Ana SayfaBilimÇimento hammedisinin yapımı

Çimento hammedisinin yapımı

Çimento, yapı sektöründe kullanılan ve yapılardaki temel malzemelerin bir arada tutulmasına yarayan maddedir. Yapı sektöründe hem alçı hem de beton malzemesi olarak kullanılabilir.

Çimentonun ana hammaddeleri kalkertaşı (kireçtaşı) ve kil mineralleridir. Bunun yanısıra demir cevherleri (örn. hematit ve manyetit), fırın cürüfu, jips, boksit ve kum gibi mineraller de çimento üretiminde katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir. Bu maddeler belirli oranlarda karıştırılarak, toz haline öğütülür. Sonra toz haline gelen karışım yüksek sıcaklıklarda (800-1500 santigrat derece) ısıtılır. Isıl işlem süresince karışımın oksitlenerek kimyasal yapısı değişir. Bu değişim sonucunda Ca, Si, Al ve Fe çoğunluklu farklı kimyasal bileşikler ortaya çıkar. Bu yeni bileşim tekrardan toz hailne öğütülerek çimento elde edilir.

Üretilen çimentonun türünü belirleyen en önemli etmen kullanılan katkı maddeleri ve katkı miktarıdır. Çimento üretimi Avrupa’nın kullandığı EN-197-1 standardı baz alınarak yapılan Türk Standardlarına göre üretilmektedir.

1 Yorum

PAYLAŞ

Yeni Yazılar