Etsy de Nasıl Satış Yapılır

Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 4

Bu yazımızda “Etsy de Nasıl Satış Yapılır” konusunu inceleyeceğiz. Uluslararası ihracat yapma imkânı sunan sayısız platform arasında ön plana çıkmış birkaç marka bulunur. Bunların ortak özelliği, hemen her sektöre ait ürünler için kategori hizmeti sunmalarıdır. Bu durumun avantajı kullanıcılar için alternatif imkanı doğmasıdır.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 1Etsy de Nasıl Satış Yapılır
Ancak aynı avantaj, çok fazla alternatif olması sebebiyle firmalar için dezavantaja dönüşür. Çünkü kullanıcılar sayısız mağaza ve marka için aynı ürün incelemesini yaparak potansiyel alıcı çemberinden uzaklaşır. Ancak Etsy diğer platformlardan farklı olarak ürün yelpazesi konusunda bazı sınırlamalara sahiptir.

Etsy’nin meşhur e-ticaret sitelerine kıyasla en temel farkı, ürün listelemeleri sırasında belirli kategorilerin bulunmasıdır. Her ürün ve kategori yerine, belirlenen ürünler ve belirli sektörlerde yoğunlaşan bu pazaryerinin alıcı kitlesi de bellidir. Dolayısıyla firmalar, yalnızca kendi ürünlerini arayan ve onları alma potansiyeli yüksek olan bir kitleye hitap eder. Bu durumda potansiyel alıcı kitlesinin gezinmesi sonucu satış oranlarının da artması mümkün olur. Etsy yasaklı ürünler listesi en geniş platform olarak da rakiplerinden ayrılır.

eBay, Amazon gibi uluslararası e-ticaret platformları, markaların mağaza açma adımları ve yönetim stratejileri açısından daha esnek bir yapı sunar. Ancak Etsy hem yönetim stratejileri hem de markalaşma adımları açısından daha sıkı bir platformdur.

Puanlama ve beğeni değerlerinin marka istikametini belirlediği bir yapıya sahiptir. Müşteri memnuniyeti konusunda kritik değerlendirmeleri baz alan pazaryerinde, mağazalar markalaşma adımları için belirli hacim görevlerinden sorumlu olur ve takibe alınır. Uygun olmadığına karar verilen mağazalar, tekrar başvuru yapamayacakları şekilde sistem dışına taşınır.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 2

ETSY Satıcı/Mağaza Başvurusu
ETSY’de satış yapmak isteyen kişilerin öncelikle mağaza başvurusu yapması gerekmektedir. ETSY’nin internet sitesine girdikten sonra kullanıcılar sitenin en alt bölümüne gelmeli ve ‘’Sell on ETSY’’ bölümüne tıklamalıdır. Bu bölüme tıklayan kişiler ETSY’nin mağaza açma bölümüne gideceklerdir.

 • İlgili sayfada bulunan Open Your ETSY Shop bölümüne tıklayın.
 • Çıkan sayfada e-mail adresinizi girin.
 • Şifrenizi belirleyin.
  İlgili işlemleri tamamladıktan sonra ETSY’nin mağaza ekranına yönlendirilecekseniz.
 • Yönlendirilmezseniz eğer yeniden Open Your ETSY Shop’a tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bir kaç ayar yapmanız gerekecektir.

 • Alışveriş Dili
 • Dükkânın bulunduğu il
 • Alışveriş para birimi

Gibi özellikleri belirledikten sonra ETSY’de mağaza açmadan önce işinizi tanımlamanız istenecektir. Bu adımı tamamlayan kullanıcıların kaydet ve devam et butonuna tıklaması gerekmektedir. İlgili adım tamamlandıktan sonra;

 • ETSY Mağaza adınızı girmeniz gerekecektir. Mağaza adını tanımlayan kullanıcıların kullanılabilirliği kontrol etmesi ve eğer uygunsa kaydet ve devam et tuşuna basmaları gerekmektedir.
 • İlgili adımları tamamlayan satıcılar farklı 3. Adıma geçeceklerdir. Bu adımda ürünlerinizi eklemeniz için fotoğraflar, video, listeleme ayrıntıları bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

Bu adımları da tamamlayan ETSY kullanıcılarının bir sonraki aşamaya geçmesi ve ödemelerini nasıl alacaklarını seçmeleri gerekmektedir. Ardından ise fatura ayarları ile ilgili bilgileri girmeniz ve mağaza açılımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 3Etsy de Nasıl Satış Yapılır
Etsy Satış Vergi
Bildiğiniz üzere Etsy ödeme altyapısını Türkiye’ye açmış bulunmaktadır. Bu sayede Etsy üzerinden satış yapan satıcıların banka hesaplarına Türk lirası cinsinden ödeme yapılmaya başlanacak.

Peki vergisel bir ceza ile karşı karşıya kalmamak için ne yapabilirsiniz?
İlk yapmanız gereken yıllık satış tutarınıza göre vergi mükellefi olup olmayacağınıza karar vermektir. Eğer yıllık 35.316 TL’den az satış işlemi gerçekleştiriyorsanız ve aşağıda ki şartları taşıyorsanız veya vergi dairesinden yazı alabiliyorsanız vergi mükellefi olmanıza gerek yoktur. Şimdi gelin birlikte yıllık 35.316 TL’den fazla satış yapan satıcıların neler yapması gerektiğine bakalım.

35.316 TL’den fazla satış yapan satıcıların vergi mükellefi olması gerekmektedir. Vergi mükellefi olabilmeniz için limited şirket, anonim şirket veya şahıs şirketinizin olması gerekmektedir. Elde edeceğiniz gelir tutarı, yaşınız vb kriterleri göz önünde bulundurarak hangi şirket türünü seçeceğinize karar verebilirsiniz. Şirket kurmadığınız takdir de hesabınız bloke edilebilir. Şirketinizi kurduktan sonra yaptığınız satışlara fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Fatura yurt dışına teslim edileceği için KDV olmayacaktır. Gönderilerinizi mikro ihracat kapsamında yaparsanız önemli vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz. Konu ile alakalı daha detaylı bilgi almak için müşavirlik firmanıza danışabilirsiniz.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 5ETSY Komisyon Oranları
Yurtdışı menşeili bir pazaryeri olan ETSY’de satış yapan kişiler belirli komisyon gruplarına göre ETSY’e ödeme yapmaktadır.

 • Listeleme komisyonları
 • İşlem Ücreti
 • Ödeme işlem ücreti
 • Reklam ücretleri

ETSY’nin satıcılardan kestiği ücretlerdir. ETSY Komisyon oranları şunlardır;
ETSY’de satış yapan satıcılar her ekledikleri ürün için 0,20 $ listeleme ücreti vermektedir. Listeleme ücretleri ürünler satılıncaya kadar etkindir ve 4 ayda bir yenilenmektedir.

 • %5 işlem ücreti ise satılan ürünün bedelinden kesilmektedir.
 • %6,5 + 3 TL işlem ücreti ise ETSY’nin standart ödeme ücretidir.
 • ETSY komisyonlarından birisi olan site dışı reklam ücreti de ETSY sizin için site dışı reklam verdiğinde ve bu ürün reklam sayesinde satıldığında kesilen ücrettir.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 6

1- Dikkat Çekici Görseller Yükleyin
Satışlarınızı artıracak tekniklerin başında ürün görselleri gelir. Online alışveriş yapan bir tüketici satın almak istediği ürünün her detayını belirgin bir şekilde görmek ister. Bu yüzden ürün görselleriniz kaliteli, renkli, anlaşılır olması gerekir. Ürününüzle ilgili video da koyarsanız tüketicinin ilgisini çekecektir.

2- Ürün Açıklamalarına Dikkat Edin
Ürün açıklaması da görseli kadar önemlidir. Ürünle ilgili her detayı açıklayıcı bir şekilde anlatmanız tüketicinin aklında soru işareti oluşmasını engelleyecek ve sizi tercih etmesine neden olacaktır. Ürün açıklaması yazarken net olmaya özen gösterin.

3- SEO Kullanın
Etsy’de ürünlerinizin ön plana çıkması için SEO çalışması yapmanız gerekir. Ürün açıklamalarını yazarken, ürününüzle ilgili anahtar kelimeleri araştırıp yazın. Böylece mağazanızın görünürlüğü artacaktır.

4- Sosyal Medyada Aktif Olun
Ürünlerinizin görünürlüğünün artması için izlenecek bir diğer taktik de sosyal medya mecralarını kullanmaktır. Etsy mağazanıza ait sosyal medya hesapları açarak, bu mecraların geniş kitlelerinden yararlanabilirsiniz. Sosyal medya mecralarının kendi reklam araçlarını kullanarak, tanıtımı dilediğiniz bölgeye ve dilediğiniz kitleyi seçerek kişiselleştirebilirsiniz.

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler Neler?
El yapımı, antika, vintage, el işçiliği olan ürünlerin satıldığı Etsy’de, pandemi döneminde en çok zanaat malzemeleri, el yapımı takılar, aksesuar, düğün eşyaları ve tablolar satıldı.

İşte pandemi döneminde Etsy’de en çok satılan kategoriler ve ürünler:

 • Stickerlar, boncuklar, küpe kancaları
 • Metal takılar, kolyeler, çizimler
 • Düğün Eşyaları
 • Düğün davetiyeleri, süslemeler, nedime elbiseleri, bekarlığa veda giysileri
 • Ekose eşarplar, şapkalar, taçlar, çocuk aksesuarları, kol düğmeler
 • Parti dekorları, ajanda, pul, parti kartları, çizim defterleri
 • Tipografik giyim ürünler, özel tasarım kıyafetler, elbiseler, çocuk elbiseleri
 • Duvar dekorları, bahçe ürünleri, mutfak ürünleri
 • Dijital baskılar, tablolar, çizimler, illüstrasyonlar

Her pazaryerinin kendine ait kuralları ve püf noktaları kendilerine ait detayları bulunuyor. Bu yazımızda Etsy üzerinde satış yapmaya dair size rehber olabilecek bilgileri ana hatları ile aktardık. Sizlere bol kazançlar ve başarılar dileriz.
Etsy de Nasıl Satış Yapılır