Navigasyonsuz Aradığınız Yeri Bulma

Navigasyonsuz Aradığınız Yeri Bulma

Diyelim ki elinizde cep telefonu navigasyonu veya haritanız yok. Aradığınız bir adresi nasıl bulabilirsiniz ? Bir kaç ipucunu tartışalım:- Aradığınız yere gitmeden önce o yere yakın köşe taşları (cornerstones) belirleyin. Navigasyonsuz Aradığınız Yeri Bulma

Köşe taşları orada yaşayan  herkesin bildiği ve gittiği yerler olmalıdır. Mesela aradığınız yerin yakınlarında bir hastane, bir pastane, bir okul, market, cami, park gibi bir yer olabilir. Eğer bu yerleri bulursanız buradan gideceğiniz yeri daha kolay kestirebilirsiniz. Ayrıca bu yerlerde bulunan insanlar da aradığınız adresi muhtemelen biliyordur.

Gideceğiniz muhitin en azından sokak adını ya da oraya yakın bir köşe taşını taksici, dolmuşçu veya otobüs şoförüne sorabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri büyük ihtimalle en iyi bilen bu insanlar olmalıdır.

Aradığınız sokak bir sayıdan oluşuyorsa, örneğin 10000. sokak, bu sayıya yakın sayılarla adlandırılmış  sokaklarda (örneğin 10001.sokak) kalmaya çalışın.  Aradığınız yerin çevresindeki sokakların ve caddelerin birbiriyle nasıl bağlandığını  gözlemleyin. Bu şekilde kaybolsaniz bile bildiğiniz bir caddeye veya sokağa dönme ihtimaliniz artar. Eğer bulunduğunuz yerin yakınında uzun bir cadde belirlerseniz etrafindaki sokakları kaybolmadan arayabilirsiniz.

Aradığınız  adresler bazen o şehrin içindeki yollarin gittiği yöne göre adlandırılır (örneğin Batı Adana, Samsun yolu, Karaman yolu, havalimanı yolu gibi). Bu yolları gideceğiniz yerler için köşe taşları olarak kullanabilirsiniz.Bulundugunuz yerin tepesine çıkarak gitmek istediğiniz adresin yakınındaki  köşe taşlarını arayabilirsiniz. Eğer biriyle bilmediğiniz bir adreste buluşacaksanız bazı bilinen yerlerde (örneğin lokanta, avm, park gibi) buluşabilirsiniz. Avrupa’da ise bir şehir genelde tarihi merkez ve modern merkez olarak ikiye ayrılır. Eğer, Avrupa’da bir şehirde biriyle buluşacaksanız tarihi yerlerde görüşebilirsiniz. Buralar çok rahatlıkla bulunabilir.
Bu yazının  özeti  şudur: Gitmek istediginiz yerin yakınlarında kolaylıkla görebileceğiniz ve bulabileceğiniz köşe taşları belirlerseniz, cep telefonu navigasyonu veya haritası kullanmadan aradığınız yeri bulma ihtimaliniz yüksek olur. 

Bir yanıt yazın