Eğer süreç hızlanmaya devam ederse 5 yada 10 yıl içinde.” cevabını vermişti.

Elon-Musk-Neuralink-02

Keza Musk, 2019’da yaptığı bir sunumda 2020 sonuna kadar ruhsat onayı almayı hedeflediğini söylemişti. Ardından 2021’in sonlarında bir konferansta bu yıl (2022) insan üzerinde denemelere başlamayı umduğunu aktarmıştı. Silikon Vadisi’nde 2016’da kurulan Neuralink şirketi, alzheimer demans ve omurilik yaralanmaları gibi sinir sistemi rahatsızlıklarını yapay zeka destekli kablosuz çiplerle destekleyerek iyileştirmeyi amaçlıyor.
Elon Musk NEURALINK Nedir ?