Dünya’nın Yeni 7 Harikası – New 7 Wonders of The World

Dünya’nın yeni 7 harikası, İsviçre merkezli New7Wonders (Click for English) vakfının başlattığı bir yarışma sonucunda belirlenmiştir.


Bu organizasyona Dünya’nın dört bir yanından 100 milyon insan katılmıştır. Cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan ve 6 yıl süren oylama sonucu seçilen 7 yeni harika 07.07.2007 tarihinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da açıklanmıştır.

İşte yeni harikalar;
1 – Çin Seddi (Çin)
Dünya’nın en uzun savunma hattıdır. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6270 km, doğal bariyerler ve surlarla birlikte uzunluğu 8850 km’dir. En geniş yeri 9,144 metre ve en yüksek yeri 3,7 metredir. 200 metrede bir gözetleme kulesi, 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. M.Ö. 3. yüzyıldan M.S. 17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Çin Seddi, Türk ve Moğol boylarının saldırısına karşı savunma, esirleri çalıştırma, ülkeden kaçışları önleme ve ülkenin tek yönetim altında birleştiğini gösterme amacıyla inşa edilmiştir.


2 – Tac Mahal  (Hindistan)
Babür İmparatorluğu 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır. 1632’de inşasına başlanan eser yirmi yılda tamamlanmıştır.

3 – Kolezyum (İtalya)
İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir arenadır. M.S. 72 yılında yapımına başlanmış ve M.S. 80 yılında tamamlanmıştır. Kolezyum, Roma İmparatorluğunun ikonik sembolüdür. Burada gladyatör savaşları, halk gösterileri, hayvan avcılığı, infazlar, gerçek savaşların ve mitolojik olayların dramaları yapılmıştır.


4 – Chichen Itza (Meksika)

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda kurulmuş bir Maya kentidir. Bölgede bulunan El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan Piramidi (M.Ö. 800) astronomik ve matematiksel sisteme göre inşa edilmiştir. Kentin tamamını gören ve 4 cephesi bulunan piramidin her cephesinde 91 basamak ve toplamda 364 basamak bulunmaktadır. En üstteki basamak da eklenince 365 basamak yani 1 yıldaki gün sayısı ortaya çıkmaktadır. Ekinoks günlerinde ise basamaklarda yılan gölgeleri meydana gelmektedir.

5 – Christo Redentor Heykeli (Brezilya)

Rio de Janeiro kentinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan Kurtarıcı Hazreti İsa heykelidir. 710 metre yüksekliktedir. Heitor Silva Costa tarafından tasarlanıp, Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından 1922’de yapımına başlanmış ve 5 yılda tamamlanmıştır. Heykel 30 metre boyunda 1145 ton ağırlığındadır. Yılda ortalama 1 milyon turist tarafından ziyaret edilir.

6 – Machu Picchu Antik Şehri (Peru)

And Dağları üzerinde 1450 yılında inşa edilmiş İnka antik şehridir. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır. Machu Picchu, Güney Amerika’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Her gün ortalama 2000 kişi ziyaret eder. UNESCO harabelerin zarar görmememesi için bu sayının en fazla 800 olmasını talep etmektedir.

7 – Petra Antik Kenti (Ürdün)

Nebati Krallığı tarafından M.Ö. 400 ile M.S. 106 yıllarında 506 yılda inşa edilmiş ve 1800’lü yıllarda yeniden keşfedilmiş kayıp antik şehirdir. Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi görkemli yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. Şehre ulaşmak için yer yer birkaç metreye kadar daralan bir vadiden gidilmektedir.

“Dünya’nın Yeni 7 Harikası” yarışmasına katılan 21 finalist eserin arasında Ayasofya Camii (Türkiye), Eyfel Kulesi (Fransa), Akropolis (Yunanistan), Özgürlük Anıtı (ABD) , El Hamra Sarayı (İspanya), Kremlin Sarayı (Rusya), Angkor Tapınağı (Kamboçya), Moai Figürleri (Şili), Kiyomizu-dera Tapınağı (Japonya), Neuschwanstein Şatosu (Almanya), Stonehenge Anıtı (İngiltere), Sidney Opera Evi (Avustralya), Timbuktu Sankore Camii (Mali) bulunmasına rağmen yukarıdaki eserler en çok oyu alarak yeni 7 harika olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın