Trafik Cezaları

Trafik Cezaları

Trafik Cezaları Trafik Cezaları - 01

1-Alkollü Araç Kullanımı:

Birinci defada 650 lira, ikinci defada 814 lira, üç ve üçten sonra ise 1.327 lira ceza ödeyecek. Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlar da 1.327 lira ceza verecek.

2-Kırmızı Işık İhlali:
Kırmızı ışık ihlali yapanlar 154 lira

3-Hatalı Park:
Yasak yerlere park eden sürücüler de 72 lira ceza ödeyecek. 

4-İzinsiz Reklam:
İzin alınmaksızın araca reklam, yazı, resim, ilan, flama ve bayrak takanlar ve araçta sesli, ışıklı donanım bulunduranlar 72 lira ile cezalandırılacak.

5-Araç Muayenesi:
Araçların muayene süresini geçiren sürücüler ile servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullananlara da 72 lira ceza uygulanacak.

6-Sahte Belge:
Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermenin cezası 814 lira

7-Ehliyet Bulundurmama:
Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamanın cezası 154 lira, sürücü belgesi olmadan araç kullanmak ve sürülmesine izin vermenin cezası da 320 lira olarak belirlendi.

8-Eksik Belge:
Tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkanlara 72 lira ceza verilecek.

9-Takoğraf ve Taksimetre:
Kamyon, otobüs ve çekicilerde takograf, taksilerde ise taksimetre kullanmayanların cezası da 319 lira olarak tespit edildi. 

10-Rahatsız Edici Davranışlar, Cep Telefonu Kullanımı, Taşıma Sınırı:
Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran ve bu cihazları vatandaşların huzurunu bozacak şekilde kullananlara da 72 lira ceza verilecek. Araçları, vatandaşların rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak, dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak ve taşıma sınırı üzerinde yolcu almak da 72 lira ile cezalandırılacak.

11-Yetkisiz Park Ücreti, Yayalar:
Park yerlerindeki araçlardan yetkisi olmadığı halde park ücreti alanlar ile karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara da 72 lira ceza yazılacak. 

12-Sigara İçme:
Toplu taşıma araçlarında sigara içmenin cezası da 82 liraya yükselecek.

13-Hız Sınırı:
Hız sınırlarını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşanlar (yüzde 30 dahil) 154 lira, yüzde 30’dan fazla aşanlar da 319 lira ceza ödeyecek.

14-Radar Tespit Cihazları:
Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler 1.965 TL ile 3.278 TL, bu cihazları araçlarında bulunduranlar da 1.305 TL ile 1.965 TL para cezası ödeyecekler.

15-Takip Mesafesi, Dönüşler:
Gerekli yerlerde hızını azaltmayan, öndeki aracı güvenli bir mesafeden takip etmeyen, sağa, sola dönüş kurallarına uymayan sürücüler 72 lira para cezasıyla karşılaşacak.

16-Emniyet Kemeri:
Emniyet kemeri takmayan sürücüler 72 lira para cezası ödeyecek.

17-Geçme Kuralları:
Geçme kurallarına uymayan ve geçmenin yasak olduğu yerlerde geçen ve trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştiren sürücülere 154 lira ceza verilecek. 

18-Şerit İhlali:
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayanlara da 72 lira ceza yazılacak

19-Zorunlu Trafik Sigortası:
Zorunlu mali sorumluluk sigortası yapmamanın cezası 4.919 lira olacak. 

20-Kaza Mahallini Terketme:
Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında polisten izin almadan olay yerinden ayrılanlar 321 lira ceza ödeyecek. 

Not: Ceza tutarları 2014 yılı için geçerlidir.

Trafik Cezaları” yazısında 5 düşünce

 1. Adsız diyor ki:

  1 – insanlara para cezası yerine 3 ihlalden sonra ehliyetleriniz alınır dense
  2 – karşındakine saygı duyma öğretilse
  3 – kurallara uymak vatandaşlık görevi dense
  4 – bireylerin araba kullanmaları vatandaşlık hakkıdır. ama TOPLU taşıma güzel bir şekilde yapılıp insanlar bu araçlarla seyahat etseler. vesayre vesayre
  YANİ KISACA İNSANLARIN NERDE DURACAĞINI NASIL DAVRANACAĞINI HAREKETLERİNİN DİĞER KİŞİLERE NASIL YANSIYACAĞINI HESAP EDEREK EĞİTİM ŞART DEYİP EĞİTİMSİZ BİREY OLMA YA ÇABALAMAYARAK OLUR.

Bir yanıt yazın