AktüelEtsy de Nasıl Satış Yapılır

Etsy de Nasıl Satış Yapılır

Bu yazımızda “Etsy de Nasıl Satış Yapılır” konusunu inceleyeceğiz. Uluslararası ihracat yapma imkânı sunan sayısız platform arasında ön plana çıkmış birkaç marka bulunur. Bunların ortak özelliği, hemen her sektöre ait ürünler için kategori hizmeti sunmalarıdır. Bu durumun avantajı kullanıcılar için alternatif imkanı doğmasıdır.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 1Etsy de Nasıl Satış Yapılır
Ancak aynı avantaj, çok fazla alternatif olması sebebiyle firmalar için dezavantaja dönüşür. Çünkü kullanıcılar sayısız mağaza ve marka için aynı ürün incelemesini yaparak potansiyel alıcı çemberinden uzaklaşır. Ancak Etsy diğer platformlardan farklı olarak ürün yelpazesi konusunda bazı sınırlamalara sahiptir.

Etsy’nin meşhur e-ticaret sitelerine kıyasla en temel farkı, ürün listelemeleri sırasında belirli kategorilerin bulunmasıdır. Her ürün ve kategori yerine, belirlenen ürünler ve belirli sektörlerde yoğunlaşan bu pazaryerinin alıcı kitlesi de bellidir. Dolayısıyla firmalar, yalnızca kendi ürünlerini arayan ve onları alma potansiyeli yüksek olan bir kitleye hitap eder. Bu durumda potansiyel alıcı kitlesinin gezinmesi sonucu satış oranlarının da artması mümkün olur. Etsy yasaklı ürünler listesi en geniş platform olarak da rakiplerinden ayrılır.

eBay, Amazon gibi uluslararası e-ticaret platformları, markaların mağaza açma adımları ve yönetim stratejileri açısından daha esnek bir yapı sunar. Ancak Etsy hem yönetim stratejileri hem de markalaşma adımları açısından daha sıkı bir platformdur.

Puanlama ve beğeni değerlerinin marka istikametini belirlediği bir yapıya sahiptir. Müşteri memnuniyeti konusunda kritik değerlendirmeleri baz alan pazaryerinde, mağazalar markalaşma adımları için belirli hacim görevlerinden sorumlu olur ve takibe alınır. Uygun olmadığına karar verilen mağazalar, tekrar başvuru yapamayacakları şekilde sistem dışına taşınır.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 2

ETSY Satıcı/Mağaza Başvurusu
ETSY’de satış yapmak isteyen kişilerin öncelikle mağaza başvurusu yapması gerekmektedir. ETSY’nin internet sitesine girdikten sonra kullanıcılar sitenin en alt bölümüne gelmeli ve ‘’Sell on ETSY’’ bölümüne tıklamalıdır. Bu bölüme tıklayan kişiler ETSY’nin mağaza açma bölümüne gideceklerdir.

 • İlgili sayfada bulunan Open Your ETSY Shop bölümüne tıklayın.
 • Çıkan sayfada e-mail adresinizi girin.
 • Şifrenizi belirleyin.
  İlgili işlemleri tamamladıktan sonra ETSY’nin mağaza ekranına yönlendirilecekseniz.
 • Yönlendirilmezseniz eğer yeniden Open Your ETSY Shop’a tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bir kaç ayar yapmanız gerekecektir.

 • Alışveriş Dili
 • Dükkânın bulunduğu il
 • Alışveriş para birimi

Gibi özellikleri belirledikten sonra ETSY’de mağaza açmadan önce işinizi tanımlamanız istenecektir. Bu adımı tamamlayan kullanıcıların kaydet ve devam et butonuna tıklaması gerekmektedir. İlgili adım tamamlandıktan sonra;

 • ETSY Mağaza adınızı girmeniz gerekecektir. Mağaza adını tanımlayan kullanıcıların kullanılabilirliği kontrol etmesi ve eğer uygunsa kaydet ve devam et tuşuna basmaları gerekmektedir.
 • İlgili adımları tamamlayan satıcılar farklı 3. Adıma geçeceklerdir. Bu adımda ürünlerinizi eklemeniz için fotoğraflar, video, listeleme ayrıntıları bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

Bu adımları da tamamlayan ETSY kullanıcılarının bir sonraki aşamaya geçmesi ve ödemelerini nasıl alacaklarını seçmeleri gerekmektedir. Ardından ise fatura ayarları ile ilgili bilgileri girmeniz ve mağaza açılımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 3Etsy de Nasıl Satış Yapılır
Etsy Satış Vergi
Bildiğiniz üzere Etsy ödeme altyapısını Türkiye’ye açmış bulunmaktadır. Bu sayede Etsy üzerinden satış yapan satıcıların banka hesaplarına Türk lirası cinsinden ödeme yapılmaya başlanacak.

Peki vergisel bir ceza ile karşı karşıya kalmamak için ne yapabilirsiniz?
İlk yapmanız gereken yıllık satış tutarınıza göre vergi mükellefi olup olmayacağınıza karar vermektir. Eğer yıllık 35.316 TL’den az satış işlemi gerçekleştiriyorsanız ve aşağıda ki şartları taşıyorsanız veya vergi dairesinden yazı alabiliyorsanız vergi mükellefi olmanıza gerek yoktur. Şimdi gelin birlikte yıllık 35.316 TL’den fazla satış yapan satıcıların neler yapması gerektiğine bakalım.

35.316 TL’den fazla satış yapan satıcıların vergi mükellefi olması gerekmektedir. Vergi mükellefi olabilmeniz için limited şirket, anonim şirket veya şahıs şirketinizin olması gerekmektedir. Elde edeceğiniz gelir tutarı, yaşınız vb kriterleri göz önünde bulundurarak hangi şirket türünü seçeceğinize karar verebilirsiniz. Şirket kurmadığınız takdir de hesabınız bloke edilebilir. Şirketinizi kurduktan sonra yaptığınız satışlara fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Fatura yurt dışına teslim edileceği için KDV olmayacaktır. Gönderilerinizi mikro ihracat kapsamında yaparsanız önemli vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz. Konu ile alakalı daha detaylı bilgi almak için müşavirlik firmanıza danışabilirsiniz.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 5ETSY Komisyon Oranları
Yurtdışı menşeili bir pazaryeri olan ETSY’de satış yapan kişiler belirli komisyon gruplarına göre ETSY’e ödeme yapmaktadır.

 • Listeleme komisyonları
 • İşlem Ücreti
 • Ödeme işlem ücreti
 • Reklam ücretleri

ETSY’nin satıcılardan kestiği ücretlerdir. ETSY Komisyon oranları şunlardır;
ETSY’de satış yapan satıcılar her ekledikleri ürün için 0,20 $ listeleme ücreti vermektedir. Listeleme ücretleri ürünler satılıncaya kadar etkindir ve 4 ayda bir yenilenmektedir.

 • %5 işlem ücreti ise satılan ürünün bedelinden kesilmektedir.
 • %6,5 + 3 TL işlem ücreti ise ETSY’nin standart ödeme ücretidir.
 • ETSY komisyonlarından birisi olan site dışı reklam ücreti de ETSY sizin için site dışı reklam verdiğinde ve bu ürün reklam sayesinde satıldığında kesilen ücrettir.Etsy de Nasıl Satış Yapılır - 6

1- Dikkat Çekici Görseller Yükleyin
Satışlarınızı artıracak tekniklerin başında ürün görselleri gelir. Online alışveriş yapan bir tüketici satın almak istediği ürünün her detayını belirgin bir şekilde görmek ister. Bu yüzden ürün görselleriniz kaliteli, renkli, anlaşılır olması gerekir. Ürününüzle ilgili video da koyarsanız tüketicinin ilgisini çekecektir.

2- Ürün Açıklamalarına Dikkat Edin
Ürün açıklaması da görseli kadar önemlidir. Ürünle ilgili her detayı açıklayıcı bir şekilde anlatmanız tüketicinin aklında soru işareti oluşmasını engelleyecek ve sizi tercih etmesine neden olacaktır. Ürün açıklaması yazarken net olmaya özen gösterin.

3- SEO Kullanın
Etsy’de ürünlerinizin ön plana çıkması için SEO çalışması yapmanız gerekir. Ürün açıklamalarını yazarken, ürününüzle ilgili anahtar kelimeleri araştırıp yazın. Böylece mağazanızın görünürlüğü artacaktır.

4- Sosyal Medyada Aktif Olun
Ürünlerinizin görünürlüğünün artması için izlenecek bir diğer taktik de sosyal medya mecralarını kullanmaktır. Etsy mağazanıza ait sosyal medya hesapları açarak, bu mecraların geniş kitlelerinden yararlanabilirsiniz. Sosyal medya mecralarının kendi reklam araçlarını kullanarak, tanıtımı dilediğiniz bölgeye ve dilediğiniz kitleyi seçerek kişiselleştirebilirsiniz.

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler Neler?
El yapımı, antika, vintage, el işçiliği olan ürünlerin satıldığı Etsy’de, pandemi döneminde en çok zanaat malzemeleri, el yapımı takılar, aksesuar, düğün eşyaları ve tablolar satıldı.

İşte pandemi döneminde Etsy’de en çok satılan kategoriler ve ürünler:

 • Stickerlar, boncuklar, küpe kancaları
 • Metal takılar, kolyeler, çizimler
 • Düğün Eşyaları
 • Düğün davetiyeleri, süslemeler, nedime elbiseleri, bekarlığa veda giysileri
 • Ekose eşarplar, şapkalar, taçlar, çocuk aksesuarları, kol düğmeler
 • Parti dekorları, ajanda, pul, parti kartları, çizim defterleri
 • Tipografik giyim ürünler, özel tasarım kıyafetler, elbiseler, çocuk elbiseleri
 • Duvar dekorları, bahçe ürünleri, mutfak ürünleri
 • Dijital baskılar, tablolar, çizimler, illüstrasyonlar

Her pazaryerinin kendine ait kuralları ve püf noktaları kendilerine ait detayları bulunuyor. Bu yazımızda Etsy üzerinde satış yapmaya dair size rehber olabilecek bilgileri ana hatları ile aktardık. Sizlere bol kazançlar ve başarılar dileriz.
Etsy de Nasıl Satış Yapılır

Yeni Yazılar

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse,...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini...

A1Cap Hisse

Türkiye sermaye piyasalarının yenilikçi gücü A1Cap Hisse A1 Capital;...

Simit Sarayı (DMRGD)

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini) 1.7 Milyon katılım –...

Halka Arz

GÜNLÜK HALKA ARZ ŞİRKETLERİ Halka arz ile ilgili daha fazla...

İnsan Neden Terler

Merhaba bugün sizlere İnsan Neden Terler başlıklı yazımızı sunuyoruz....

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur

İstanbulda Saat 12 İken Diğer Şehirlerde Saat Kaç Olur Adana...

Parasal Sıkılaştırma Nedir

Günümüzde ekonomik terimler ve kavramlar hızla değişmekte ve gelişmektedir....

Borsa Nedir ve Türkiye Borsasının Gücü

Merhaba değerli okurlar! Bugün sizlere Borsa Nedir ve Türkiye...

Acıçiğdem

Acıçiğdem, bilinen diğer adıyla "Autumn crocus" veya "Meadow saffron",...

Acıbakla

Acıbakla, dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen ve tıbbi kullanımı...

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı Nedir Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Özellikle...

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings "The Lord of the Rings"...

Prison Break

Prison Break "Prison Break" dizisi, Fox kanalında yayınlanan bir Amerikan...

Pablo Escobar

Pablo Escobar Pablo Escobar, Kolombiya'nın ünlü bir suçlu ve uyuşturucu...

Dünyanın En Hızlı İnterneti

Dünyanın En Hızlı İnterneti Dünyanın en hızlı interneti, genellikle fiber...

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber İnternet Nedir ? Fiber internet, optik fiber kablolar aracılığıyla...

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com Hepsiburada.com, Türkiye'de en büyük e-ticaret platformlarından biridir. 1999 yılında...

N11.com

N11.com N11.com, 2011 yılında Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur. Doğuş Grubu,...

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? Bir şirketin insan kaynakları (İK)...

Steam Nedir ?

Steam Nedir ? Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir oyun...

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar

Benzinli-Dizel-Elektrikli-Hibrit Araçlar Araçlar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu...

Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahve İçmek Zararlı mı? Kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden...

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası Bilgisayar kasaları, bilgisayarın içindeki bileşenleri koruyan ve düzenleyen...

Parfümün İcadı

Parfümün İcadı Parfümün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Mısır,...

Youtube

Youtube YouTube, 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed...

Whatsapp

Whatsapp WhatsApp, 2009 yılında İsrail'de Brian Acton ve Jan Koum...

Tesla

Tesla Tesla aracı, elektrikli bir otomobildir ve 21. yüzyılın en...

Muhabbet Kuşları ve Bakımı

Muhabbet Kuşları ve Bakımı Muhabbet Kuşları, Psittacidae familyasına ait, uzun...

Apple

Apple Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald...

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü, 18 Galatasaray Lisesi öğrencilerinin...

TARKM Hisse

TARKM hisse, zirai ilaç alanında faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışı iş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, ekonomik ve kaliteli...

AVOD Hisse

Borsa da şuanda aktif olarak işlem gören AVOD Hisse, Türkiye’de kurutulmuş gıda sektörünün lider şirketlerinden olan AVOD A.Ş. 2003 yılında, HASAT BNO Group (kuruluş...

Tüm Borsa Hisseleri

BIST TÜM BORSA HİSSELERİ LİSTESİ Ayrıntılı bilgi ve anlık değerlerini görebilmek için lütfen hisse kodunun üzerine tıklayınız. AVOD A.V.O.D. Kurutulmuş Gıda Ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. İZMİR A1CAP, ACP A1...