Çift Şıklı Anket Deneyi

Çift Şıklı Anket Deneyi

Çift Şıklı Anket Deneyi Çift Şıklı Anket DeneyiBu dört kısa anketi bir bilimsel çalışma amacıyla hazırladık. Sizden bu çalışma için en az bir tane anketi doldurmanızı arz ediyoruz. İsterseniz birden fazla ankette doldurabilirsiniz. Sonuçların sağlıklı bir şekilde elde edilmesi açısından lütfen bir ankete birden fazla oy vermeyin. Yapılan çalışmanın bilimsel altyapısını anketlerden gelen bilgiye dayanarak açıklamayı ümit ediyoruz.

Çalışmanın Amacı:
Eğer bu dört anket bire bir gerçek sonuçları veriyorsa, dördündeki evet cevabının yüzdelerinin toplamı 100 olmak zorundadır. Eğer anketlerden herhangi birinde hata oluşmuşsa toplam değer 100’den farklı bir rakama sapacaktır. Anketlere katılan kişi sayısının artması ile hata payı düşer ve teorik olarak 100’e ulaşır.

Çalışmanın Mantıksal Temeli:
Herhangi bir insan fiziksel olarak sadece dünyada yaşayabilir. Dolayısıyla, o insan dünya üzerinde ya kendi ülkesinde ya da kendi ülkesinin dışında bir yerde yaşayabilir. Bir Türk vatandaşı da teorik olarak Türkiye’de ya da yurt dışında yaşayabileceği için sadece bu dört anketteki yerden birini seçebilir. Eğer dört ankette bire bir gerçek sonuçları veriyorsa, evet yüzdelerinin toplamının tamı tamına % 100 olması gerekir. % 100 ‘e oldukça yakın çıkması ise birbirinden bağımsız olarak yapılan bu 4 anketin aslında birbirine kuvvetli olarak bağlı olacağını göstermektedir.

Beklenen sonuçlar:
Bilgisayarla yaptığımız analizlere göre eğer her bir anketi yüz kişi doldurursa her sorudaki evet ve hayır cevaplarının yüzdesinin  +- % 20 hata payıyla gerçek olacağını düşünüyoruz.

Bilgisayarla yaptığımız analizlere göre eğer her bir anketi bin kişi doldurursa her sorudaki evet ve hayır cevaplarının yüzdesinin +- % 8 hata payıyla gerçek olacağını düşünüyoruz.

Bilgisayarla yaptığımız analizlere göre eğer her bir anketi on bin kişi doldurursa her sorudaki evet ve hayır cevaplarının yüzdesinin +- % 2.5 hata payıyla gerçek olacağını düşünüyoruz.

Eğer her bir anketi yüz bin kişi doldurursa her sorudaki evet ve hayır cevaplarının yüzdesinin +- % 0.8 hata payıyla gerçek olacağını düşünüyoruz.

Eğer her bir anketi bir milyon kişi doldurursa  her sorudaki evet ve hayır cevaplarının yüzdesinin +- % 0.25 hata payıyla gerçek olacağını düşünüyoruz.

 

ANKETLER:

Bir yanıt yazın