Etsy Nedir

Etsy Nedir - 3

ETSY nedir ? Etsy de satış mantığı nasıldır ? sorusuna verilebilecek en basit cevap, global pazar yeri diyebiliriz. Biraz daha açacak olursak tamamen orijinal el emeği el yapımı ürünleri üretici ve satıcı ile buluşturan bir E-ticaret platformu. E-ticaret yapan birçok firma ülkemizde bulunan pazaryerleri ve satış kanalları ile gelirlerini arttırabilirken birçok firma da yurtdışına açılmak için yurtdışı kaynaklı satış sitelerinde de satış yapmaktadır. ETSY de yurtdışı menşeili ve e-ticaret yapan kişilere yurtdışına satış yapma imkânı tanıyan bir platformdur.Etsy Nedir - 1Ayrıca ETSY üzerinde yer alan el yapımı ya da eski herhangi bir ürünün satıcının bizzat kendisi tarafından listelendiğini ve satıldığını vurgulamak gerekir. Bu açıdan bir ETSY deposu söz konusu değildir. Nitekim satılan objelerin seri üretim ürünlerden çok orijinal ve otantik malzemeler olduğu göz önüne alındığında bu durum son derece tahmin edilebilir bir sonuçtur. Dolayısıyla ETSY üzerinden bir alışveriş gerçekleştirdiğinizde kendi envanterini düzenleyen ve siparişlerini yöneten bağımsız bir satıcıyla etkileşime geçtiğinizi gözden kaçırmamalısınız. Bu anlamda ETSY pazar yerinin büyük markaların üretim hacmi karşısında oldukça büyük güçlüklerle karşılaşan orijinal ve otantik üreticiler için destekleyici bir platform olduğunu söylemek mümkündür. Bu kapsamda ETSY Nedir sorusuna yapılabilecek en doğru tanımı yapmış olduk.Etsy Nedir - 2Etsy’de Kimler Satış Yapabilir?
Trendyol, n11 veya Hepsiburada gibi Türkiye’deki online pazaryerlerinin aksine Etsy’de satış yapmak için belli bir kazanca ulaşana kadar şirket kurmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla bireysel bir satıcı olarak şirket sahibi olmadan da ürünlerinizin satmaya başlayabilirsiniz. Ancak belli bir kazanç limitini aştığınızda Etsy sizden şirketinize ait bazı bilgiler talep edebilir. Bu durumda bir şirket sahibi olmanız, talep edilen bilgileri sağlamanız ve kazançlarınızın vergisini ödemeye başlamanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

E-ticaret yapmanın avantajlarından biri siz uyurken ya da başka bir yerdeyken bile satış yapabilmenizdir. Fiziksel bir yeriniz olduğunda mağazanız belirli saatlerde çalışırken Etsy üzerinden oluşturduğunuz online mağazanız sürekli çalışır. Bu sayede istediğiniz zaman alıcıya ulaşarak satış yapabilirsiniz. Aynı zamanda başında beklemeniz gereken bir dükkân gibi değildir.

Etsy’de Satışı Yasak Olan Ürünler Nelerdir?
Etsy orijinallik konusunda oldukça hassas olan bir platform. Ancak bu platform sadece orijinallikte değil bazı ürünlerin satılmaması konusunda da oldukça dikkatli davranmaktadır. Peki bu ürünler nelerdir?

Alkol, Tütün, Uyuşturucu, İlaç
Hayvansal Ürünler, İnsan Artığı
Tehlikeli Ürünler: Zehirli, Toplanmış ürünler, Silahlar
Nefret Ürünleri: Reklam, Destek ve Övgü İçerikleri
Yasadışı Ürünler, Yasadışı Ürün Aktivitesine Teşvik Edici Ürünler ve Yüksek Teknoloji Ürünleri
Uluslararası Regülasyonlu Ürünler
Pornografi ve Yetişkin Kategorisi
Şiddet Ürünleri: Reklam, Destek ve Övgü İçerikleri