Sürücüsüz Metro

Sürücüsüz Metro

Sürücüsüz Metro

Sürücüsüz Metro - 01

Kömürle çalışan trenleri hatırlayın… Şimdi unutun onu ve metroları gözünüzde canlandırın. Daha hızlı, daha az gürültülü ve daha az havayı kirleten bu sistemin ilki Londra’da hayata geçirilmiştir.

1863 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulan metro sisteminin faydası görülmüş ardından Newyork’ta (1868) dünyanın ikinci metro sistemi kurulmuştur.


Bundan yaklaşık 7 yıl sonra bir Fransız’ın teşebbüsüyle –Henry Govan-  bir İngiliz şirket -The Metropolitan Railway of Constantinople From Galata-Pera- 17 Ocak 1875 Türkiye’de de metro sistemi hayata geçirilmiştir. Bu projeyi hayata geçiren İngiliz şirket bu tüneli 1914’e kadar işletmiş, daha sonra Osmanlı şirketine devretmiştir.


İETT 1939 yılında Osmanlı şirketinden tüneli 170 bin liraya satın almış ve işletmeye başlamıştır. Günümüzde ise modernizasyonu yapılmış bu tünelin yanı sıra çok sayıda şehirde çok sayıda metro sistemi vatandaşın hizmetine sunulmuştur.


Tabi teknoloji yerinde saymamış, metro sistemlerinde kullanılan trenlerin de teknolojisi hızla değişmiş ve dünyada kullanılan sürücüsüz tren artık Türkiye’de hayata geçirilmiştir.


Belki prestij, belki de insan kaynaklı hataların en az seviyeye çekmek istenilmesi dolayısıyla hayata geçirilen sürücüsüz metro Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy arasında hizmete giriyor bugün itibariyle… Türkiye’nin, İstanbul’un ilk sürücüsüz treni ünvanına sahip Üsküdar-Ümraniye metrosu, 16 istasyonu 27 dakikada tamamlayacak.

Bir yanıt yazın