Bitkilerle Konuşmanın Faydaları

Bitkilerle Konuşmanın Faydaları
Bitkilerle Konuşmanın Faydaları
Bitkilerle Konuşmanın Faydaları

En çok merak edilen konu ise bitkilerle konuşmanın faydaları var mıdır. Evlerinde çiçek yetiştirmeye meraklı kişilerin çoğu, onlarla konuşmanın, yapraklarını okşamanın gelişimlerinde etkili olduğunu, ses tonunun bile bitkiler tarafından algılanabildiğini iddia ederler.

Canlıların duyabilmeleri ve hissedebilmeleri için gelişmiş organlara daha önemlisi bir sinir sistemine sahip olmaları gerekiyor. Bitkilerin ne ses dalgalarını algılayabilecek duyu organları, ne bunları iletecek sinir sistemleri, ne de gelen uyarıları değerlendirecek beyinleri vardır.

İnsanlar nefes alıp verdiklerinde havanın içindeki oksijenin büyük bir kısmını kullanırlar ama havada yüzde 0,03 (10 binde 3) oranında bulunan karbondioksiti hemen hemen hiç kullanmadan tekrar dışarı verirler. Metabolizmanın çalışmasından dolayı ortaya çıkan karbondioksit de buna eklenince verdiğimiz nefes içindeki karbondioksit oranı iyice artar. Bitkiler ise tam tersine, fotosentez yapabilmeleri için havadaki karbondioksiti kullanırlar.

Bitkilerle çok yakından konuşulduğunda yaprakları üzerine karbondioksitçe zengin hava verilmiş olur. Bu da gündüzleri, Güneş ışığı ile beraber onların gelişmelerine katkı sağlar. Sağladığı katkının miktarı ise, çiçeklerin karşısında ne kadar süre ile konuşulduğuna bağlıdır. Konuşmanın etkili olabilmesi için günde en az 3-4 saat sürmesi gerektiği de hesaplanmış. Bir bitkiye veya ağaca saatlerce çok yakından, sabit durumda bakarak devamlı konuşmak çevredeki insanlar tarafından normal görülmeyebilir ama bitkilere sağlayacağı yarar kesindir.

Bitkiler, tahmin edildiği gibi sesleri algılayarak tepki vermezler. Bitkilere iyi gelen şey, sesin içeriği değil, titreşimlerdir. Ses kaynağının titreşimleri arttıkça, bitkinin içerisinde gerçekleşen ozmos, kapiler faaliyetler, vb. hızlanmakta, böylece daha hızlı fotosentez yapılabilmektedir. Bu sayede, titreşimlerin varlığı, hiç olmamasından daha iyidir. Ancak titreşimlerin içeriği hiç fark etmemektedir.

Sonuç olarak çiçeklerle birebir konuşmanın iki etkisi vardır: Konuşmadan kaynaklı titreşimler ve karbondioksit artışı. İkisi de, fotosentez ve hatta solunum hızlarını arttırarak, çiçek gelişimine hız katmaktadır.
(Bitkilerle Konuşmanın Faydaları)

Bitkilerle Konuşmanın Faydaları” yazısında 4 düşünce

Bir yanıt yazın