Mekanik Klavye Nedir

Mekanik Klavye Nedir - 5

Mekanik Klavye Nedir ? Türleri Nelerdir ?

Mekanik klavye, her tuş için kendine ait anahtar mekanizması bulunan klavye çeşididir. Bu tarz klavyelerde her tuşun ayrı switch özelliği yer almaktadır. Mekanik klavyelerde bulunan switch özelliği sayesinde oyuncular, oyun esnasında tepkimeyi daha az hissetmektedir. 1980 yıllarına kadar dayanan bu özellik ile o dönemde kullanılan daktiloların kalitesi ve sağlamlığı gibi uzun ömürlü oluşu ile bilinir. Mekanik klavyelerin ömrü diğer klavyelere göre daha uzun ömürlüdür. Bu sebeple özellikle bilgisayarda oyun oynamayı sevenlerin en çok tercih ettiği klavyedir. Mekanik klavye oyun oynarken her biri birbirinden bağımsız olan tuşlar sayesinde oyun daha keyifli oynanacaktır. Mekanik klavyelerin tek sorunu oyun oynarken çok ses çıkarıyor olmasıdır.Mekanik Klavye Nedir - 1Mekanik Klavyelerde Bulunan Anahtar Türleri Nelerdir?
Mekanik klavyelerde bulunan birçok farklı anahtar türleri yer almaktadır. Her tuşun altında ayrı anahtar yer almaktadır. Bu da bu klavyeleri, diğer klavyelere göre daha dayanıklı ve daha özelleştirilebilir hale getirmektedir. Anahtarlar devreyi nasıl kapattıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Tuşlara basıldığında dokunsal çarpmanın miktarı ve tıklamanın yüksekliği önemlidir.

Anahtar üç ana çeşite ayrılmaktadır. Bunlar; doğrusal (linear), dokunsal (tactile) ve tıklamalı (clicky) anahtar çeşitleridir. Doğrusal anahtarlar, yukarıdan aşağı hareket uyguladığınızda yumuşak bir his vermektedir. Dokunsal anahtar çeşidinde tuşa basıldığında etkinleştirdiğini anlamanızı sağlayacak bir çıkıntıya sahiptir. Tıklamalı anahtarlar ise dokunsala benzer özellikte olup ancak ek bir tıklama sesine sahip anahtar çeşidi olarak bilinmektedir.Mekanik Klavye Nedir - 2Mekanik Klavyenin Diğer Klavyelerden Farkı Nedir?
N-Key Rollover olarak da tanımlanan mekanik klavye, tüm tuşları tek bir kerede kaydetmektedir. Bu özelliğe sahip sınırlı klavye türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellik, hızlı yazım işlemi yapan veya tuşlara sürekli basması gereken kullanıcılar için oldukça faydalı bir seçenektir. Özellikle oyuncuların oyunlarda tuş kombinasyonlarını hızlı bir şekilde kullanmaları gerekir. Bu nedenle oyuncular, bu klavye türünü fazlasıyla tercih etmektedirler. Mekanik, çoğu bilgisayarda bulunan düşük maliyetli membran klavyeye göre farklı bir esnekliğe sahiptir. Mekanik klavyelerin tuş başlığının altında yüksek kaliteli tuş anahtarı bulunmaktadır. Bu klavye, yay yüklü olan ve fiziksel anahtarı etkinleştiren tuş başlıklarıdır. Bir tuşa basma hareketi yaptığınızda, gövde yayı aşağı doğru itmektedir. Bu sebeple tuşlara dokunduğunuzda bunu hissedebilirsiniz.

Mekanik Klavye Nedir - 3

Tuşlara yeterince bastığınız zaman “klik” sesine benzer bir ses duyabilirsiniz. Böylece bir harf veya sayıyı kaçırma ihtimaliniz azalmış olur. Bu nedenle mekanik klavyeler, oyuncular ve hızlı yazarlar tarafından beğenilmektedir. Mekanik klavyede tuş sesi kullanıcılar tarafından rahatlatıcı bir özellik gibi görünebiliyor.

Aynı zamanda yazarken tıklama ritmini yakalıyorsunuz. Hatta bazı kullanıcılar bu tıklama seslerini dinlemenin daha hızlı yazmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor. Ayrıca tuşa tam basma gerekliliğinin olmayışı daha az enerji harcanmasına dolayısıyla daha hızlı hareket etmenize olanak sağlamaktadır. Böylece yazı yazarken veya oyun oynarken hız konusunda fark sağlayabilirsiniz.

Birçok mekanik klavye anahtarı doğrusal ve dokunsal olmaktadır. Doğrusal anahtarlar tamamen aşağı itilmesini gerektirmektedir. Ancak bir sonraki tuşa basma eyleminiz daha kolay ve hızlı olması için dokunsal anahtarların etkinleştirilmesi için yarıya kadar basmak yeterli olacaktır. Aslında bu anahtarlar mekanik klavyeyi mekanik klavye olarak adlandırılmasında etken olan sebeptir.

Normal bir klavye de aynı tuş başlıklarına sahip olunabilmektedir. Ancak anahtar kullanımı klavyeyi mekanik yapan sebeptir. Bu noktalara bakıldığında mekanik klavye neredeyse her yönden diğer klavye türlerine göre artı özellik göstermektedir. Geleneksel kauçuk modele kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Mekanik anahtarları çerçeve şekli, işlevsellik, tuş yapısı gibi birçok özelliği diğer klavyelere kıyasla farklıdır. Bu özelliklerin tümü size daha iyi bir klavye kullanımı sunmaktadır.

Mekanik Klavye Nedir - 4

Avantajları Ve Dezavantajları
Özetle avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Normal klavyeye kıyasla daha uzun ömürlüdür. Bozulduğunda ise kolayca değişim imkanınız oluyor.
  • Yazımı hızlı ve kolaydır.
  • Tuş vuruşu duyarlıdır.
  • Yazarken size verdiği bildirim sesiyle güçlü geri bildirim sağlamaktadır.
  • Daha kesin ve rahat kullanımı söz konusudur.

Dezavantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Normal klavyelere göre daha pahalıdır.
  • Diğer klavye türüne göre genellikle daha ağırdır.
  • Daha yüksek sesle çalışmaktadırlar.
  • Anahtar kısımları uzun ve aralarında boşlukları bulunduğu için temizlenmesi zorlu olabilmektedir.
  • Bulunan boşlukları nedeniyle sıvı veya gıda parçalarından oluşan dökülmelerde zarar görme olasılığı çok daha yüksektir.

Mekanik Klavye Nedir