Richard Moore ve Şalgam

Richard Moore ve Şalgam

Richard Moore ve Şalgam

Richard Moore ve ŞalgamRichard Moore sevmese de biz severiz şalgamı.

Ayran, turşu suyu, şalgam… Başlıca içeceklerimiz arasında yer alan ya da alması gereken – örneğin kola yerine tercih etmemiz gereken- bu milli içeceklerimizin vücuda olan faydaları da saymakla bitmeyecek derecede.

Kış aylarının tüm soğukluğu ile karşımıza çıktığı şu günlerde içeceğimiz bir bardak şalgamın C vitamini ile dolu olduğunu söylemeye gerek yok galiba…


A, B6, E, K gibi alfabedeki diğer harflerden oluşan vitaminleri de bünyesinde bulunduran bu kıymetli şalgam, vitaminlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi insan sağlığı açısından son derece önemli olan mineralleri de içermekte.


Günedoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde aşırı tüketimiyle dikkat çeken bu değerli mahsül, Türkiye’nin her bölgesinde sevilen ve sık tüketilen -özellikle de suyu- bir ürün haline geldi.
Her ne kadar eski İngiliz Büyükelçisi Richard Moore, şalgamı sevemese de biz Türk halkı olarak seviyoruz kendisini deyip buradan selam çakarız büyükleçiye…Peki ne ile tüketilir bu şalgam ?

Türk milletine mensup bir kişi olarak her nadide kebap sever Türk insanı gibi biz de Adana kebabının yanında ya da bir çiğ köfte dürümle birlikte şalgamı tercih ederiz. Bundan da asla gocunmayız tabiki de…


Bu ritüele insanımız o kadar hakim ki, sosyal medya üzerinden haberleşerek Adana’da kebap-şalgam festivaline bile imza attılar. Ki biz bu yazıyı yazarken Kebap-Şalgam Festivali’nin 7.’si düzenleniyor.


Bir selam da festival katılanlara olsun…

Bir yanıt yazın